Համաձայնագիրը խաղաղության հիմքն է, եթե կա բարի կամք և փոխադարձ հարգանք. իսպանացի պատգամավորը՝ Երևան-Բաքու երկխոսության մասին
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն դրական է համարում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը։ Նա կարծում է, որ կողմերի միջև բանակցությունները և համաձայնագրերը խաղաղության ու կայունության հիմքն են, սակայն անհրաժեշտ է, որ դրանք կատարվեն բարի կամքով և փոխադարձ հարգանքով։
Ջոն Ինյարիտուն նման տեսակետ է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադարձ կատարելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին և Հարավային Կովկասում խաղաղության ու կայունության հաստատման համար դրա նշանակությանը։
Իսպանացի պատգամավորի բնորոշմամբ՝ երկար տարիներ հակամարտության մեջ ապրած երկրների համար երկխոսությունը շատ կարևոր է, ինչն, այդուհանդերձ, պետք է հիմնված լինի բարի կամքի և փոխադարձ հարգանքի վրա։
«Անկասկած, երկխոսությունը, բանակցությունները և համաձայնագրերը խաղաղության ու կայունության հիմքն են, քանի դեռ դրանք իրականացվում են բարի կամքով և փոխադարձ հարգանքով։ Հայաստանի և Ադրբեջանի դեպքում մենք գործ ունենք խորը արմատներ ունեցող պատմական հակամարտության հետ, որը տարածվում է երկու հանրապետությունների սահմաններից շատ ավելի հեռու։ Հայոց ցեղասպանությունը, 1990-ականների ջարդերը նախկին Խորհրդային Ադրբեջանի Հանրապետությունում, Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմները և էթնիկ զտումների՝ վերջերս տեղի ունեցած գործողությունները, բոլորը երկար և ցավոտ պատմական վերքի մաս են կազմում»,-նշել է Ջոն Ինյարիտուն։
Պատգամավորն ուշադրություն է հրավիրել նաև այն հանգամանքի վրա, որ, այդուհանդերձ, չնայած Երևանի ու Բաքվի միջև նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրին, Ադրբեջանը շարունակում է առաջ մղել այսպես կոչված արհեստածին «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի կեղծ խոսույթը՝ այդ անվան տակ քողարկելով սեփական տարածքային նկրտումները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
«Միևնույն ժամանակ, մենք ականատես ենք եղել, թե ինչպես է Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ ներդրումներ կատարում իրականությունը խեղաթյուրելու մեջ՝ խթանելով այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի կեղծ պատմությունը, որն իրականում վերաբերում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքին»,-ընդգծել է իսպանացի պատգամավորը։
Նա դրական է համարում այն հանգամանքը, որ երկու պետություններն էլ մասնակցում են երկխոսությանը և կարծում է, որ այս քայլերը կարող են տանել ճիշտ ուղղությամբ։
«Այնուամենայնիվ, խնդիրը մնում է շատ ավելի լայն․ երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ կլինեն ավելի համապարփակ և համակարգված միջազգային ջանքեր՝ իրական հաշտեցման հասնելու համար»,- նշել է Ջոն Ինյարիտուն։
Անդրադառնալով վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններից մյուսին՝ Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմային, կարծիք է հայտնել, որ տրանսպորտի և տեղաշարժի ազատության ապահովումը Հարավային Կովկասի նման ռազմավարական տարածաշրջանում կարող է խիստ օգտակար լինել բոլորի համար:
«Այն կարող է խթանել առևտուրը, տարածաշրջանային համագործակցությունը և կայունությունը՝ ստեղծելով երկրների միջև ավելի մեծ փոխկապվածություն։ Այնուամենայնիվ, դա միշտ պետք է արվի յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիակատար հարգանքով և պետությունների կողմից սահմանված պայմաններով: Կապը պետք է ծառայի բոլորի շահերին, այլ ոչ թե օգտագործվի որպես քաղաքական ճնշման գործիք»,-ընդգծել է Ինյարիտուն:
Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ ցանկացած համաձայնագրի երկարաժամկետ արդյունավետ աշխատանքի համար այն պետք է հիմնված լինի հավասարության, փոխադարձ հարգանքի և իրական համաձայնության վրա, այլ ոչ թե սպառնալիքների կամ միակողմանի պահանջների վրա։
Հայաստանն ու Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Դրանից հետո թե՛ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։
«Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։
Ավելի ուշ ՀՀ վարչապետը ԱԺ–ում հայտարարեց, որ «Թրամփի ուղու» շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է սկսել 2026 թվականի երկրորդ կեսին։
«Մինչև այս տարվա վերջ թղթի վրա պետք է նկարագրենք բոլոր մանրամասները։ 2026 թվականի առաջին կեսին պետք է համաձայնեցնենք, իսկ երկրորդ կեսին պետք է սկսենք շինարարական աշխատանքները։ Սա է պլանը»,-ասել էր վարչապետը։

Соглашение - основа мира, если есть добрая воля и взаимное уважение: депутат Парламента Испании о диалоге Ереван-Баку
Депутат Парламента Испании Джон Иньярриту считает диалог между Арменией и Азербайджаном позитивным фактом. Он убежден, что переговоры и соглашения между сторонами являются основой мира и стабильности, но необходимо, чтобы они сопровождались доброй волей и взаимным уважением.
