Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության ձևաչափը կփոխվի. Փաշինյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության ձևաչափում փոփոխություններ չեն լինի մինչև երկրների միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Օրբելի ֆորում. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագիրը կրող միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Համաձայնագրի ստորագրումից ու վավերացումից հետո որոշակի ձևաչափային փոփոխություններ կարող են լինել և կլինեն, ինչի վերաբերյալ ԵՄ մեր գործընկերների հետ ունեցել ենք և պատեհ պահի կունենանք ավելի գործնական քննարկումներ»,- ասաց վարչապետը:
ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2023 թվականի փետրվարից։ 2025 թվականի հունվարին ԵՄ խորհուրդը ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը 2 տարով երկարաձգելու որոշում կայացրեց։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրում կա կետ, որի համաձայն՝ երկու երկրները միմյանց հետ միջպետական սահմանին չեն տեղակայի երրորդ երկրների ուժեր։ Երկու երկրներն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Համաձայնագիրը ստորագրելու համար Ադրբեջանը շարունակում է որպես նախապայման ներկայացնել Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու հարցը։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն օրերս հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի այդ նախապայմանն անընդունելի է հայկական կողմի համար։

The format of the EU Monitoring Mission in Armenia (EUMA) is expected to change after the peace treaty with Azerbaijan is signed and ratified, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Tuesday.
"After the signing and ratification of the agreement, certain format changes may occur and will occur, regarding which we have consulted with our EU partners and will have more practical discussions at an appropriate time," the Prime Minister said at the Orbeli Forum 2025: Building Peace and Multilateral Cooperation forum.
EUMA, a civilian mission, was launched in 2023 for a two-year term at the request of Armenia following Azeri incursions. The civilian mission observes and reports on the security situation along the Armenian side of the international border with Azerbaijan. In January 2025, the EU extended the mandate of the EUMA for another two years. It’s stated mission is to “contribute to human security in conflict-affected areas in Armenia and contribute to build confidence between Armenia and Azerbaijan.”