Արսեն Թորոսյանը զգուշացնում է սոցիալական ցանցերում տարածվող կեղծ տեսանյութի մասին
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը տեսանյութ է հրապարակել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ զգուշացնելով համացանցում, մասնավորապես՝ «ՏիկՏոկ»-ում տարածվող կեղծ տեղեկատվության մասին, որը վերաբերում է սոցիալական ոլորտին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարը տեղեկացրել է, որ սոցիալական ցանցերում շրջանառվում է տեսանյութ, ըստ որի՝ իբր դեկտեմբերի 21-ից Հայաստանի 1949-2015 թվականներին ծնված քաղաքացիներին սոցիալական ֆոնդից գումարներ պետք է մուտքագրվեն պետությունից աջակցություն ստանալու համար։ Նրա խոսքով՝ նշված տեսանյութը ամբողջությամբ կեղծ է և ստեղծված է արհեստական բանականության միջոցով։
Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ կեղծ տեսանյութը ակնհայտորեն պատրաստված է ոչ հայալեզու անձանց կողմից․ օգտագործված լեզուն և բառապաշարը բնորոշ չեն իրական հայերենին։ Ըստ նախարարի՝ նման տեսանյութերում կիրառվում են պետական պաշտոնյաների պատկերներ, ինչի արդյունքում քաղաքացիների հայտնվում են մոլորության մեջ, և նախարարությունը ստանում է հարյուրավոր զանգեր՝ իբր նախատեսվող օգնության վերաբերյալ։
«Իհարկե, մենք հերքում ենք այդ տեղեկատվությունը և արդեն իսկ պաշտոնական հերքում ենք տվել։ Սա կարելի է դիտարկել լայն տեղեկատվական գրոհի շրջանակում, որի նպատակն է քաղաքացիների շրջանում դժգոհություն գեներացնել կառավարության և պետության նկատմամբ»,- ասել է նախարարը։
Նա կոչ է արել քաղաքացիներին չտրվել մանիպուլյացիաներին, չհավատալ սոցիալական ցանցերում շրջանառվող չստուգված տեղեկություններին և հետևել բացառապես պաշտոնական լրահոսին՝ ընդգծելով, որ նախարարությունը բաց ու թափանցիկ կերպով տեղեկացնում է հանրությանը իր գործունեության վերաբերյալ։

Министр труда и соцвопросов предупреждает о фейковых видеороликах, распространяющихся в социальных сетях
Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян опубликовал на своей странице в Facebook видео, в котором предупреждает о распространении в интернете, в частности в TikTok, ложной информации, касающейся социальной сферы.
Как сообщает Арменпресс, министр проинформировал о распространении в социальных сетях видеоролика, согласно которому якобы с 21 декабря граждане Армении, родившиеся в 1949-2015 годах, должны получить деньги из социального фонда в качестве государственной поддержки. По его словам, упомянутый видеоролик является полностью фейковым и создан с использованием искусственного интеллекта.
Арсен Торосян отметил, что фейковое видео явно было создано людьми, не говорящими по-армянски; используемый язык и лексика не типичны для настоящего армянского языка. По словам министра, в подобных видеороликах используются изображения государственных чиновников, в результате чего вводятся в заблуждение граждан, и министерство получает сотни звонков по поводу якобы планируемой помощи.
«Конечно, мы опровергаем эту информацию и уже выступили с официальным опровержением. Это можно рассматривать как часть широкомасштабной информационной атаки, направленной на разжигание недовольства граждан правительством и государством», — сказал министр.
Он призвал граждан не поддаваться манипуляциям, не верить непроверенной информации, распространяемой в социальных сетях, и следить исключительно за официальными новостными лентами. Министр подчеркнул, что министерство открыто и прозрачно информирует общественность о своей деятельности.