ԱՊՀ մեդիա շուկայի ապագան և նոր գաղափարները ոլորտների խաչմերուկում. ինչով հիշարժան դարձավ «Մշակույթ. Մեդիա. Թվային» երկրորդ միջազգային ֆորումը
2025 թվականի նոյեմբերի 6-ին և 7-ին Մոսկվայի «Մոսկինո» կինոգործարանում տեղի ունեցավ «Մշակույթ. Մեդիա. Թվային» երկրորդ միջազգային ֆորումը, որը միավորել էր մեդիա շուկայի առաջատարներին, տեխնոլոգիաների, արվեստի, կինոյի, բլոգինգի և ստեղծագործական ոլորտների ներկայացուցիչներին։ Միջոցառմանը մասնակցել է ավելի քան 8000 մարդ, իսկ ելույթ ունեցողների թվում էին ավելի քան 160 փորձագետներ ավելի քան 20 երկրներից, այդ թվում՝ մեդիա մենեջերներ, ռեժիսորներ, պրոդյուսերներ, մեդիայի ներկայացուցիչներ, բլոգերներ, երաժիշտներ, ՏՏ ընկերությունների, թվային հարթակների, հոսքային ծառայությունների, պետական ​​​​գործակալությունների ներկայացուցիչներ և շատ ուրիշներ։
2025 թվականի ֆորումի հիմնական թեման ԱՊՀ մեդիա շուկայի ներուժն ու տարածաշրջանի մշակութային և թվային տարածքների ինտեգրման ուղիներն էին՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 350 միլիոն ռուսախոս օգտատերերի լսարանի համար: Քննարկումներին մասնակցել են Բելառուսի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Ռուսաստանից փորձագետներ և ստեղծագործական ոլորտների ղեկավարներ: Նրանք քննարկել են տեղական արհեստական ​​բանականության գործիքների մշակումը, սեփական տարածման հարթակների ստեղծումը, չափանիշների և գնումների ստանդարտացումը, ինչպես նաև բովանդակության դրամայնացման (մոնետիզացիայի) նոր մոդելների հետ կապված հարցեր:
Ֆորումի հայ մասնակիցները հատուկ դեր են խաղացել թվային փոխակերպման էթիկայի, վստահության և մշակութային ասպեկտների հարցերի քննարկման հարցում: Նրանց թվում էին՝ կիբերանվտանգության, կիբերդիվանագիտության և թվային քաղաքացիության CyberZ հիմնադրամի տնօրեն Անահիտ Պարզյանը, Լրագրողների համագործակցության մեդիա կոնգրեսի նախագահ Աշոտ Ջազոյանը և Comedy Club Production-ի համահիմնադիր և պրոդյուսեր Գարիկ Մարտիրոսյանը:
Ֆորումի բիզնես ծրագիրը. գաղափարներից մինչև լուծումներ
Ֆորումի բիզնես ծրագիրը ներառում էր վեց թեմատիկ ուղղություններ, որոնք համատեղում էին մշակույթը, տեխնոլոգիաները, մեդիան և բիզնեսը՝ «Մեդիա ցանց», «Ազդեցիկ անձինք», «Տեխնոմագիկա», «Արվեստի ռեսուրս», «PRology» և «Kinopole» անվանումներով: Երկու օրվա ընթացքում անցկացվել է ավելի քան 50 միջոցառում, այդ թվում՝ նիստեր, քննարկումներ և ներկայացումներ, որոնց մասնակցել են ավելի քան 160 խոսնակներ ավելի քան 20 երկրներից, այդ թվում՝ Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Բրազիլիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Իրանից, Ղազախստանից, Հարավային Կորեայից, Ուզբեկստանից, Ռումինիայից, ԱՄԷ-ից, Հնդկաստանից և այլ երկրներից: Ընդհանուր առմամբ, ֆորումի բիզնես ծրագրին մասնակցել է ավելի քան 8000 մոսկվացիներ և այցելուներ:
Ֆորումի առաջին օրը սկսվել է «ԱՊՀ մեդիա շուկա. ենթակառուցվածքներ, բովանդակություն, համագործակցություն» թեմայով լիագումար քննարկմամբ, որտեղ մեդիա հոլդինգների, «Մոսկինո» կինոստուդիայի, հոսքային հարթակների և ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները քննարկել են մեդիայի զարգացման և բովանդակության հեռանկարներն ԱՊՀ երկրներում: Նիստի ժամանակ տեղի է ունեցել աշխույժ քննարկում 2025 թվականին առկա մեդիա ձևաչափերի, հարթակի պահանջների և ԱՊՀ հինգ շուկաների թողարկման նախապատրաստման պրակտիկայի վերաբերյալ:
Լրագրողների համագործակցության մեդիա կոնգրեսի (Հայաստան) նախագահ Աշոտ Ջազոյանը ելույթ ունեցավ «Տեղականից դեպի գլոբալ. ինչպես տարածել տարածաշրջանային բովանդակությունն արտասահմանում» անվամբ պանելային քննարկման ժամանակ։ Բանախոսները քննարկել են տարածաշրջանային կինոնախագծերի մասշտաբավորման ռազմավարությունները և մշակութային իսկության ու միջազգային գրավչության միջև հավասարակշռությունը։
