ԵԽ-ն հանձնառու է աջակցել խաղաղությանը Հարավային Կովկասում. Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ
Եվրոպական խորհրդարանը հանձնառու է աջակցել Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում ընթացող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում այս մասին հայտարարեց Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յունուս Օմարջին՝ խոսելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի անունից։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի անունից խոսել այս պատմական քաղաքում՝ Երևանում։ Թույլ տվեք խորը երախտագիտությունս հայտնել Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ջերմ ընդունելության և հրաշալի կազմակերպման համար։ Պարոն ԱԺ նախագահ, Ձեր հյուրընկալությունն ու հանձնառությունը վկայում են, որ Դուք մեծ կարևորություն եք տալիս եվրոպական երկխոսությանը և համագործակցությանը։ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովը վերջին անգամ Երևանում անցկացվել է 2015 թվականին, նույն դահլիճում և ընդգծեց, որ այս հանդիպումը վկայում է Հայաստանի և ԵՄ-ի հարաբերությունների շարունակական զարգացման մասին։ Մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը՝ դեպի խաղաղություն առաջին քայլերի ուղղությամբ։ Դա շատ կարևոր է։ Եվրոպական խորհրդարանը հանձնառու է աջակցել այս նուրբ, բայց կենսական գործընթացին, որպեսզի ստեղծվեն արդար և կայուն խաղաղության պայմաններ, որոնք կդառնան կայունության և բարգավաճման աղբյուր ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-նշեց նա՝ փոխանցելով Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի ուղերձը։

Европарламент привержен содействию мира на Южном Кавказе: послание Роберты Метсолы участникам ереванской сессии ПА “Евронест”
Европейский Парламент привержен поддержке процесса установления справедливого и прочного мира на Южном Кавказе.
Как передает “Арменпресс”, об этом на проходящей в Ереване 12-ой пленарной сессии Парламентской ассамблеи “Евронест” заявил вице-спикер Европарламента Юнус Омарджи, зачитывая послание председателя ЕП Роберты Метсолы.
“Для меня большая честь выступать сегодня от имени председателя Европейского Парламента в этом историческом городе - Ереване. Позвольте мне выразить глубокую признательность Национальному Собранию Армении за теплый прием и прекрасную организацию. Господин председатель НС, Ваше гостеприимство и приверженность свидетельствуют о том, что Вы придаете большое значение европейскому диалогу и сотрудничеству. Парламентская ассамблея “Евронест” в последний раз проводилась в 2015 году, в том же зале, и подчеркну, что эта встреча свидетельствует о продолжающемся развитии отношений между Арменией и ЕС. Мы приветствуем усилия Армении и Азербайджана в направлении первых шагов к миру. Это очень важно. Европейский Парламент привержен поддержке этого деликатного, но жизненно важного процесса для создания условий справедливого и прочного мира, которые станут источником стабильности и процветания для всего региона”, - отметил он, передавая послание председателя Европейского Парламента.