ԵՏՀ որոշմամբ ՀՀ-ն կկարողանա տարեկան 700 տոննա չինական գրաֆիտացված էլեկտրոդներ ներմուծել՝ առանց հակագնագցման տուրք վճարելու
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի որոշմամբ սահմանվել է հակագնագցման տուրք ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող չինական ծագում ունեցող գրաֆիտացված էլեկտրոդների նկատմամբ. միևնույն ժամանակ, Հայաստանի համար սահմանվել է հակագնագցման տուրքի վճարումից ազատում՝ նշված ապրանքի մինչև 700 տոննա ծավալով ներմուծման համար։
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի համապատասխան որոշմամբ սահմանվել է հակագնագցման տուրք ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ծագում ունեցող և ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8545 11 002 0 ծածկագրին դասվող 520 մմ-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 650 մմ տրամագծով շրջանաձև լայնական հատույթով կամ այլ լայնական հատույթով 2700 սմ2-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 3300 սմ2 մակերեսով վառարաններում օգտագործվող գրաֆիտացված էլեկտրոդների նկատմամբ:
Միաժամանակ Հայաստանի Հանրապետության համար սահմանվել է հակագնագցման տուրքի վճարումից ազատում Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվող նշված ապրանքի համար տարեկան 700 տոննա ծավալով։
Վերոնշյալ արտոնությունը գործելու է 5 տարի ժամկետով։
Նշենք, որ հակագնագցման տուրքից ազատումը տրամադրվելու է տնտեսվարող սուբյեկտներին բացառապես որոշման մեջ նախատեսված ապրանքը ներմուծելու ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրամադրված Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվող առանձին ապրանքների նպատակային նշանակությունը հաստատող եզրակացությունը ներկայացնելու դեպքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia exempt from EAEU anti-dumping duty on Chinese graphite electrodes up to 700 tons annually
The Eurasian Economic Commission – the executive body of the Eurasian Economic Union (EAEU), has introduced an anti-dumping duty on graphite electrodes of Chinese origin imported into the EAEU.
At the same time, Armenia is exempted by the Eurasian Economic Commission from paying the anti-dumping duty for imports of this product up to a volume of 700 tons, the Ministry of Economy reported.
“By the relevant decision of the Board of the Eurasian Economic Commission, an anti-dumping duty has been imposed on graphite electrodes for use in furnaces, of Chinese origin, classified under EAEU HS code 8545 11 002 0, with a diameter of more than 520 mm but not exceeding 650 mm, or with a circular or other cross-sectional area of more than 2,700 cm² but not exceeding 3,300 cm², imported into the EAEU. At the same time, Armenia is exempted from paying the anti-dumping duty for imports of this product into the territory of Armenia up to 700 tons per year. This exemption will be valid for a period of five years,” the ministry said.