Երկրորդ օրվա «Բովանդակության մասշտաբավորում. գործիքներ և չափանիշներ ԱՊՀ-ում» խորագրով լիագումար քննարկման ժամանակ քննարկվել են թողարկումների միավորման և բովանդակության հարմարեցման գործընթացները տարածաշրջանի երկրներում, որտեղ հրատարակությունները հաճախ բախվում են սահմանափակումների՝ իրավունքների, տեղայնացման և մոդերացիայի տարբերությունների պատճառով։ Նիստի մասնակիցների թվում էին պրոդյուսեր, Association of Film Commissioners International-ի անդամ Իլքին Մահամմադլին (Ադրբեջան), և MBC Studios-ի (Սաուդյան Արաբիա) սցենարային բովանդակության ֆիզիկական արտադրության տնօրեն Ֆիրաս Դենին։
CyberZ կիբերանվտանգության հիմնադրամի տնօրեն Անահիտ Պարզյանը մասնակցեց «QWERTY123. ինչպես խուսափել հաքերների պատճառով կյանքը կորցնելուց» նիստին, որտեղ նա և այլ փորձագետներ քննարկեցին ֆիշինգի, սոցիալական ինժեներիայի և խորը կեղծ տեխնոլոգիաների ճանաչման, ինչպես նաև թվային սպառնալիքների մասին իրազեկվածության մշակույթի խթանման վերաբերյալ հարցեր:
Միջազգային գլխավոր դերակատարներ
Կինոարդյունաբերության ականավոր ներկայացուցիչները միացան «Մշակույթ. Մեդիա. Թվային» երկրորդ միջազգային ֆորումի բիզնես ծրագրին։ Առաջին օրը ֆրանսիացի օպերատոր Միշել Ամատիեն մասնակցեց «Սերիալներ տեսարանների փոխարեն. ինչպես է հոսքային հեռարձակումը վերաշարադրել կինոշուկան» նիստին։ Նա համագործակցել է առաջատար եվրոպացի ռեժիսորների հետ, այդ թվում՝ Յան Կունենի, Էմիր Կուստուրիցայի և Ագնեշկա Հոլանդի։ Նրա ամենանշանակալի աշխատանքներից են «Դոբերման», «Կապույտ հապալաս» ֆիլմերը, ինչպես նաև «Վերսալ» և «Քայլող մեռյալները. Դերիլ Դիքսոն» սերիալները։ Նիստում քննարկվեց, թե ինչպես են սերիալները վերջապես գրավել հեռուստադիտողների ուշադրությունը և այն հանգամանքը, թե ինչպես կինոն դադարեց լինել հատուկ իրադարձություն և դարձավ պարզապես բովանդակության հոսքի մի մասը։
Միջոցառման առաջին օրը նաև բաց նիստ անցկացվեց իտալացի օպերատոր Վիտտորիո Ստորարոյի հետ։ Նա լայն ճանաչում է ստացել ռեժիսորներ Բեռնարդո Բերտոլուչիի, Ֆրենսիս Ֆորդ Կոպպոլայի և Ուորեն Բիթիի հետ համագործակցության շնորհիվ։ Նա արժանացել է երեք «Օսկար» կինոօպերատորական մրցանակի՝ «Ապոկալիպսիսը հիմա» (1979), «Կարմիրները» (1981) և «Վերջին կայսրը» (1987) ֆիլմերում իր աշխատանքի համար։
Ֆորումի երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 7-ին, «Տեխնոմագիա» թրեքի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Լույսեր. Տեսախցիկ. Հարց։ Մորանդիի հարցազրույց» խորագրով բաց քննարկում։ Հյուրն Անդրեյ Ռոպչեան էր՝ ռումինական Morandi դուետի առաջատարը և «Հրեշտակներ (Սերը պատասխանն է)», «Փրկեք ինձ», «Կեսգիշերային գնացք» և «Գույներ» հիթերի հեղինակը։ Հարցազրույցը վարել է ռուս դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի և գեղեցկության հարցերով փորձագետ Ավրորան (Իրինա Յուդինա)։
Ֆորումի նոր ձևաչափեր
Հատկապես ուշադրություն գրավեց ռետրո խաղային անկյունը, որը նախագծված էր 80-ականների և 90-ականների ոգով: Հյուրերը կարող էին խաղալ արկադային դասական խաղեր, ինչպիսիք են Pac-Man-ը, Tanks-ը, Street Fighters-ը, Aladdin-ը և Mortal Kombat-ը Sega և PS1 օրիգինալ մեքենաների և խաղային համակարգերով: Տարածքի ինտերիերը՝ խորհրդային դարաշրջանի գիշերային սեղանիկով, հեռուստացույցով, բազմոցով և նեոնային դեկորով, ստեղծում էր ջերմ կարոտի զգացողություն: Մեկ այլ առանձնահատուկ պահ էր գրքերի անկյունը, որտեղ ներկայացված էին Ad Marginem, Chitai-Gorod, Eksmo և MIF հրատարակությունները: Հյուրերը կարող էին գնել գրականություն՝ մշակույթի, մեդիայի, տեխնոլոգիաների և դիզայնի վերաբերյալ և հանդիպել հեղինակների հետ:
