Ռուսաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ գործընկերության վերաբերյալ հարցեր
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը հայտնել է, որ ռուս գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են ռուս-հնդկական գործընկերության և Մոսկվա-Նյու Դելի 23-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման հարցերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սուբրամանյամ Ջայշանկարը նշել է X սոցիալական հարթակում գրառման մեջ։
«Ուրախ էի այսօր Մոսկվայում հանդիպել արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Քննարկեցինք մեր երկկողմ գործընկերության վերաբերյալ հարցեր, որոնք ներառում էին առևտուր և ներդրումներ, էներգետիկա, շարժունակություն, գյուղատնտեսություն, տեխնոլոգիաներ, մշակույթ և մարդկանց միջև փոխգործակցություն։ Մտքեր փոխանակեցինք տարածաշրջանային, գլոբալ և բազմակողմ հարցերի շուրջ։ Վերանայեցինք Հնդկաստան-Ռուսաստան 23-րդ տարեկան գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները», - գրել է նա նոյեմբերի 17-ին։
Ավելի վաղ Մոսկվայում Ջայշանկարի հետ բանակցությունների բացման ժամանակ Լավրովը հայտնել էր, որ ռուս-հնդկական գագաթնաժողովը նախատեսվում է անցկացնել Նյու Դելիում երեք շաբաթից։
«Ակնհայտ է, որ այս փուլում մենք հատուկ, հատկապես լուրջ ուշադրություն ենք դարձնում միմյանց շուկաներում մեր տնտեսական օպերատորների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը», - Լավրովի խոսքերն է փոխանցում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Ռուսաստանի և Հնդկաստանի ակտիվ մասնակցությամբ ամենախոստումնալից նախագծերի շարքում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքը և Հյուսիսային ծովային երթուղին։

Главы МИД России и Индии обсудили вопросы двустороннего партнерства
Министр иностранных дел Индии Субрахманьям Джайшанкар сообщил, что в ходе переговоров с российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве обсуждались вопросы российско-индийского партнерства и подготовки к 23-му саммиту Москва-Нью-Дели. Как сообщает Арменпресс, Субрахманьям Джайшанкар отметил это в публикации на социальной платформе X.
«Я был рад встретиться сегодня с министром иностранных дел Сергеем Лавровым в Москве. Мы обсудили вопросы нашего двустороннего партнерства, включая торговлю и инвестиции, энергетику, мобильность, сельское хозяйство, технологии, культуру и взаимодействие между людьми. Мы обменялись мнениями по региональным, глобальным и многосторонним вопросам. Мы рассмотрели ход подготовки к 23-му ежегодному саммиту Индия-Россия», — написал он 17 ноября.
Ранее, открывая переговоры с Джайшанкаром в Москве, Лавров объявил, что российско-индийский саммит состоится в Нью-Дели через три недели.
«Очевидно, что на данном этапе мы уделяем особое, особенно серьёзное внимание созданию благоприятных условий для наших экономических операторов на рынках друг друга», — сказал Лавров, передает Интерфакс.
Среди наиболее перспективных проектов с активным участием России и Индии глава МИД России назвал транспортный коридор «Север-Юг» и Северный морской путь.