Անցած տարի Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ․ Դանիյար Իմանալիև
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների միջև ներքին առևտրի ծավալը 2025 թվականի արդյունքներով կազմել է շուրջ 95 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Դանիյար Իմանալիևը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականին արձանագրվել է աճ մի շարք ապրանքախմբերի գծով։ Մասնավորապես, նախորդ տարվա արդյունքներով սննդամթերքի, տեքստիլի և կոշիկի ոլորտներում ակնկալվում է շուրջ 20% աճ, փայտանյութի և թղթի ցելյուլոզայի արտադրանքի մասով՝ մոտ 14% աճ, իսկ քիմիական արտադրանքի գծով՝ շուրջ 2,3% աճ։
Իմանալիևը նշել է, որ 2025 թվականին Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ, իսկ Հայաստանից թարմ սառեցված ձկան արտահանումը ԵԱՏՄ անդամ երկրներ աճել է 21%-ով։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին փոխադարձ առևտրի շրջանառության տեսակարար կշիռը ԵԱՏՄ երկրների արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ կազմել է 20%։

В прошлом году Армения увеличила поставки фруктов и овощей на рынки ЕАЭС на 15%: Данияр Иманалиев
Объем внутренней торговли между государствами-членами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 2025 году составил около $95 миллиардов.
Как передает “Арменпресс”, об этом на брифинге для журналистов сообщил член правления Евразийской экономической комиссии по вопросам интеграции и макроэкономики (министр) Данияр Иманалиев.
В 2025 году рост был зафиксирован в ряде товарных групп. В частности, по итогам предыдущего года был рост примерно на 20% в пищевой, текстильной и обувной отраслях, около 14% — в целлюлозно-бумажной промышленности и около 2,3% — в химической продукции.
Иманалиев отметил, что в 2025 году Армения увеличила поставки фруктов и овощей на рынки ЕАЭС на 15%, а экспорт свежезамороженной рыбы из Армении в страны-члены ЕАЭС вырос на 21%.
Министр также сообщил, что в январе-ноябре 2025 года доля взаимного товарооборота во внешнеторговом обороте стран ЕАЭС составила 20%.