Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները կայուն աճ ունեն․ ԵՏՀ
Հայաստանի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալներն ընթացիկ տարվա 9 ամիսների արդյունքներով  2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցում են 51%-ով։ Միաժամանակ, ցուցանիշը 2023 թվականի տվյալների նկատմամբ պահպանել է 2 տոկոսանոց աճ։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցմանն ի պատասխան՝  այս մասին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից՝ ընդգծելով, որ առևտրի ներկայիս դինամիկան պայմանավորված է ինչպես բազայի կայունացմամբ, այնպես էլ Հայաստանի և Միության երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության դրական միտումներով։
ԵՏՀ-ի փոխանցմամբ՝ 2024 թվականին Հայաստանի և ԵԱՏՄ գործընկերների միջև ապրանքաշրջանառությունը բնութագրվել է կտրուկ աճով, որը ձևավորվել է առանձին առևտրային գործարքների կարճաժամկետ և ոչ բնորոշ ակտիվության արդյունքում։ Սա, ըստ Հանձնաժողովի, ստեղծել էր բավական բարձր վիճակագրական բազա, ինչի հետևանքով 2025 թվականին սպասվում է վերադարձ ավելի չափելի և իրատեսական աճի տեմպերի, որոնք կհամապատասխանեն նախորդ տարիների զարգացումների տրամաբանությանը։
Ըստ ոլորտների՝ ընթացիկ տարում դրական դինամիկա է դիտվել Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող որոշ սննդամթերքների և գյուղատնտեսական ապրանքների խմբերում։ Հատկապես աճել են բանջարեղենի, մրգերի, ծաղիկների, պահածոյացված արտադրանքի արտահանման ծավալները, ինչպես նաև առանձին էլեկտրոնային սարքավորումների և կոշիկի արտահանումը։
Միևնույն ժամանակ, զգալի նվազում է արձանագրվել ֆերոհալվածքների, մոլիբդենի հանքաքարերի և կոնցենտրատների, ինչպես նաև տեքստիլ արդյունաբերության որոշ ապրանքային դիրքերի արտահանման մեջ։ ԵՏՀ-ի գնահատմամբ՝ 2026 թվականին սպասվում է առևտրի չափավոր, բայց կայուն աճ։ Դրանում վճռորոշ դեր կարող են ունենալ Հայաստանի տնտեսական բարձր տեմպերի պահպանումը, ԵԱՏՄ երկրների հետ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև լոգիստիկ համակարգերի աստիճանական կայունացումը։ Բարենպաստ կդառնա նաև սպառողական պահանջարկի ամրապնդումը։
Հանձնաժողովում միաժամանակ նշում են, որ առկա են որոշակի ռիսկեր, սակայն ընդհանուր դրական կանխատեսումները պահպանվում են, և ձևավորվում են փոխադարձ առևտրի վերականգնման և հետագա ամրապնդման կայուն նախադրյալներ։

Volume of trade between Armenia and EAEU member states continues to grow – EEC
The volume of trade turnover between Armenia and other EAEU member states in the first nine months of this year exceeds the same period in 2022 by 51%. Compared to 2023, the figure has maintained a 2% growth.
In a response to an Armenpress correspondent in Moscow, the Eurasian Economic Commission emphasized that this trade dynamic is driven both by the stabilization of the base and by positive trends in trade and economic cooperation between Armenia and other Union countries.
According to the EEC, trade turnover between Armenia and EAEU partners in 2024 saw a sharp increase, resulting from short-term and atypical activity in certain trade transactions.
According to the Commission, it has created a relatively high statistical base, meaning that a return to more moderate and realistic growth rates is expected in 2025, consistent with the trends observed in previous years.
Positive developments have been observed in some food and agricultural exports from Armenia to EAEU countries this year. In particular, export volumes of vegetables, fruits, flowers, canned goods, as well as certain electronic equipment and footwear, have increased.
At the same time, a notable decrease was recorded in the export of ferroalloys, molybdenum ores and concentrates, and some textile products. The EEC expects moderate but stable trade growth in 2026.
Maintaining Armenia’s high economic growth, deepening cooperation with EAEU countries, and gradually stabilizing logistics systems are expected to play a decisive role in this trend. Strengthening consumer demand will also contribute positively.