Երկու օրվա ընթացքում ֆորումում անցկացվեց չորս ստորագրությունների սեանս: Մասնակիցների թվում էին հայտնի մեդիա դեմքեր, այդ թվում՝ բլոգեր, դերասանուհի և «Կանանց ֆորում», «Արագ ժամադրություններ» և «Տուր ինձ թաթ» հաղորդումների հաղորդավարուհի Օլգա Պարֆենյուկը, «Եկեք ամուսնանանք» ժամադրությունների թոք-շոուի հաղորդավարուհի Ռոզա Սյաբիտովան, դերասան, հեռուստապրոդյուսեր և շոումեն, Comedy Club Production-ի հիմնադիրներից Գարիկ Մարտիրոսյանը, և ռուս լրագրող, հեռուստահաղորդավար և պրոդյուսեր Ելենա Լետուչայան։
Ֆորումի արդյունքները և նշանակությունը
«Մշակույթ։ Մեդիա։ Թվային» միջազգային ֆորումը երկրորդ անգամ դարձավ հիմնական մասնագիտական ​​հարթակ՝ միավորելով փորձագետների, կարծիքի առաջնորդների և ստեղծագործական մասնագետների։ Կազմակերպիչները շեշտել են, որ աճում է հետաքրքրությունն արդյունաբերության միավորման և ԱՊՀ մեդիա շուկայի զարգացման նկատմամբ, և ֆորումը դառնում է մի տարածք, որտեղ գաղափարները վերածվում են կոնկրետ նախագծերի, փորձնական ծրագրերի և համաձայնագրերի։

Будущее медиарынка СНГ и новые идеи на стыке индустрий — чем запомнился второй международный форум «Культура. Медиа. Цифра»
6 и 7 ноября 2025 года в Москве на территории Кинозавода «Москино» прошёл второй международный форум «Культура. Медиа. Цифра», объединивший лидеров медиарынка, представителей технологий, искусства, кино, блогинга и креативных индустрий. Мероприятие посетили более 8 000 тысяч человек, а спикерами стали свыше 160 экспертов из более чем 20 стран мира — медиаменеджеры, режиссёры, продюсеры, представители СМИ, блогеры, музыканты, представители IT-компаний, digital-платформ, стриминговых сервисов, государственных структур и многие другие.
Главной темой форума в 2025 году стал потенциал медиарынка СНГ и пути интеграции культурного и цифрового пространства региона с совокупной аудиторией более 350 миллионов русскоязычных пользователей. В обсуждениях приняли участие представители медиасферы из Беларуси, Узбекистана, Казахстана, Азербайджана и Армении, а также эксперты и лидеры креативных индустрий из России. Они поговорили о развитии локальных ИИ-инструментов, создании собственных дистрибуционных платформ, стандартизации метрик и закупок, а также о новых моделях монетизации контента.
Армянские участники форума сыграли особую роль в обсуждении вопросов этики, доверия и культурных аспектов цифровой трансформации. Среди них – Анаит Парзян, директор Фонда CyberZ по кибербезопасности, кибердипломатии и цифровому гражданству; Ашот Джазоян, председатель Медиаконгресса «Содружество журналистов»; и Гарик Мартиросян, сооснователь и продюсер Comedy Club Production.
Деловая программа форума: от идей к решениям
Деловая программа форума включила в себя шесть тематических треков, объединяющих культуру, технологии, медиа и бизнес: «Медиасеть», «Влиятели», «Техномагия», «Арт-ресурс», «Пиарология» и «Кинополе». За два дня состоялось более 50 мероприятий: сессии, панельные дискуссии и презентации, участие в которых приняли свыше 160 спикеров из более чем 20 стран, в том числе Азербайджана, Армении, Белоруссии, Бразилии, Великобритании, Ирана, Казахстана, Южной Кореи, Узбекистана, Румынии, ОАЭ, Индии и других. Всего деловую программу форума посетили более 8 000 москвичей и гостей столицы.
