TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերի իրագործումը բարդ գործընթաց է, որը լուրջ աշխատանք է պահանջում. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
Հարավային Կովկասում տարբեր նախագծերի իրագործման միջոցով հաղորդակցային ուղիների բացումը և տարածաշրջանի բոլոր մասնակիցների շահերի համատեղումը հեշտ չէ, սակայն սա չի նշանակում, որ դա անհնար է․ պարզապես սա բավականին լուրջ և նուրբ աշխատանք է պահանջում։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է արտահայտել Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ անդրադարձ կատարելով Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ», ինչպես նաև ՀՀ տարածքում ԱՄՆ-ի հետ համատեղ ջանքերով ստեղծվելիք «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) նախագծի իրագործման հեռանկարներին։
Խոսելով այդ նախագծերի իրականացման և Հայաստանի Հանրապետության համար դրանց կյանքի կոչման կարևորության մասին՝ քաղաքագետը նկատել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից խթանվող այդ նախագծերի իրականացումը տրամաբանական է և հասկանալի։
«Ճանապարհներ և հաղորդակցություններ բացելով՝ Հայաստանի ներկա իշխանությունները նպատակ ունեն ապահովել ավելի կայուն իրավիճակ տարածաշրջանում և նվազեցնել ռիսկերը, որոնք կարող են գալ Ադրբեջանից։ Եթե խոսենք հեռանկարների մասին, ապա սրանք շատ տարբեր բաներ են: Ի վերջո, տեղի ունեցողը հեռու է վերջից, սա դեռ սկիզբն է: Վաշինգտոնում ստորագրվածը հռչակագիր է․ հռչակագիր, որի համաձայն՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընդունում են, որ հաղորդակցություններն անհրաժեշտ են»,-նշել է Իսկանդարյանը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ մասնավորապես «Թրամփի ուղի» նախագծի իրականացման հարցում կան քաղաքական, տեխնիկական խնդիրներ, որոնց շուրջ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները բանակցություններ են վարում։
«Կան քաղաքական, տեխնիկական խոչընդոտներ, և այս ամենը պետք է լուծվի։  Պետք է նաև հասկանանք, որ իրավիճակը բարդություններ ունի․ Արաքս գետի մյուս ափին կան իրանցի սահմանապահներ, Հայաստանի կողմում՝ ռուս և հայ սահմանապահներ, շատ մոտ տեղակայված են նաև եվրոպացի դիտորդներ, ձախ և աջ կողմում են ադրբեջանցիները, մի փոքր ավելի հեռու՝ թուրքերը։ Միևնույն ժամանակ, իրանցիները ճանապարհ են կառուցում դեպի Հայաստանի հյուսիս, Կապանում կա Իրանի հյուպատոսություն, Գորիսում կա Ֆրանսիայի հյուպատոսություն, Ռուսաստանը նույնպես ցանկանում է Կապանում հյուպատոսություն բացել, և մենք պետք է դրան ավելացնենք ամերիկացիներին և տեսնենք, թե ինչպես է լուծվելու այս գործը, քանի որ Իրանի, Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի շահերի համատեղումը հեշտ չէ։ Այդուհանդերձ, սա չի նշանակում, որ դա անհնար է, պարզապես նշանակում է, որ սա բավականին լուրջ աշխատանք է պահանջում, լուրջ ճանապարհ, որը դեռ պետք է անցնել»,-ընդգծել է քաղաքագետը։
Իսկանդարյանը բնութագրել է այս գործընթացը որպես բարդ և երկարատև՝ մատնանշելով, որ աշխարհում կան շատ ու շատ նմանօրինակ իրավիճակներ։
«Ես միշտ օրինակ եմ բերում այն ​​ճանապարհը, որը ձգվում է Բելառուսից մինչև Ռուսաստանի Կալինինգրադի մարզ․ այն անցնում է Լիտվայով, որն, ի դեպ, ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության անդամ է, այդուհանդերձ, համաձայնություն է ձեռք բերվել, ըստ որի՝ ՌԴ քաղաքացիները կարող են այցելել Կալինինգրադի մարզ՝ առանց որևէ վիզայի և նույնիսկ առանց անձնագրի։ Այսպիսով, նման բաները հնարավոր են, բայց դա պահանջում է բավականին նուրբ աշխատանք»,-նշել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար»։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի» նախագիծը Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղկացուցիչ մաս է։

Реализация проектов TRIPP и «Перекрёсток мира» — сложный процесс, требующий серьёзной работы - Александр Искандарян
Открыть каналы коммуникации и объединить интересы всех участников региона посредством реализации различных проектов на Южном Кавказе непросто, но это не значит, что это невозможно; просто это требует достаточно серьёзной и деликатной работы.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс высказал директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, коснувшись перспектив реализации проекта «Перекрёсток мира», инициированного правительством Армении, а также проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), который будет создан на территории Республики Армения совместными усилиями РА с Соединёнными Штатами.
Говоря о реализации этих проектов и важности их реализации для Республики Армения, политолог отметил, что продвижение этих проектов правительством Армении логично и понятно.
«Открывая дороги и коммуникации, нынешние власти Армении стремятся обеспечить более стабильную ситуацию в регионе и снизить риски, которые могут исходить от Азербайджана. Если говорить о перспективах, то это совсем разные вещи. Ведь происходящее — далеко не конец, это только начало. То, что было подписано в Вашингтоне, — это декларация. Декларация, согласно которой Армения и Азербайджан признают необходимость коммуникаций», — отметил Искандарян.
По его словам, в частности, в реализации проекта TRIPP есть политические и технические вопросы, вокруг которых ведутся переговоры между Арменией и США.
«Существуют политические и технические препятствия, и всё это необходимо решить. Мы также должны понимать, что ситуация сложная. На другом берегу Аракса находятся иранские пограничники, на армянской стороне – российские и армянские пограничники, совсем рядом находятся европейские наблюдатели, слева и справа – азербайджанцы, чуть дальше – турки. В то же время иранцы строят дорогу на север Армении, в Капане есть иранское консульство, в Горисе – французское, Россия тоже хочет открыть консульство в Капане, и к этому надо добавить американцев и посмотреть, как этот вопрос разрешится, потому что объединить интересы Ирана, США, России, Турции, Азербайджана и Армении непросто. Однако это не значит, что это невозможно, это просто означает, что для этого нужна довольно серьёзная работа, серьёзный путь, который ещё нужно пройти», – подчеркнул политолог.
Искандарян охарактеризовал этот процесс как сложный и долгосрочный, отметив, что в мире существует множество подобных ситуаций.
«Я всегда привожу в пример дорогу из Беларуси в Калининградскую область России: она проходит через Литву, которая, кстати, является членом НАТО и Евросоюза, однако достигнута договорённость, согласно которой граждане России могут посещать Калининградскую область без виз и даже без паспорта. Так что такие вещи возможны, но требуют очень деликатной работы», — отметил Александр Искандарян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев 8 августа в Вашингтоне подписали декларацию, пункт 4 которой, в частности, гласит:
«Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и взаимно согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно принять все меры для скорейшего достижения этой цели». Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что проект «Маршрут Трампа» является неотъемлемой частью проекта «Перекрёсток мира», представленного правительством Армении.