Հարավային Կովկասում ականատես եղա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դրական առաջընթացին․ ԵԱՀԿ գործող նախագահ
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում դրական առաջընթաց է արձանագրել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Վալտոնենը նշել է ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման ընթացքում:
«Հարավային Կովկասում ես ականատես եղա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում դրական առաջընթացին: Օգոստոսին մենք հասանք կոնսենսուսի՝ Մինսկի խմբի ենթակառուցվածքները փակելու ուղղությամբ, որոնք զբաղվում էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ»,- ասաց Վալտոնենը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշեց՝ Մինսկի խումբը և դրա ենթակառուցվածքները փակելը կնպաստի նաև ԵԱՀԿ բյուջեի հաստատման հիմնական խոչընդոտի վերացմանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացը մեկնարկել էր 1992 թվականին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով։ Կառույցի համանախագահներն էին ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան։
Հայաստանը և Ադրբեջանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։

Я стала свидетелем позитивного прогресса в отношениях между Арменией и Азербайджаном на Южном Кавказе -  Действующий председатель ОБСЕ
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен зафиксировала позитивный прогресс в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, Валтонен отметила это в ходе встречи министров иностранных дел ОБСЕ.
«Я стала свидетелем позитивного прогресса в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном на Южном Кавказе. В августе мы достигли консенсуса о закрытии инфраструктуры Минской группы, которая занималась урегулированием нагорно-карабахского конфликта», — сказала Валтонен.
Действующий председатель ОБСЕ отметила, что закрытие Минской группы и её инфраструктуры также будет способствовать устранению главного препятствия для утверждения бюджета ОБСЕ.
Процесс Минской группы ОБСЕ был запущен в 1992 году с целью урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Сопредседателями структуры были Россия, США и Франция.
8 августа 2025 года Армения и Азербайджан подписали в Вашингтоне совместное заявление о роспуске Минской группы. Организация прекратила свою деятельность 1 декабря 2025 года.