Տիգրան Բալայանն ու Էլս Վան Հոֆն անդրադարձել են Հայաստան-Բելգիա համագործակցության հարցերին
Բելգիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը հանդիպել է Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլս Վան Հոֆի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Բելգիա ընդլայնվող հարաբերությունների շրջանակում նախատեսվող բարձրաստիճան այցերին, համագործակցության մակարդակի բարձրացման հարցերին։
Տիգրան Բալայանը ներկայացրել է վաշինգտոնյան համաձայանությունների արդյունքները՝ առանձնանշելով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Հայաստան կատարված այցի գլխավոր ձեռքբերումները։
Այս համատեքստում դեսպանը կարևորել է հարատև խաղաղությանն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերը՝ ընդգծելով «Խաղաղության խաչմերուկ» ենթակառուցվածքային նախագծի հնարավորությունները։
Տիգրան Բալայանը կրկին բարձրացրել է Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ պատանդների վերադարձի հրամայականը՝ խաղաղության ամրապնդման համատեքստում։
Դեսպան Բալայանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի խորհրդարանականների անվերապահ աջակցության և Հայաստանին առնչվող թեմաներում շարունակական հետևողականության համար։

Armenian Ambassador to Belgium Tigran Balayan met with Ms. Els Van Hoof, Chair of the Foreign Relations Committee of the Belgian Chamber of Representatives and Head of the Belgium-Armenia Friendship Group.
The meeting focused on upcoming high-level visits planned within the framework of the expanding Armenia-Belgium relations, as well as ways to further enhance bilateral cooperation, the embassy said in a readout.
Ambassador Balayan presented the outcomes of the Washington agreements, highlighting the key results of the recent visit of U.S. Vice President JD Vance to Armenia. In this context, he emphasized the efforts of the Government of the Republic of Armenia aimed at achieving lasting peace, particularly underscoring the potential of the Crossroads of Peace infrastructure initiative.
The Ambassador also reiterated the urgent need for the return of Armenian hostages unlawfully held in Baku, stressing its importance in the context of strengthening peace.
Ambassador Balayan expressed his appreciation for the unconditional support of Belgian parliamentarians and their continued principled engagement on issues concerning Armenia.