Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները կայուն աճ ունեն․ ԵՏՀ
Հայաստանի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ պետությունների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալներն ընթացիկ տարվա 9 ամիսների արդյունքներով  2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցում են 51%-ով։ Միաժամանակ, ցուցանիշը 2023 թվականի տվյալների նկատմամբ պահպանել է 2 տոկոսանոց աճ։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցմանն ի պատասխան՝  այս մասին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից՝ ընդգծելով, որ առևտրի ներկայիս դինամիկան պայմանավորված է ինչպես բազայի կայունացմամբ, այնպես էլ Հայաստանի և Միության երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության դրական միտումներով։
ԵՏՀ-ի փոխանցմամբ՝ 2024 թվականին Հայաստանի և ԵԱՏՄ գործընկերների միջև ապրանքաշրջանառությունը բնութագրվել է կտրուկ աճով, որը ձևավորվել է առանձին առևտրային գործարքների կարճաժամկետ և ոչ բնորոշ ակտիվության արդյունքում։ Սա, ըստ Հանձնաժողովի, ստեղծել էր բավական բարձր վիճակագրական բազա, ինչի հետևանքով 2025 թվականին սպասվում է վերադարձ ավելի չափելի և իրատեսական աճի տեմպերի, որոնք կհամապատասխանեն նախորդ տարիների զարգացումների տրամաբանությանը։
Ըստ ոլորտների՝ ընթացիկ տարում դրական դինամիկա է դիտվել Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող որոշ սննդամթերքների և գյուղատնտեսական ապրանքների խմբերում։ Հատկապես աճել են բանջարեղենի, մրգերի, ծաղիկների, պահածոյացված արտադրանքի արտահանման ծավալները, ինչպես նաև առանձին էլեկտրոնային սարքավորումների և կոշիկի արտահանումը։
Միևնույն ժամանակ, զգալի նվազում է արձանագրվել ֆերոհալվածքների, մոլիբդենի հանքաքարերի և կոնցենտրատների, ինչպես նաև տեքստիլ արդյունաբերության որոշ ապրանքային դիրքերի արտահանման մեջ։ ԵՏՀ-ի գնահատմամբ՝ 2026 թվականին սպասվում է առևտրի չափավոր, բայց կայուն աճ։ Դրանում վճռորոշ դեր կարող են ունենալ Հայաստանի տնտեսական բարձր տեմպերի պահպանումը, ԵԱՏՄ երկրների հետ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև լոգիստիկ համակարգերի աստիճանական կայունացումը։ Բարենպաստ կդառնա նաև սպառողական պահանջարկի ամրապնդումը։
Հանձնաժողովում միաժամանակ նշում են, որ առկա են որոշակի ռիսկեր, սակայն ընդհանուր դրական կանխատեսումները պահպանվում են, և ձևավորվում են փոխադարձ առևտրի վերականգնման և հետագա ամրապնդման կայուն նախադրյալներ։

Объемы товарооборота между Арменией и другими государствами-членами ЕАЭС имеют стабильный рост: ЕЭК
Объём товарооборота между Арменией и другими государствами-членами ЕАЭС за первые 9 месяцев текущего года превышает показатель за тот же период 2022 года на 51%. При этом показатель сохранил рост на 2% по сравнению с данными за 2023 год.
В ответ на запрос корреспондента “Арменпресс” в Москве Евразийская экономическая комиссия сообщила об этом, подчеркнув, что текущая динамика торговли обусловлена как стабилизацией базы, так и позитивными тенденциями в торгово-экономическом сотрудничестве между Арменией и странами Союза.
По данным ЕЭК, в 2024 году товарооборот между Арменией и партнерами по ЕАЭС характеризовался резким ростом, сформировавшимся в результате краткосрочной и нехарактерной активности отдельных торговых операций. Это, по мнению Комиссии, создало достаточно высокую статистическую базу, в результате чего в 2025 году ожидается возвращение к более измеримым и реалистичным темпам роста, которые будут соответствовать логике развития событий в предыдущие годы.
По отраслям в текущем году наблюдалась положительная динамика по некоторым группам продуктов питания и сельскохозяйственных товаров, экспортируемых из Армении в страны ЕАЭС. Особенно увеличились объемы экспорта овощей, фруктов, цветов, консервов, а также отдельного электронного оборудования и обуви.
В то же время зафиксировано значительное снижение экспорта ферросплавов, молибденовых руд и концентратов, а также некоторых товарных позиций текстильной промышленности. По прогнозам ЕЭС, в 2026 году ожидается умеренный, но стабильный рост торговли. Решающую роль в этом могут сыграть поддержание высоких темпов экономического роста Армении, углубление сотрудничества со странами ЕАЭС, а также постепенная стабилизация логистических систем. Укрепление потребительского спроса также будет способствовать этому.
Вместе с тем Комиссия отмечает наличие определенных рисков, но в целом позитивные прогнозы сохраняются, и формируются стабильные предпосылки для восстановления и дальнейшего укрепления взаимоторговли.