Տափերականում պահվող 15-րդ դարի Ավետարանի գողության դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից տեղեկացրին, որ 2025 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով (գողություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով)։
«Նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասացին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Դեպքի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը՝անհանգստություն հայտնելով միջադեպի և մշակութային արժեքների պահպանության խնդրի վերաբերյալ։
«Խորը մտահոգությամբ տեղեկացանք, որ անհայտ անձինք հափշտակել են Արարատի մարզի Տափերական համայնքում պահվող 15-րդ դարի Ավետարանը։ Այս փաստը հրամայական է դարձնում մասնավոր անհատների և համայնքային եկեղեցական հաստատությունների կացարաններում առանց պատշաճ պահպանման պայմանների ձեռագրերի առկայության խնդրի կարգավորումը»,-ասված է հայտարարությունում։
Մատենադարանի տնօրինությունը հիշեցրել է, որ բազմիցս առաջարկել է նմանատիպ մատյաններն ընդունել որպես նվիրատվություն կամ վերցնել ժամանակավոր պահպանության՝ ապահովելով սեփականատիրոջ իրավունքների պաշտպանությունը։
«Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ մասնավոր կամ համայնքային պատկանելության ձեռագիր մատյանների պատշաճ պահպանության համար տրամադրել Մատենադարանի նյութական և մասնագիտական կարողությունները»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Մատենադարանը ցավալի է համարում, որ «Մատյանների տունդարձը» արշավի շրջանակում աշխարհի տարբեր աճուրդներից և մասնավոր հավաքածուներից Հայաստան վերադարձվող արժեքների ֆոնին երկրի ներսում դեռ արձանագրվում են նման գողություններ։
«Այս ոլորտում Մատենադարանի հետ համագործակցությունը քաղաքացիական հասունության և պատասխանատվության ցուցիչ է»,- նշվում է տնօրինության հայտարարության մեջ։

В связи с кражей Евангелия XV века, хранившегося в Таперакане (Армения), возбуждено уголовное дело
В отделе по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Республики Армения Арменпресс сообщили, что 7 декабря 2025 года было возбуждено уголовное дело по статье 254, части 3, пункту 4 Уголовного кодекса (кража в особо крупном размере).
«Расследование продолжается», — отметили в Генеральной прокуратуре Республики Армения.
Научно-исследовательский Музей-институт древних рекописей Матенадаран имени Месропа Маштоца выступил с заявлением по поводу инцидента, выразив обеспокоенность произошедшим и вопросом сохранения культурных ценностей.
«Мы с глубокой обеспокоенностью узнали о краже Евангелия XV века, хранившегося в общине Таперакан Араратской области. Этот факт делает необходимым решение вопроса о хранении рукописей в домах частных лиц и общинных церковных учреждениях без надлежащих условий хранения», — говорится в заявлении.
Администрация Матенадарана напомнила, что неоднократно предлагала принять такие рукописи в дар или взять их на временное хранение, гарантируя защиту прав владельца.
«Мы подтверждаем нашу готовность предоставить Матенадарану материальные и профессиональные возможности для надлежащего хранения рукописей частной или общинной собственности», — говорится в заявлении.
Матенадаран считает прискорбным, что на фоне ценностей, возвращаемых в Армению с аукционов и из частных коллекций по всему миру в рамках кампании «Возвращение рукописей», подобные кражи по-прежнему регистрируются в стране.
«Сотрудничество с Матенадараном в этой области является показателем гражданской зрелости и ответственности», — говорится в заявлении.