Տոկաևը Խաղաղության խորհուրդն անվանել է հարթակ նորարարական մոտեցմամբ և խաղաղության իրական առաջարկով
Ղազախստանը Գազայի հատվածի կառավարման համար ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ ստեղծված Խաղաղության խորհուրդը համարում է ոչ թե ևս մեկ համաժողով անվերջ քննարկումների համար, այլ հարթակ՝ տնտեսական զարգացման միջոցով խաղաղության իրական առաջարկով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս կարծիքը հայտնել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը The National Interest հանդեսի համար գրած իր հոդվածում։
«Դա ևս մեկ համաժողով չէ՝ նախատեսված անվերջ քննարկումների համար։ Դա գործնական նախաձեռնություն է՝ ուղղված արդյունքների հասնելուն, հատկապես Գազայում և Մերձավոր Արևելքում, - գրել է Տոկաևը «Հուսալիությունը նոր ուժ է» հոդվածում։ - Այդ նախաձեռնությունը սկզբունքորեն տարբերվում է իր տրամաբանությամբ։ Սպիտակ տունն առաջարկել է հիրավի նորարարական մոտեցում. իրենց սպառած քաղաքական բանաձևերը կրկնելու փոխարեն՝ այն առաջադրել է  հստակ հայեցակարգ՝ խաղաղություն կայուն տնտեսական զարգացման միջոցով»։
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ Խաղաղության խորհրդին անդամակցելն Աստանայի համար դարձել է Աբրահամյան համաձայնագրերին (կնքված 2020-2021 թթ. ԱՄՆ միջնորդությամբ արաբական երկրների խմբի և Իսրայելի միջև) միանալու որոշման շարունակությունը, որը ոչ թե պարզապես դիվանագիտական ​​ժեստ է, այլ ռազմավարական ընտրություն:
Տոկաևը նշել է, որ երկար տարիների ընթացքում համաշխարհային քաղաքականությունը կողմնորոշված էր դեպի միջազգային կարգի կառուցումը, սակայն ժամանակի ընթացքում այդ հայեցակարգը խեղաթյուրվել է:
Տոկաևի խոսքով՝ աշխարհն այժմ մերժում է ոչ թե համագործակցությունը, այլ պատրանքները և պետք է հենվի  պատասխանատվության, օրենքի գերակայության, կանխատեսելիության և մշակութային ու ազգային ինքնության նկատմամբ հարգանքի վրա։
Աստանան Խաղաղության խորհրդի մասնակից է դարձել հունվարին այն բանից հետո, երբ Տոկաևը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում ստորագրել է կազմակերպության կանոնադրությունը։ Փետրվարի 19-ին Տոկաևը կմասնակցի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին, որը տեղի կունենա Վաշինգտոնում:
Խաղաղության խորհրդի նիստին մասնակցելու համար Վաշինգտոնում է գտնվում նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Токаев назвал Совет мира платформой с инновационным подходом и реальным предложением мира
Казахстан рассматривает Совет мира по управлению сектором Газа, созданный по инициативе США, не как очередной форум для бесконечных дискуссий, а как платформу, предлагающую реальный мир через экономическое развитие. Как передает “Арменпресс”, такое мнение высказал президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в статье, опубликованной в журнае The National Interest.
“Это не еще один форум, предназначенный для проведения бесконечных дискуссий. Это практическая инициатива, направленная на достижение результатов, особенно в Газе и на Ближнем Востоке. Что принципиально отличает эту инициативу, так это ее логика. Белый дом предложил поистине инновационный подход: вместо того, чтобы повторять исчерпавшие себя политические формулы, он выдвинул четкую концепцию - мир через устойчивое экономическое развитие”, - написал Токаев статье “Надежность - это новая сила”.
Президент Казахстана отметил, что вступление в Совет мира стало продолжением решения Астаны присоединиться к Авраамским соглашениям (подписанным в 2020-2021 годах между арабской группой стран и Израилем при посредничестве США), что является не просто дипломатическим жестом, а стратегическим выбором.
Токаев отметил, что на протяжении многих лет мировая политика была ориентирована на построение международного порядка, но со временем эта концепция исказилась.
По словам Токаева, мир сейчас отвергает не сотрудничество, а иллюзии, и должен основываться на ответственности, верховенстве права, предсказуемости и уважении к культурной и национальной идентичности.
Астана стала членом Совета мира в январе после того, как Токаев подписал устав организации на Всемирном экономическом форуме в Давосе. 19 февраля Токаев примет участие в первом заседании Совета мира, которое состоится в Вашингтоне.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также находится в Вашингтоне для участия в заседании Совета мира.