Կալասը վտանգավոր է համարում ռուսական նավթի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների մեղմացումը
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը վտանգավոր է համարում այն, որ Հորմուզի նեղուցի փակման և նավթի գնի աճի պատճառով մեղմացվել են ռուսական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Բրյուսելում ԵՄ երկրների արտգործնախարարների գագաթնաժողովին ժամանելիս:
«Մենք տեսնում ենք, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի նավթի նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմացումը վտանգավոր նախադեպ է, որովհետև այս պահին մեզ հարկավոր է, որ նրանք ավելի քիչ գումար ունենան պատերազմ վարելու համար, ոչ թե ավելի շատ», - Կալասի խոսքերն է մեջբերում Reuters գործակալությունը:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը հավելել է, որ Հորմուզի նեղուցի փակումը շահավետ է Ռուսաստանի համար, քանի որ դա նրան թույլ է տալիս ֆինանսավորել Ուկրաինայի դեմ պատերազմը:
Կալասը նաև նշել է, որ ԵՄ անդամ երկրները կքննարկեն, թե ինչ կարող են անել Հորմուզի նեղուցը բաց պահելու համար:
Օրերս ԱՄՆ-ն թույլատրել էր ռուսական ծագման այն նավթի ու նավթամթերքի մատակարարումն ու վաճառքը, որոնք նավերի վրա բեռնվել են 2026 թ. մարտի 12-ի դրությամբ։ Այս թույլտվությունը կգործի մինչև ապրիլի 11-ը:

Каллас считает ослабление санкций США в отношении российской нефти опасным
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас считает опасным ослабление санкций в отношении российской нефти из-за закрытия Ормузского пролива и роста цен на нефть. Как сообщает «Арменпресс», она заявила об этом по прибытии на саммит министров иностранных дел ЕС в Брюсселе.
«Мы видим, что ослабление санкций США в отношении российской нефти создает опасный прецедент, потому что в данный момент нам нужно, чтобы у них было меньше денег на ведение войны, а не больше», — цитирует Каллас Reuters.
Дипломат ЕС добавила, что закрытие Ормузского пролива выгодно для России, поскольку позволяет ей финансировать войну против Украины.
Каллас также отметила, что государства-члены ЕС обсудят, что они могут сделать для сохранения Ормузского пролива открытым.
Соединенные Штаты недавно разрешили поставку и продажу нефти и нефтепродуктов российского происхождения, загружаемых на суда, начиная с 12 марта 2026 года. Это разрешение будет действовать до 11 апреля.