Tesla-ն 2 մլրդ դոլար է ներդնելու արհեստական բանականության xAI ընկերությունում
Էլեկտրոմոբիլների արտադրությամբ զբաղվող Tesla ընկերությունը հայտարարել է, որ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար կներդնի միլիարդատեր Իլոն Մասկի արհեստական ​​բանականության xAI ընկերությունում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Այս քայլը լիովին համապատասխանում է Մասկի ռազմավարությանը՝ Tesla-ն բացառապես էլեկտրական մեքենաներ արտադրող ընկերությունից վերածելու ավելի լայն՝ արհեստական ​​բանականության վրա կենտրոնացած ձեռնարկության, ինչը կամրապնդի ընկերության գնահատումը 1.5 տրիլիոն դոլարի չափով:
Բացի այդ, Մասկի հիմնադրած Tesla ընկերությունը նաև հաստատել է, որ իր Cybercab ռոբոտաքսիի արտադրությունը այս տարի կշարունակվի նախատեսվածի համաձայն:
Tesla-ի ֆինանսական տնօրեն Վայբհավ Տանեջան հայտնել է, որ ընկերությունը նաև մեծացնում է մարդանման ռոբոտների արտադրությունը, իսկ կապիտալ ծախսերը, կանխատեսումների համաձայն, այս տարի կգերազանցեն 20 միլիարդ դոլարը:
Այս ներդրումը զգալիորեն գերազանցում է 2025 թվականի համար նախատեսված 8.5 միլիարդ դոլարը, ինչը ընդգծում է Tesla-ի ագրեսիվ ընդլայնումը արհեստական ​​բանականության և ռոբոտաշինության ոլորտում:
Tesla-ի եկամուտը 2025 թվականին նվազել է մոտ 3%-ով՝ հասնելով մոտավորապես 94.83 միլիարդ դոլարի, ինչը ընկերության համար տարեկան եկամտի առաջին անկումն է։
Արտադրական ծավալները պաշտպանելու համար Tesla-ն հույսը դրել է զեղչերի վրա և ներկայացրել է իր բեսթսելլերների ավելի ցածր գներով տարբերակներ։ Wall Street-ը կանխատեսում է, որ ընկերությունը 2026 թվականին կմատակարարի 1.77 միլիոն մեքենա՝ գրանցելով 8.2% աճ։

Tesla инвестирует $2 миллиарда в компанию в области искусственного интеллекта xAI
Производитель электромобилей Tesla объявил об инвестировании $2 миллиардов в компанию xAI, занимающуюся разработкой искусственного интеллекта, также принадлежащей миллиардеру Илону Маску. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение агентства “Reuters”.
Этот шаг полностью соответствует стратегии Маска по преобразованию Tesla из компании, специализирующейся исключительно на электромобилях, в более крупное предприятие, ориентированное на искусственный интеллект, что увеличит рыночную капитализацию компании на $1,5 триллиона.
Tesla также подтвердила, что в этом году в соответствии с планом продолжится производство роботакси “Cybercab”.
Финансовый директор Tesla Вайбхав Танежа заявил, что компания также наращивает производство человекоподобных роботов, и капитальные затраты, по прогнозам, в этом году превысят $20 миллиардов.
Эти инвестиции значительно превысят намеченные на 2025 год $8,5 миллиардов, что подчеркивает агрессивное расширение Tesla в области искусственного интеллекта и робототехники.
Доходы Tesla в 2025 году упала примерно на 3% и составила около $94,83 миллиарда, что стало первым годовым снижением дохода компании.
Tesla полагалась на скидки и более дешевые версии своих самых продаваемых моделей, чтобы сохранить объемы производства. Аналитики Уолл-стрит прогнозируют, что компания поставит 1,77 миллиона автомобилей в 2026 году, что на 8,2% больше, чем в предыдущем году.