TRIPP-ի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման ժամկետի երկու սցենար է քննարկվում
Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) նախագծի իրագործման կառուցապատման իրավունքի տրամադրման համար երկու սցենար է քննարկվում՝ 99 և 49 տարվա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Խաղաղության խաչմերուկ. զարգացնելով տարածաշրջանային հաղորդակցությունները և համագործակցությունը» խորագրով միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընկերությունը ստանալու է կառուցապատման իրավունք, առանձնահատկությունն այն է, որ կառուցապատման իրավունքի ժամկետի ավարտից հետո այդ հողի վրա գտնվող գույքը դառնում է Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը, բայց հողը միշտ է Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը: Ինչի՞ հետ է կապված ժամկետների կարգավորումը՝ այդտեղ ներդրումներ են արվելու և ներդնողը պետք է ունենա որոշակի երաշխիք, որ իր ներդրումները հետ է ստանալու շահույթի որոշակի մարժայով: Եթե մենք ասենք, որ 5 տարով ենք տալիս այդ հողը, ոչ մեկ ներդրում չի անի, որովհետև անիրատեսական է 5 տարում այդքան ներդրած գումարը հետ ստանալը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց՝ ժամկետի վերաբերյալ քննարկումները զուտ ֆինանսատնտեսական են, և այդտեղ քաղաքական կոմպոնենտ չկա:

Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia is considering two options for granting development rights for the TRIPP project: a 49-year term and a 99-year term.
“The enterprise will be granted development rights, with the key feature being that, once the term of the development rights expires, all property on the land will become the property of the Republic of Armenia, while the land itself will always remain Armenia’s property. Why are these terms being set this way? Investments will be made, and the investor needs certain guarantees that they will recover their investment with a reasonable profit margin. If we were to grant the land for only five years, no one would invest, because it would be unrealistic to recoup such an investment in that short period,” Pashinyan said during the Crossroads of Peace: Advancing Regional Connectivity and Cooperation international conference organized by Civil Contract Party and Konrad Adenauer Foundation.
Prime Minister Nikol Pashinyan added that the discussions regarding the term are purely financial and economic, with no political component involved.