Անցած տարի Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ․ Դանիյար Իմանալիև
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների միջև ներքին առևտրի ծավալը 2025 թվականի արդյունքներով կազմել է շուրջ 95 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Դանիյար Իմանալիևը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին արձանագրվել է աճ մի շարք ապրանքախմբերի գծով։ Մասնավորապես, նախորդ տարվա արդյունքներով սննդամթերքի, տեքստիլի և կոշիկի ոլորտներում ակնկալվում է շուրջ 20% աճ, փայտանյութի և թղթի ցելյուլոզայի արտադրանքի մասով՝ մոտ 14% աճ, իսկ քիմիական արտադրանքի գծով՝ շուրջ 2,3% աճ։
Իմանալիևը նշել է, որ 2025 թվականին Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ, իսկ Հայաստանից թարմ սառեցված ձկան արտահանումը ԵԱՏՄ անդամ երկրներ աճել է 21%-ով։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին փոխադարձ առևտրի շրջանառության տեսակարար կշիռը ԵԱՏՄ երկրների արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ կազմել է 20%։

Armenia boosts fruit and vegetable exports to EAEU countries by 15%
Internal trade in 2025 within the Eurasian Economic Union (EAEU) reached approximately $95 billion, according to Daniiar Imanaliev, Minister in charge of Integration and Macroeconomics at the Eurasian Economic Commission, the union’s executive body.
Speaking at a press briefing, he noted that growth was recorded in several product categories in 2025. In particular, based on last year’s results, the food, textile, and footwear sectors are expected to grow by around 20%, wood and pulp-and-paper products by about 14%, and chemical products by approximately 2.3%.
Imanaliev also highlighted that in 2025, Armenia increased its fruit and vegetable exports to EAEU markets by 15%, while exports of fresh and frozen fish from Armenia to other EAEU member states rose by 21%.
The minister added that from January to November 2025, the share of mutual trade in the foreign trade turnover of EAEU countries amounted to 20%.