Ցավ ենք ապրում՝ տեսնելով, թե ինչ է կատարվում Մերձավոր Արևելքում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Եվրախորհրդարանում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթում անդրադարձել է Իրանում և Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում տիրող իրավիճակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթում վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը խորը ցավ է ապրում՝ տեսնելով, թե ինչ է կատարվում Մերձավոր Արևելքում։
«Իրանը մեր լավ բարեկամն է, հազարամյա հարեւանը։ Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունների ծավալը արդեն տեսել եք։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Քաթարը, Օմանը, Քուվեյթը, Հորդանանը, Լիբանանը, Բահրեյնը, Սիրիան մեր լավ գործընկերներն են։ Սաուդյան Արաբիայի հետ վերջերս պատմական քայլ ենք արել, դիվանագիտական հարաբերություններ ենք հաստատել։ Մենք ցավ ենք ապրում տեսնելով այն, ինչ կատարվում է Մերձավոր Արեւելքում։ Միջազգային այսպիսի մասշտաբի ճգնաժամի ֆոնին առավել եւս՝ մենք փոքր, համեստ պետություն ենք եւ մեզ մնում է միայն աղոթել բոլոր զոհերի հոգիների հանգստության եւ գործընկեր առաջնորդների իմաստնության համար, որ նրանք րոպե առաջ գտնեն դիվանագիտական լուծումներ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Փետրվարի 28-ին Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն հայտարարել էին Իրանին հրթիռային հարվածներ հասցնելու մասին։ Իրանն էլ իր հերթին պատասխան հարվածներ է սկսել Իսրայելի և Պարսից ծոցի երկրներում ԱՄՆ ռազմաբազաների և ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, during his address to the European Parliament on Wednesday in Strasbourg, spoke about the situation in Iran and across the Middle East.
Prime Minister Pashinyan said that Armenia feels deep sorrow witnessing what is happening in the region.
“Iran is our good friend and a neighbor for millennia. You have already seen the extent of our relations with the United States. The United Arab Emirates, Qatar, Oman, Kuwait, Jordan, Lebanon, Bahrain, and Syria are our valued partners. Recently, we have taken a historic step with Saudi Arabia by establishing diplomatic relations. We are deeply sorrowed by what is occurring in the Middle East. Amid such an international-scale crisis, we, as a small and modest state, can only pray for all those who lost their lives and for the wisdom of our partner leaders so that they may find diplomatic solutions as soon as possible,” Pashinyan said.