Джон Иньярриту высказал такое мнение в интервью, данном корреспонденту “Арменпресс”, говоря о парафировании мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном 8 августа в Вашингтоне и его значении для установления мира и стабильности на Южном Кавказе.
Испанский депутат уверен, что диалог очень важен для стран, которые много лет находятся в состоянии конфликта, но он должен основываться на доброй воле и взаимном уважении.
“Несомненно, диалог, переговоры и соглашения являются основой мира и стабильности, если они проводятся с доброй волей и взаимным уважением. В случае Армении и Азербайджана мы имеем дело с глубоко укоренившимся историческим конфликтом, который простирается далеко за пределы границ двух республик. Геноцид армян, массовые убийства 1990-х годов в бывшей Советской Республике Азербайджан, войны за Нагорный Карабах и недавние акты этнических чисток — все это часть долгой и болезненной исторической раны”, — отметил Джон Иньярриту.
Депутат также обратил внимание на то, что, несмотря на мирное соглашение, парафированное Ереваном и Баку, Азербайджан продолжает продвигать ложный нарратив о так называемом искусственном “западном Азербайджане”, под которым он скрывает свои территориальные претензии на суверенную территорию Республики Армения.
“Вместе с тем мы стали свидетелями того, как азербайджанское правительство вкладывает значительные средства в искажение реальности, продвигая ложный нарратив о так называемом “западном Азербайджане”, который на самом деле относится к суверенной территории Армении”, — подчеркнул испанский депутат.
Он считает позитивным тот факт, что обе страны участвуют в диалоге, и полагает, что эти шаги могут привести в правильное направление.
“Однако проблема остается гораздо более масштабной: в долгосрочной перспективе для достижения реального примирения потребуются более всеобъемлющие и скоординированные международные усилия”, — отметил Джон Иньярриту.
Переходя к другому вопросу, обговоренному в Вашингтоне, — разблокировке транспортных маршрутов на Южном Кавказе, — он выразил мнение, что обеспечение свободного передвижения в таком стратегически важном регионе, как Южный Кавказ, может быть чрезвычайно выгодно для всех.
“Это может способствовать развитию торговли, регионального сотрудничества и стабильности, создавая более тесную взаимосвязь между странами. Однако это всегда должно делаться при полном уважении суверенитета и территориальной целостности каждого государства и на условиях, установленных этими государствами. Коммуникация должна служить интересам всех и не использоваться в качестве инструмента политического давления”, — подчеркнул Иньярриту.
Депутат выразил убеждение, что для эффективной работы любого соглашения в долгосрочной перспективе оно должно основываться на равенстве, взаимном уважении и подлинном согласии, а не на угрозах или односторонних требованиях.
8-го августа в Вашингтоне Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение. После этого премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев объявили о достижении мира между двумя странами.
8-го августа в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев также подписали декларацию, четвертый пункт которой, в частности, гласит:
“Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и взаимосогласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы “Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания” (Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP)) на территории Республики Армения”.
Позже премьер-министр Республики Армения объявил в Национальном Собрании, что начало закладки “Маршрута Трампа” намечено на вторую половину 2026 года.
“К концу этого года мы должны проработать все детали на бумаге. Мы должны согласовать все в первой половине 2026 года, а начать строительство — во второй половине. Таков план”, — заявил премьер-министр Армении.