Փաշինյանը ողջունել է Էրդողանի հայտարարությունը Հայաստանի հետ կարգավորման գործընթացում ակնկալվող խորհրդանշական քայլերի վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությունը, թե 2026 թվականի սկզբին Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում խորհրդանշական քայլեր կլինեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետը Թուրքիայի նախագահի հայտարարությանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե կա՞ն քննարկումներ թուրքական կողմի հետ և ի՞նչ քայլերի կարելի է սպասել։
«Ես ողջունում եմ այդ պատրաստակամությունը։ Մեր երկկողմ երկխոսության շրջանակներում արդեն հասունացել է այն պահը, որ սիմվոլիկ և նույնիսկ ոչ սիմվոլիկ, ավելի լայն և կոնկրետ քայլեր պետք է տեղի ունենան, և ես հույս ունեմ, որ դրանք տեղի կունենան»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։

Пашинян приветствовал заявление Эрдогана об ожидаемых символических шагах в процессе нормализации отношений с Арменией
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян приветствовал заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что в начале 2026 года будут предприняты символические шаги в процессе нормализации отношений с Арменией.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр РА сослался на данное заявление президента Турции на брифинге с журналистами после заседания правительства РА, отвечая на вопрос Арменпресс о том, ведутся ли переговоры с турецкой стороной и каких шагов можно ожидать.
«Я приветствую эту готовность. В рамках нашего двустороннего диалога уже настал момент, когда должны быть предприняты символические и даже несимволические, более широкие и конкретные шаги, и я надеюсь, что они будут предприняты», — подчеркнул премьер-министр РА.