Զելենսկին Իսպանիայից կմեկնի Թուրքիա
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին եվրոպական երկրներ այցերի շրջանակում գտնվում է Իսպանիայում։ Իսկ նոյեմբերի 19-ին նա կմեկնի Թուրքիա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին գրել է իր Telegram ալիքում։
«Այսօր՝ հանդիպումներ Իսպանիայում, որոնց մենք երկար ժամանակ նախապատրաստվել ենք, և մենք ակնկալում ենք, որ մեկ այլ ուժեղ երկիր կօգնի պաշտպանել կյանքեր և մոտեցնել պատերազմի ավարտը։ Մենք աշխատում ենք ապահովել, որ Իսպանիայի վարչապետ Սանչեսի հետ հանդիպումը հանգեցնի համաձայնությունների, որոնք մեզ ավելի շատ ուժ կտան։ Գործընկերների հետ հարաբերություններում ամեն օր պետք է արդյունք լինի Ուկրաինայի համար», - գրել է Զելենսկին։
Նա նաև նշել է, որ նոյեմբերի 19-ին հանդիպումներ են տեղի ունենալու Թուրքիայում;
«Մենք պատրաստվում ենք ակտիվացնել բանակցությունները, և մենք մշակել ենք լուծումներ, որոնք կառաջարկենք գործընկերներին։ Պատերազմի ավարտը մեր բոլոր ուժերով մոտեցնելն Ուկրաինայի առաջնահերթությունն է։ Մենք նաև աշխատում ենք վերսկսել փոխանակումները և գերիների վերադարձը», - հավելել է նա։
Նոյեմբերի 17-ին Զելենսկին Փարիզում էր։ Նա Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ մտադրությունների հուշագիր է ստորագրել, համաձայն որի Կիևը ձեռք կբերի շուրջ հարյուր Rafale կործանիչ, նոր սերնդի ութ SAMP-T նոր հակաօդային պաշտպանության համակարգ, ռադարային համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր։ Մակրոնը հայտարարել է, որ Ուկրաինան կդառնա առաջին երկիրը, որտեղ կտեղակայվեն SAMP-T զենիթահրթիռային համակարգերը։ Համաձայնագիրը կիրագործվի 10 տարվա ընթացքում։
Իսկ նոյեմբերի 16-ին Վոլոդիմիր Զելենսկին Աթենքում մտադրությունների հուշագիր էր ստորագրել Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ ձմռան ընթացքում բնական գազի մատակարարումների շուրջ:

Зеленский отправится из Испании в Турцию
Президент Украины Владимир Зеленский находится в Испании в рамках визита в европейские страны. 19 ноября он отправится в Турцию. Как сообщает Арменпресс, об этом Зеленский написал в своем Telegram-канале.
«Сегодня в Испании состоятся встречи, к которым мы долго готовились, и мы ожидаем, что ещё одна сильная страна поможет сохранить жизни и приблизить окончание войны. Мы работаем над тем, чтобы встреча с премьер-министром Испании Санчесом привела к соглашениям, которые придадут нам больше сил. Каждый день в отношениях с партнёрами должен быть результатом для Украины», — написал Зеленский.
Он также отметил, что 19 ноября в Турции пройдут встречи;
«Мы собираемся активизировать переговоры и разработали решения, которые предложим партнёрам. Приближение окончания войны всеми силами — приоритет для Украины. Мы также работаем над возобновлением обменов и возвращением пленных», — добавил он.
17 ноября Зеленский находился в Париже. Он подписал с президентом Франции Эммануэлем Макроном меморандум о взаимопонимании, согласно которому Киев приобретёт около сотни истребителей Rafale, восемь новых зенитно-ракетных комплексов нового поколения SAMP-T, радиолокационные системы и беспилотные летательные аппараты. Макрон заявил, что Украина станет первой страной, развернувшей зенитно-ракетные комплексы SAMP-T. Соглашение будет реализовано в течение 10 лет.
А 16 ноября Владимир Зеленский подписал в Афинах меморандум о взаимопонимании с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом о поставках природного газа в зимний период.