ԵԽ-ն հանձնառու է աջակցել խաղաղությանը Հարավային Կովկասում. Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ
Եվրոպական խորհրդարանը հանձնառու է աջակցել Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում ընթացող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում այս մասին հայտարարեց Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին՝ խոսելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի անունից խոսել այս պատմական քաղաքում՝ Երևանում։ Թույլ տվեք խորը երախտագիտությունս հայտնել Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ջերմ ընդունելության և հրաշալի կազմակերպման համար։ Պարոն ԱԺ նախագահ, Ձեր հյուրընկալությունն ու հանձնառությունը վկայում են, որ Դուք մեծ կարևորություն եք տալիս եվրոպական երկխոսությանը և համագործակցությանը։ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը վերջին անգամ Երևանում անցկացվել է 2015 թվականին, նույն դահլիճում և ընդգծեց, որ այս հանդիպումը վկայում է Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների շարունակական զարգացման մասին։ Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը՝ դեպի խաղաղություն առաջին քայլերի ուղղությամբ։ Դա շատ կարևոր է։ Եվրոպական խորհրդարանը հանձնառու է աջակցել այս նուրբ, բայց կենսական գործընթացին, որպեսզի ստեղծվեն արդար և կայուն խաղաղության պայմաններ, որոնք կդառնան կայունության և բարգավաճման աղբյուր ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-նշեց նա՝ փոխանցելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի ուղերձը։

European Parliament committed to supporting peace in South Caucasus
The European Parliament is committed to supporting the process of establishing fair and sustainable peace in the South Caucasus, Younous Omarjee, Vice-President of the European Parliament, said in remarks delivered on behalf of Roberta Metsola, President of the European Parliament, at the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan.
"It is a great honor for me to speak today in this historic city of Yerevan on behalf of the President of the European Parliament,” Younous Omarjee said. “Allow me to express my deep gratitude to the National Assembly of Armenia for the warm welcome and excellent organization. Mr. Speaker, your hospitality and commitment are a testament to the great importance you attach to European dialogue and cooperation. The last time the Euronest Parliamentary Assembly was held in Yerevan was in 2015, in the same hall, and it underscored that this meeting is a reflection of the continued development of relations between Armenia and the EU. We welcome the efforts of Armenia and Azerbaijan towards the first steps toward peace. This is very important. The European Parliament is committed to supporting this delicate yet vital process to create fair and sustainable conditions for peace, which will become a source of stability and prosperity for the entire region.”