Մագդալենա Գրոնոն ինտենսիվ և բովանդակալից է համարում Հայաստանում անցկացրած հանդիպումներն ու բանակցությունները
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն ամփոփել է նոյեմբերի 18-19-ը Հայաստան կատարած այցը, դրա շրջանակներում անցկացված բանակցությունները որակել ինտենսիվ և բովանդակալից:
«Շնորհակալ եմ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին և այլ պաշտոնատար անձանց՝ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման, տարածաշրջանային համագործակցության, կապուղիների և հումանիտար հարցերի վերաբերյալ կարծիքների խորը փոխանակման համար»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Գրոնոն:
Գրոնոն վերահաստատել է՝ ԵՄ-ն աջակցում է հայ և ադրբեջանցի գործընկերներին լիարժեք խաղաղության և տարածաշրջանային հաջողությունների ճանապարհին։

EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Magdalena Grono, reaffirmed the EU’s support for the Armenian-Azerbaijani peace process following a two-day visit to Armenia.
In a statement on X, EUSR Grono described the talks in Yerevan as “intense and substantive.”
“Just concluded two days of intense and substantive high-level consultations in Yerevan on 18-19 November. Grateful to Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan and other officials for in-depth exchanges on the Armenia - Azerbaijan peace process, Armenia -Türkiye normalisation, regional cooperation, connectivity and humanitarian issues. Was also pleased to engage in interesting discussions with civil society representatives. The EU stands together with its Armenian and Azerbaijani partners on their way to full-fledged peace and regional successes,” the EU Special Representative said.