Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հեռուստառադիոհամալիրը շնորհավորել է «Արմենպրես»-ի հիմնադրման 107-ամյակը
Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հեռուստառադիոհամալիրը շնորհավորել է «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության հիմնադրման 107-ամյակի առիթով:
«Թող ձեր աշխատանքն այսուհետ ևս լուսաբանի գլխավորը, ոգեշնչի և ծառայի հասարակության շահին»,- ասված է շնորհավորանքում:
Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի հեռուստառադիոհամալիրն ապահովում է Ղազախստանի նախագահի գործունեության լուսաբանումը։ Հեռուստառադիոհամալիրը հիմնադրվել է 1996 թվականին։ Հեռուստառադիոհամալիրի կազմում են «Կազինֆորմ» լրատվական գործակալությունը, JIBEK JOLY հեռուստաընկերությունը և Փաստագրական ֆիլմերի կենտրոնը։

The Television and Radio Complex of the President of the Republic of Kazakhstan has extended congratulations to Armenpress news agency on the occasion of its 107th anniversary.
“May your work continue to cover what matters, inspire, and serve the interests of society,’ Kazakhstan’s official media organization said in the congratulatory statement.
Armenpress state news agency was founded on December 18, 1918. At the time, it was known as the Armenian Telegraph Agency. It was rebranded as Armenpress in 1972.
The TV and Radio Complex of the President of the Republic of Kazakhstan is one of the biggest media companies in Kazakhstan uniting the national Jibek Joly television channel and radio station, international channels Silk Way, Silk Way Cinema, and Silk Way Prime, the Kazinform International News Agency, and the Documentary Film Center.