STARMUS-ի ութերորդ փառատոնը տեղի կունենա Կանարյան կղզիներում
Իսպանիայի Կանարյան կղզիները 2026 թվականի հոկտեմբերին կհյուրընկալեն իր տեսակի մեջ բացառիկ գիտության և երաժշտության STARMUS («Սթարմուս») փառատոնը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, արդեն 8-րդ անգամ կազմակերպվող փառատոնի անցկացման մանրամասների մասին դեկտեմբերի 16-ին Լոնդոնում կազմակերպված ասուլիսում հայտնել է STARMUS-ի համահիմնադիր, աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը։
Փառատոնը տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-22-ը Տեներիֆե և Լա Պալմա կղզիներում։ 8-րդ փառատոնն անց է կացվելու «Ճշմարտության փնտրտուքը» խորագրի ներքո։
STARMUS փառատոնները մշտապես աչքի են ընկնում քննարկվող թեմաների բազմազանությամբ և բանախոսների բացառիկությամբ։ Նախկին փառատոններին իրենց մասնակցությունն են բերել լուսնագնացներ, տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակիրներ, ականավոր գիտնականներ և աշխարհահռչակ երաժիշտներ։
«STARMUS VIII»-ի մասնակիցների ցուցակը դեռևս չի հրապարակվել։
Փառատոնի համահիմադիր Գարիկ Իսրայելյանը դեկտեմբերի 16-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում հայտնել է Ջեյն Գուդոլի պատվին նոր մեդալ ստեղծելու մասին, որը կոչվելու է Jane Goodall Earth Medal։ Եթե Հոքինգի մեդալը շնորհվում է գիտության հանրայնացման գործում ունեցած ավանդի համար, ապա Ջեյն Գուդոլի անվան մեդալը տրվելու է մարդկանց, ովքեր ջանքեր են գործադրում և իրենց ձայնը միշտ լսելի են դարձնում մեր մոլորակի ու կենսաբազմազանության պահպանման գործում։ Հայտնի պրիմատոլոգ Ջեյն Գուդոլը, ով կյանքից հեռացավ 2025 թվականին, STARMUS-ի խորհրդատվական խորհրդի անդամ էր։
STARMUS-ի առաջին փառատոնը կազմակերպվել է 2011 թվականին։ Փառատոնի համահիմնադիրները աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանն ու լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյն են։

VIII фестиваль STARMUS пройдет на Канарских островах
В октябре 2026 года на Канарских островах Испании пройдет уникальный в своем роде научно-музыкальный фестиваль STARMUS. Как сообщает “Арменпресс”, подробности о фестивале, который проводится уже в восьмой раз, 16 декабря на пресс-конференции в Лондоне сообщил соучредитель STARMUS, астрофизик Гарик Исраелян.
Фестиваль пройдет на островах Тенерифе и Ла-Пальма с 17 по 22 октября. Восьмой фестиваль будет пройдет под девизом “В поисках истины”.
Фестивали STARMUS всегда отличаются разнообразием обсуждаемых тем и исключительностью спикеров. В предыдущих фестивалях принимали участие астронавты, побывавшиев на луне, космонавты, лауреаты Нобелевской премии, выдающиеся ученые и всемирно известные музыканты.
Список участников STARMUS VIII пока не обнародован.
В рамках фестиваля ежегодно вручается медаль Стивена Хокинга. Ее получают популяризаторы науки (Science Communicator). Медали вручаются в 3 номинациях: наука, искусство и кино. Впервые медаль была вручена во время третьего фестиваля Starmus в 2016 году. За эти годы медалью были награждены такие известные личности, как основатель SpaceX и Tesla Илон Маск, обладатели “Оскара” режиссер Кристофер Нолан, композитор Ханс Циммер, приматолог Джейн Гудолл, астрофизик Нил де Грасс Тайсон, физик Джим аль-Халил, участник группы Queen, музыкант и астрофизик Брайан Мэй, Жан-Мишель Жарр, один из основателей электронной музыки, и другие.
Соучредитель фестиваля Гарик Исраелян сообщил на пресс-конференции 16 декабря об учреждении новой медали в честь Джейн Гудолл, которая будет называться Jane Goodall Earth Medal. Если медаль Хокинга присуждается за вклад в популяризацию науки, то медаль Джейн Гудолл будет вручаться людям, которые прилагают усилия и всегда отстаивают свои права в деле сохранения нашей планеты и биоразнообразия. Известный приматолог Джейн Гудолл, скончавшаяся в 2025 году, была членом консультативного совета STARMUS.
Фестиваль STARMUS был учрежден в 2011 году. Соучредителями фестиваля являются астрофизик Гарик Исраелян и астрофизик Брайан Мэй, гитарист легендарной группы Queen.