Մեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար, պատրաստ ենք հենց վաղն էլ այն ստորագրել․ Պապոյան
Հայաստանի Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար, և հայկական կողմը պատրաստ է այն ստորագրել հենց վաղը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը France 24-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվի, քանի դեռ Հայաստանի Սահմանադրությունը «ուղղված չէ»։
«Այստեղ նորություն չկա այն իմաստով, որ մենք կարծում ենք, որ մեր Սահմանադրությունը խոչընդոտ չէ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու համար, և մենք պատրաստ ենք հենց վաղն էլ կնքել խաղաղության պայմանագիրը։ Ե՛վ հայտարարության մեջ, և՛ մեր մոտեցման, և՛ մեր դիրքորոշման մեջ ոչ մի նորություն չկա, և մենք շարունակում ենք կարծել, որ կարող ենք կնքել խաղաղության պայմանագիրը անգամ այս վիճակով, որովհետև մեր Սահմանադրական դատարանը տվել է հստակ գնահատական, որ դա չի հակասում»,- ընդգծեց Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, և բանակցային գործընթացը շարունակվում է։
«Մենք տեսնում ենք, որ կա գործընթաց, և այդ գործընթացը բավականին լավ տեմպերով առաջ է գնում։ Փաստ է նաև, որ հաստատվել է խաղաղություն, փաստ է նաև, որ սահմանին զինվորներ այլևս չեն զոհվում, փաստ է նաև, որ մեծ ենթակառուցվածքային և ներդրումային ծրագրեր են իրականացվում Հայաստանի Հանրապետությունում, այդ թվում՝ հիմնականում ամերիկյան ներդրումներով, որոնք, իմ կարծիքով, ամենամեծ երաշխիքն են տարածաշրջանում տևական խաղաղության և Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար»,- նշեց Պապոյանը։
Ավելի վաղ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը France 24-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ առկա ձևակերպումները, որոնք, ըստ նրա, վերաբերում են Ղարաբաղին, մնում են «կարմիր գիծ» Ադրբեջանի համար։ Նրա խոսքով՝ առանց այդ փոփոխության խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը չի կայանա։

Armenia’s Constitution not an obstacle to peace treaty, we are ready to sign tomorrow – Papoyan
The Constitution of Armenia is not an obstacle to signing a peace treaty with Azerbaijan, and the Armenian side is ready to sign it tomorrow, Economy Minister Gevorg Papoyan stated during a briefing, responding to Azerbaijani President Ilham Aliyev’s remarks in an interview with France 24 that a peace treaty would not be signed until Armenia’s Constitution is “amended.”
“We believe that our Constitution is not an obstacle to signing a peace treaty, and we are ready to sign the peace treaty tomorrow. There is nothing new in our statement, in our approach, or in our position. We continue to believe that we can sign a peace treaty even in this situation, because our Constitutional Court has given a clear assessment that it does not contradict the Constitution,” Papoyan emphasized.
According to the minister, Armenia’s stance remains unchanged, and the negotiation process continues.“We see that there is a process, and that process is progressing at a fairly good pace. It is also a fact that peace has been established. It is also a fact that soldiers are no longer dying on the border.
It is also a fact that large infrastructure and investment programs are being implemented in the Republic of Armenia, mainly with American investments, which, in my opinion, are the greatest guarantee for lasting peace in the region and for Armenia’s economic development,” Papoyan noted.