Первый день форума открыла пленарная дискуссия «Медиарынок СНГ: инфраструктура, контент, кооперация», где представители медиахолдингов, Кинозавода «Москино», стриминговых платформ и IT-компаний обсудили перспективы развития медиа и контент стран СНГ. В рамках сессии прошла живая дискуссия об актуальных форматах медиа в 2025 году, требованиях площадок и практиках подготовки релизов для пяти рынков СНГ.
В панельной дискуссии «От локального к глобальному: как продвигать контент региона за границы» выступил Ашот Джазоян, председатель Медиаконгресса «Содружество журналистов» (Армения). Спикеры разобрали стратегии масштабирования региональных кинопроектов и баланс между культурной аутентичностью и международной привлекательностью.
На пленарной дискуссии второго дня — «Масштабирование контента: инструменты и стандарты в СНГ» — обсудили процессы унификации релизов и адаптации контента в странах региона, где сегодня публикации нередко сталкиваются с ограничениями из-за различий в правах, локализации и модерации. В сессии приняли участие Илькин Махаммадли, продюсер, член Association of Film Commissioners International (Азербайджан), Фирас Дени, директор по физическому производству сценарного контента MBC Studios (Саудовская Аравия).
Анаит Парзян, директор Фонда CyberZ по Кибербезопасности, приняла участие в сессии «QWERTY123: как не подарить свою жизнь хакерам», где она и другие эксперты обсудили распознавание фишинга, социальной инженерии и deepfake-технологий, а также формирование культуры осознанного отношения к цифровым угрозам.
Иностранные хедлайнеры
К деловой программе второго международного форума «Культура. Медиа. Цифра» присоединились именитые представители киноиндустрии. В первый день в сессии «Серии вместо сцен: как стриминги переписали кинорынок» принял участие французский кинооператор Мишель Аматье, французский оператор-постановщик. Он сотрудничал с ведущими европейскими режиссерами, среди которых Ян Коунен, Эмир Кустурица и Агнешка Холланд. Среди его наиболее заметных работ — фильмы Dobermann, Blueberry, сериалы Versailles и The Walking Dead: Daryl Dixon. На сессии с он рассказал о том, как сериалы окончательно захватили внимание зрителя и в какой момент кино перестало быть особым событием и стало частью контент-потока.
Также в первый день мероприятия прошла открытая сессия с итальянским кинооператором Витторио Стораро. Широкую известность он получил благодаря сотрудничеству с режиссером Бернардо Бертолуччи, Фрэнсисом Фордом Копполой и Уорреном Битти. Лауреат трёх премий «Оскар» за операторскую работу за операторскую работу в фильмах Apocalypse Now (1979), Reds (1981) и The Last Emperor (1987).
Во второй день форума 7 ноября в рамках трека «Техномагия» прошла открытая дискуссия «Свет. Камера. Вопрос. Интервью Morandi». Гостем стал Андрей Ропча (Andrei Ropcea) — фронтмен румынского дуэта Morandi, автор хитов Angels (Love Is the Answer), Save Me, Midnight Train и Colors. Интервью провела российская актриса, телеведущая и бьюти-эксперт Аврора (Ирина Юдина).
Новые форматы форума
Особое внимание привлек уголок ретро-игр, созданный в духе 80–90-х, где гости могли сыграть в аркадную классику — Pac-Man, «Танчики», Street Fighters, Aladdin, Mortal Kombat — на оригинальных автоматах и приставках Sega и PS1. Интерьер зоны с советской тумбочкой, телевизором, диваном и неоновым декором создавал ощущение теплой ностальгии. Еще одной точкой притяжения стал книжный корнер с изданиями Ad Marginem, «Читай-город», «Эксмо» и МИФ гости могли приобрести тематическую литературу о культуре, медиа, технологиях и дизайне и встретиться с авторами.
За два дня на форуме прошло четыре автограф-сессии. Среди участников автограф-зоны были известные медиаперсоны: блогер, актриса и ведущая шоу «Женский форум», «Быстрые свидания» и «Дай лапу» Ольга Парфенюк; телеведущая ток-шоу знакомств «Давай поженимся!» Роза Сябитова; один из основателей «Comedy Club Production», актёр, телепродюсер и шоумен Гарик Мартиросян; а также российская журналистка, телеведущая и продюсер Елена Летучая.
Итоги и значение форума
Международный форум «Культура. Медиа. Цифра» во второй раз стал одной из ключевых профессиональных площадок, объединив экспертов, лидеров мнений и представителей творческих профессий. Организаторы подчеркнули, что интерес к объединению индустрий и развитию медиарынка СНГ растет, а форум становится пространством, где идеи превращаются в конкретные проекты, пилоты и соглашения.