Ցավ ենք ապրում՝ տեսնելով, թե ինչ է կատարվում Մերձավոր Արևելքում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Եվրախորհրդարանում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթում անդրադարձել է Իրանում և Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում տիրող իրավիճակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթում վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը խորը ցավ է ապրում՝ տեսնելով, թե ինչ է կատարվում Մերձավոր Արևելքում։
«Իրանը մեր լավ բարեկամն է, հազարամյա հարեւանը։ Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերությունների ծավալը արդեն տեսել եք։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Քաթարը, Օմանը, Քուվեյթը, Հորդանանը, Լիբանանը, Բահրեյնը, Սիրիան մեր լավ գործընկերներն են։ Սաուդյան Արաբիայի հետ վերջերս պատմական քայլ ենք արել, դիվանագիտական հարաբերություններ ենք հաստատել։ Մենք ցավ ենք ապրում տեսնելով այն, ինչ կատարվում է Մերձավոր Արեւելքում։ Միջազգային այսպիսի մասշտաբի ճգնաժամի ֆոնին առավել եւս՝ մենք փոքր, համեստ պետություն ենք եւ մեզ մնում է միայն աղոթել բոլոր զոհերի հոգիների հանգստության եւ գործընկեր առաջնորդների իմաստնության համար, որ նրանք րոպե առաջ գտնեն դիվանագիտական լուծումներ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Փետրվարի 28-ին Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն հայտարարել էին Իրանին հրթիռային հարվածներ հասցնելու մասին։ Իրանն էլ իր հերթին պատասխան հարվածներ է սկսել Իսրայելի և Պարսից ծոցի երկրներում ԱՄՆ ռազմաբազաների և ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։

Нам больно видеть, что происходит на Ближнем Востоке: из речи Никола Пашиняна в Европарламенте
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении в Европарламенте обратился к ситуации в Иране и ряде стран Ближнего Востока.
Как передает “Арменпресс”, премьер-министр отметил, что Армения испытывает глубокую боль, видя, что происходит на Ближнем Востоке.
“Иран — наш добрый друг, наш тысячелетний сосед. Вы уже видели масштабы наших отношений с Соединенными Штатами. Объединенные Арабские Эмираты, Катар, Оман, Кувейт, Иордания, Ливан, Бахрейн, Сирия — наши хорошие партнеры. Недавно мы сделали исторический шаг с Саудовской Аравией, установив дипломатические отношения. Нам больно видеть, что происходит на Ближнем Востоке. На фоне такого масштабного международного кризиса мы будучи небольшим, скромным государством, можем лишь молиться за упокой душ всех жертв и за мудрость лидеров наших партнеров, чтобы они как можно скорее нашли дипломатические решения”, — сказал премьер-министр Армении.
28 февраля США и Израиль начали совместные военные операции против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран отвергает эти обвинения и наносит ответные удары по Израилю, а также по энергетическим объектам и американским военным базам в странах Персидского залива.