Տիգրան Բալայանն ու Էլս Վան Հոֆն անդրադարձել են Հայաստան-Բելգիա համագործակցության հարցերին
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը հանդիպել է Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլս Վան Հոֆի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Բելգիա ընդլայնվող հարաբերությունների շրջանակում նախատեսվող բարձրաստիճան այցերին, համագործակցության մակարդակի բարձրացման հարցերին։
Տիգրան Բալայանը ներկայացրել է վաշինգտոնյան համաձայանությունների արդյունքները՝ առանձնանշելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան կատարված այցի գլխավոր ձեռքբերումները։
Այս համատեքստում դեսպանը կարևորել է հարատև խաղաղությանն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերը՝ ընդգծելով «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագծի հնարավորությունները։
Տիգրան Բալայանը կրկին բարձրացրել է Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների վերադարձի հրամայականը՝ խաղաղության ամրապնդման համատեքստում։
Դեսպան Բալայանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի խորհրդարանականների անվերապահ աջակցության և Հայաստանին առնչվող թեմաներում շարունակական հետևողականության համար։

Тигран Балаян и Эльс Ван Хоф обсудили вопросы армяно-бельгийского сотрудничества
Посол Армении в Бельгии Тигран Балаян встретился с председателем комитета по иностранным делам Палаты представителей Бельгии, главой группы дружбы Бельгии и Армении Эльс Ван Хофф.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на посольство РА в Бельгии, на встрече были затронуты вопросы запланированных визитов на высоком уровне в рамках расширения армяно-бельгийских отношений, а также вопросы повышения уровня сотрудничества.
Тигран Балаян представил результаты вашингтонских соглашений, подчеркнув основные достижения визита вице-президента США Дж. Д. Вэнса в Армению.
В этом контексте посол отметил усилия армянского правительства, направленные на установление прочного мира, подчеркнув возможности инфраструктурного проекта «Перекресток мира».
Тигран Балаян вновь поднял вопрос о необходимости возвращения незаконно удерживаемых в Баку армянских заложников в контексте укрепления мира.
Посол Балаян выразил благодарность за безоговорочную поддержку бельгийских парламентариев и их неизменную последовательность в вопросах, касающихся Армении.