Ինչ է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը. ԱԳՆ-ն հրապարակել է փաստաթղթի ամբողջական բովանդակությունը
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի ամբողջական բովանդակությունը։ «Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգը երկու կողմերի միջև հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված կարևոր քայլ է։ Այն կառուցված է ՀԸԳՀ հիմքի վրա՝ սահմանելով հավակնոտ առաջնահերթություններ մի շարք ոլորտներում։
Օրակարգն ընդհանուր արժեքների ու փոխադարձ շահերի արտացոլումն է և Հայաստանի և ԵՄ-ի կողմից բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հանձնառության վկայությունը։
Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգն արտացոլում է նաև Հայաստանի քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները և Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սոցիալ-տնտեսական դիմակայունությանն աջակցելու ԵՄ-ի հանձնառությունը։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հավատարմությունը եվրոպական արժեքներին և եվրոպական ընտանիքի հետ ինտեգրումը խորացնելու նրա ձգտումը։
Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունը գտնվում է առանցքային փուլում։ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգով սահմանվում է ապագայի վերաբերյալ մեր ընդհանուր տեսլականը, որում արտացոլվում է տարածաշրջանում կայունությունը, բարեկեցությունը և խաղաղությունն ամրապնդելու ընդհանուր հանձնառությունը, և որում առկա է շոշափելի արդյունքներ ձեռք բերելու խոստում։ Համատեղ աշխատանքի միջոցով ԵՄ-ն և Հայաստանը կարող են իրականացնել օրակարգում ամրագրված հավակնոտ նպատակները՝ ստեղծելով ավելի բարեկեցիկ և ապահով ապագա բոլորի համար։
ԵՄ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարությանը, օրենքի գերակայությանը և մարդու իրավունքներին, ինչպես նաև այս ուղղությամբ զգալի առաջընթացը՝ հաշվի առնելով չափազանց բարդ տարածաշրջանային իրավիճակը, որին Հայաստանը ներկայումս առերեսվում է։ Այն բարձր է գնահատում ժողովրդավարական հաստատությունների պատշաճ գործունեությունն ապահովելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ ՀԸԳՀ-ն դիտարկելով որպես երկրի արդիականացմանն ուղղված բարեփոխումների պլան։
ԵՄ-ն Հայաստանին կօգնի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգում սահմանված նպատակներն իրագործելու և առաջնահերթություններն իրականացնելու հարցում։ ԵՄ-ն այդ ամենը կապահովի, կիրառելով աջակցության հասանելի բոլոր աղբյուրները, ինչպես նաև փորձը և խորհրդատվությունը, լավագույն գործելակերպը, տեղեկությունների փոխանակումը, կարողությունների զարգացմանն աջակցելը, ինստուտուցիոնալ ամրապնդումը և աջակցության գործիքները։
Առանցքային առաջնահերթություններն են սոցիալ-տնտեսական զարգացումն, առևտրի դիվերսիֆիկացումը, կայունությունը և դիմակայունության բարձրացումն, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային մարտահրավերների հասցեագրումը, ինչպես նաև թիրախավորված հիբրիդային և այլ սպառնալիքների վերացումը։
Վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը ևս կարևոր համատեղ առաջնահերթություն է։ Գործընթացի նպատակն է Հայաստանին աջակցել ԵՄ-ում և Շենգենյան գոտու սահմաններում կարճաժամկետ այցերի համար առանց վիզայի մուտքի ռեժիմ սահմանելու հարցում՝ պայմանով, որ ապահովվեն արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության համապատասխան պայմանները
Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել այնպիսի առանցքային ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում, ինչպիսիք են արդարադատությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը և օրենքի գերակայունության ապահովումը, խոսքի ազատությունը և ԶԼՄ-ների ազատությունը, ոստիկանության բարեփոխումները և ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդումը (օրինակ՝ ստեղծելով Ներքին գործերի նախարարություն), ինչպես նաև կրթության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության, միգրացիայի և քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման առումով։
Տնտեսական համագործակցությունն, առևտրի դիվերսիֆիկացումն ու փոխկապակցվածությունը նույնպես օրակարգի առանցքային հենասյուներից են։ Համատեղ գործողությունների միջոցով Հայաստանը և ԵՄ-ն կարող են բացահայտել տնտեսական աճի նոր հնարավորություններ, ստեղծել աշխատատեղեր, բարձրացնել բարեկեցության մակարդակն ու բարելավել բնակչության կյանքի որակը։
Տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակը մնում է անկայուն։ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության սույն ռազմավարական օրակարգում, որպես համագործակցության նոր ոլորտ, ներառված են անվտանգությունը և պաշտպանությունը, որոնց նպատակը Հայաստանի դիմակայունությունն, անվտանգությունը և կայունությունը բարձրացնելն է։ Օրինակ՝ 2024 թվականին ԵՄ-ն Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակներում ընդունել է Հայաստանի զինված ուժերին աջակցություն տրամադրելու անդրանիկ միջոցառումը։
Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը 2025 թվականի դեկտեմբերի 2–ին Բրյուսելում կայացած գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership published: Key takeaways
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has published the content of the Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership which was adopted in Brussels on December 2.
The document was endorsed by the EU-Armenia Partnership Council and replaces the 2017 Partnership Priorities, setting out a more ambitious and comprehensive framework for joint action.
"The Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership is a significant step forward in the relationship between the two parties," the foreign ministry said in a statement.
"It builds upon the foundation of the CEPA, setting ambitious priorities across a wide range of sectors. The Agenda is an expression of shared values and mutual interests, and a testament to the EU’s and Armenia’s commitment to deepen cooperation in all areas
The Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership is also a reflection of the European aspirations of the Armenian people and the EU's commitment to supporting Armenia's democratic development, sovereignty, territorial integrity, and socio-economic resilience. The EU commends Armenia's commitment to European values and its desire to deepen its integration with the European family.
The EU-Armenia partnership is at a pivotal moment. The Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership lays out our shared vision of the future, one that reflects a shared commitment to fostering stability, prosperity, and peace in the region and holds the promise of tangible benefits. By working together, the EU and Armenia can achieve the ambitious goals set out in this Agenda, creating a more prosperous and secure future for all.
The EU commends Armenia’s commitment to democracy, the rule of law and human rights and tangible progress in this regard, recognising the highly challenging regional situation Armenia is currently facing. It commends Armenia’s commitment to ensuring it has democratic institutions that function properly, with the CEPA as a blueprint for reforms to modernise the country.
The EU will help Armenia achieve the objectives and implement the priorities set out in the Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership. It will do so by using all available sources of EU support, as well as expertise and advice, best practice, information sharing, support for capacity building, institutional strengthening and assistance instruments.
Crucial priorities are socio-economic development, trade diversification, sustainability and building resilience, addressing the geopolitical and regional challenges as well as targeted hybrid and other threats.
The Visa Liberalisation Dialogue also remains a key shared priority for both sides. This process is designed to assist Armenia in eventually securing visa-free travel for its citizens for short stays in the EU and the Schengen Area, once all the necessary conditions related to effective migration management, security, and document integrity are fully met.
Armenia has made significant progress on reforms in key areas such as justice, the fight against corruption and maintaining the rule of law, freedom of speech and media freedom, police reforms and strengthening democratic institutions (by setting up the Ministry of Internal Affairs, for example), and on reforms in education, health, social protection, migration and civil protection.
Economic cooperation, trade diversification and connectivity are also key pillars of the Agenda. By working together, the EU and Armenia can unlock new opportunities for economic growth, create jobs, raise the level of prosperity and improve lives.
The regional security situation remains volatile. This Strategic Agenda for the EU-Armenia Partnership includes security and defence as a new area of cooperation, aiming to strengthen Armenia’s resilience, security and stability. For instance, in 2024, the EU adopted the first ever assistance measure in support of the Armenian Armed Forces under the European Peace Facility."