Լավրովը Կիևին մեղադրել է Պուտինի նստավայրն ԱԹՍ-ներով գրոհելու մեջ. Մոսկվան կվերանայի բանակցային դիրքորոշումները
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ուկրաինան դեկտեմբերի լույս 29-ի գիշերը ԱԹՍ-ներով գրոհ է ձեռնարկել Ռուսաստանի նախագահի` Նովգորոդի մարզում գտնվող նստավայրի վրա, ինչ արդյունքում Մոսկվան կվերանայի իր բանակցային դիրքորոշումները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ մեջբերելով Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը։
Նշվում է, որ բոլոր 91 անօդաչու թռչող սարքերը ոչնչացվել են ՀՕՊ ուժերի կողմից, և զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։
«Նման անզգույշ գործողությունները անպատասխան չեն մնա. հարվածների թիրախներն ու ժամկետները արդեն որոշված են»,-նշել է նախարարը։
Լավրովը նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան չի մտադրվում դուրս գալ Վաշինգտոնի հետ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններից։
«Մենք կցանկանայինք նշել, որ այս գործողությունը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ուկրաինական հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ինտենսիվ բանակցությունների ընթացքում։ ՌԴ բանակցային դիրքորոշումը կվերանայվի՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Կիևի ռեժիմը վերջնականապես անցել է պետական ահաբեկչության քաղաքականության»,-շեշտել է Լավրովը։
Հաղորդվում է, որ որոշ ժամանակ առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցի ընթացքում ևս այս թեմային անդրադարձ է կատարվել․ Պուտինը Թրամփին հայտնել է, որ այդ գրոհն անպատասխան չի մնալու։

Лавров обвинил Киев в атаке резиденции Путина с помощью беспилотников: Москва пересмотрит позиции на переговорах
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что Украина в ночь на 29 декабря нанесла удар беспилотниками по резиденции президента России в Новгородской области, в результате чего Москва пересмотрит свои переговорные позиции.
Как сообщает Арменпресс, по его словам, все 91 беспилотник были уничтожены силами ПВО, информации о жертвах нет.
«Объекты для ответных ударов и время их нанесения Вооруженными силами России определены», — отметил министр.
Лавров также подчеркнул, что Москва не намерена выходить из переговоров с Вашингтоном по Украине.
«Обращаем внимание на то, что данная акция была совершена в ходе интенсивных переговоров между Россией и США по урегулированию украинского конфликта [российско-украинской войны — ред.]», — подчеркнул Лавров.
Президент Украины Владимир Зеленский назвал ложью слова Сергея Лаврова о том, что дроны ВСУ пытались атаковать резиденцию Владимира Путина в Новгородской области.
«Очередная ложь РФ. Понятно, что вчера у нас была встреча с Трампом и понятно, что для россиян, если у нас с Америкой нет скандала — а у нас есть прогресс, для них это провал.
Потому что они не хотят заканчивать эту войну, способны закончить ее только через давление на них. Ну, и искали — я уверен — в этом искали причины», — отметил президент Украины.
Зеленский связал заявление главы МИД РФ с тем, что Россия собирается нанести удар по правительственному кварталу в Киеве.