Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ձևաչափը կփոխվի. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ձևաչափում փոփոխություններ չեն լինի մինչև երկրների միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Համաձայնագրի ստորագրումից ու վավերացումից հետո որոշակի ձևաչափային փոփոխություններ կարող են լինել և կլինեն, ինչի վերաբերյալ ԵՄ մեր գործընկերների հետ ունեցել ենք և պատեհ պահի կունենանք ավելի գործնական քննարկումներ»,- ասաց վարչապետը:
ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2023 թվականի փետրվարից։ 2025 թվականի հունվարին ԵՄ խորհուրդը ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը 2 տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրում կա կետ, որի համաձայն՝ երկու երկրները միմյանց հետ միջպետական սահմանին չեն տեղակայի երրորդ երկրների ուժեր։ Երկու երկրներն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Համաձայնագիրը ստորագրելու համար Ադրբեջանը շարունակում է որպես նախապայման ներկայացնել Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու հարցը։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն օրերս հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի այդ նախապայմանն անընդունելի է հայկական կողմի համար։

После подписания мирного соглашения с Азербайджаном изменится формат миссии ЕС в Армении : Пашинян
Формат Миссии гражданских наблюдателей ЕС, размещённой на границе Армении и Азербайджана, не изменится до подписания соглашения о мире и межгосударственных отношениях между странами.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе международного форума “Орбели 2025. Строя мир и многостороннее сотрудничество”.
“После подписания и ратификации соглашения формат может и будет изменён, по этому вопросу мы уже провели и проведём в подходящее время более предметные обсуждения с нашими партнёрами по ЕС”, — заявил премьер-министр.
Миссия гражданских наблюдателей ЕС начала свою деятельность в Армении в феврале 2023 года. В январе 2025 года Совет ЕС принял решение продлить мандат Миссии наблюдателей ЕС в Армении еще на два года.
В мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном есть пункт, согласно которому обе страны не будут размещать силы третьих стран на межгосударственной границе друг с другом. 8 августа в Вашингтоне две страны подписали мирное соглашение. Азербайджан продолжает выдвигать вопрос изменения Конституции Армении в качестве предварительного условия для подписания соглашения. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян недавно заявил, что это предварительное условие Азербайджана неприемлемо для армянской стороны.