Ադրբեջանն ակնկալում է Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել 2026 թվականին
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա 2026 թվականին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ժնևում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը:
«Սա պատմական տարի է. 30 տարվա հակամարտությունը վերջապես ավարտվեց, և մենք մոտ ենք խաղաղության ձևակերպմանը: Վաշինգտոնում օգոստոսյան գագաթնաժողովը թույլ տվեց հաստատել երկու կողմերի մտադրությունը՝ հավատարիմ մնալ խաղաղության համաձայնագրին, բոլոր երկրների համատեղ ցանկությունը՝ շրջել էջը և տարածաշրջանային զարգացման նոր գլուխ սկսել: Մենք վերջնականացրել ենք խաղաղության համաձայնագիրը: Հաջորդ տարին նույնպես կարևոր է. մենք հույս ունենք պաշտոնականացնել խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի հետ», - պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Իր հերթին Ադրբեջանի արտգործնախարարը Վիեննայում անցկացվող ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի 32-րդ նիստում հայտարարել էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ներկայում գտնվում են երկկողմ հարաբերությունների ամենախաղաղ և կայուն փուլում։

Azerbaijan expects to sign initialed peace agreement with Armenia in 2026
Azerbaijan expects to sign the initialed peace agreement with Armenia in 2026, a senior official from the Azerbaijani presidential administration has said.
“This is a historic year. The 30-year conflict has finally ended, and we are close to formalizing peace,” the Russian state news agency RIA Novosti quoted Elchin Amirbayov, Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Special Assignments, as saying at a press briefing in Geneva.
“The August summit in Washington made it possible to confirm the intention of both sides to remain committed to the peace agreement, as well as the shared desire of all countries to turn the page and begin a new chapter of regional development. We have finalized the peace agreement. Next year is also important; we hope to formalize the peace agreement with Armenia,” he added, according to RIA Novosti.
Meanwhile, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, speaking at the OSCE Ministerial Council meeting in Vienna, said that Armenia and Azerbaijan are currently in the most peaceful and stable period of their bilateral relations.
Armenia and Azerbaijan initialed a peace agreement during a U.S.-brokered summit in Washington, D.C., on August 8, 2025.
Armenia has expressed its readiness to formalize the peace treaty as soon as possible.
Earlier in October, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan lauded the newly established peace and highlighted by far the longest peaceful period in the country's history.