Դեսպան Ղևոնդյանը հանդիպել է Ղազախստանի ատոմային էներգիայի գործակալության ղեկավարի հետ
Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Ղևոնդյանն այցելել է Ղազախստանի Հանրապետության ատոմային էներգիայի գործակալություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում գործակալության նախագահ Ալմասադամ Սատկալիևը ներկայացրել է իր կողմից գլխավորած՝ Ղազախստանում նախորդ տարի ատոմային էլեկտրակայանների կառուցման վերաբերյալ ընդունված որոշման լույսի ներքո հիմնված կառույցի խնդիրները:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ոլորտային համագործակցության հեռանկարները, որոնք սահմանված են 2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին ստորագրված ատոմային էներգիայի խաղաղ նպատակներով օգտագործման բնագավառում համագործակցության մասին երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրով, ինչպես նաև համապատասխան միջազգային համաձայնագրերով, իրավական պարտավորություններով և կոնվենցիաներով, որոնց կողմ են հանդիսանում երկու երկրները:

Посол Гевондян встретился с главой Агентства по атомной энергии Казахстана
Посол Армении в Казахстане Армен Гевондян посетил Агентство по атомной энергии Республики Казахстан.
По сообщению Арменпресс, в ходе встречи глава агентства Алмасадам Саткалиев представил вопросы, касающиеся возглавляемой им структуры, созданной в свете принятого в прошлом году решения о строительстве атомных электростанций в Казахстане.
Были обсуждены перспективы отраслевого сотрудничества между Арменией и Казахстаном, которые определены двусторонним меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству в области мирного использования атомной энергии, подписанным 21 ноября 2025 года, а также соответствующими международными соглашениями, правовыми обязательствами и конвенциями, участниками которых являются обе страны.