Պապիկյանը բացառում է քաղաքական գործընթացներին բանակի մասնակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը բացառում է, որ բանակը կարող է ներքաշվել քաղաքական գործընթացների մեջ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պապիկյանն այս մասին նշեց մամուլի ասուլիսի ընթացքում, պատասխանելով դիտարկմանը, որ հունվարի 6-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած ուխտերթին մասնակցել են նաև Պաշտպանության նախարարության աշխատակիցներ:
«Դա ոչ աշխատանքային օրը, ոչ քաղաքական միջոցառմանը մարդու ցանկությամբ մասնակցություն է: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ Պաշտպանության նախարարը խրախուսի, որ Զինված ուժերն ինչ-որ բանի մասնակցեն, այդ ժամանակ 1-2 մարդու կարձանագրե՞ք, թե՞ հազարավոր մարդկանց»,- ասաց Պապիկյանը:
Սուրեն Պապիկյանը հավելեց՝ ուխտերթին մասնակցել է որպես ՀՀ քաղաքացի, որպես ՔՊ վարչության անդամ և որպես Պաշտպանության նախարար:
«Ես ուսադիրներ չեմ կրում, զինվորական չեմ, իմ քաղաքական գործունեությունն օրենքով ոչ միայն արգելված չէ, այլև խրախուսելի է»,- ասաց Պապիկյանը:

Министр обороны Армении исключает участие армии в политических процессах
Министр обороны Республики Армения Сурен Папикян исключил возможность участия армии в политических процессах.
По сообщению Арменпресс, Папикян заявил об этом на пресс-конференции, отвечая на реплику о том, что сотрудники Министерства обороны также участвовали в митинге, созванном премьер-министром Николом Пашиняном 6 января.
«Это нерабочий день, и это желание людей принять участие в неполитическом мероприятии. Можете себе представить, если бы министр обороны призвал Вооруженные силы к участию в чем-то, вы бы зарегистрировали 1-2 человек или тысячи?» — сказал Папикян.
Сурен Папикян добавил, что он участвовал в митинге как гражданин Республики Армения, как член правления «Гражданского договора» и как министр обороны.
«Я не ношу погоны, я не военный, моя политическая деятельность не только не запрещена законом, но и поощряется», — сказал Папикян.