Հայաստանում 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 7.6 տոկոսով
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2025 թվականի առաջին 9 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 7.6 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած նախնական տվյալների հերթական ամփոփագրում:
Սեպտեմբերին այն 9.8 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ ամսվա ցուցանիշից, իսկ 2024 թվականի սեպտեմբերի համեմատ աճել է 10.5 տոկոսով։
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 5.7 տոկոսով ցածր է եղել 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ կազմելով 2 տրլն 55 մլրդ 912.9 մլն դրամ։ Ընդ որում, սեպտեմբերին՝ մեկ ամսվա կտրվածքով, աճել է 5.1 տոկոսով՝ գնահատվելով 285 մլրդ 351.5 մլն դրամ։ Իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ աճել է 10.1 տոկոսով։
Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը հունվար-սեպտեմբերին 6 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 686 մլրդ 552.8 մլն դրամ:
2025 թվականի հունվար- սեպտեմբերին շինարարության ծավալը 20.7 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 462 մլրդ 162 մլն դրամ։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, գրանցվել է 6.7 տոկոսի աճ։ Նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ աճը 22 տոկոս է։ Այս տարվա սեպտեմբերին իրականացվել է 87 մլրդ 308.9 մլն դրամի շինարարություն։
Առևտրի շրջանառությունը հունվար- սեպտեմբերին 3.5 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ հասնելով 4 տրլն 724 մլրդ 122.4 մլն դրամի։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, նվազել է 1.3 տոկոսով՝ կազմելով 583 մլրդ 502.8 մլն դրամ: Նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ գրանցվել է 0.9 տոկոսի աճ:
Ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) այս տարվա հունվար- սեպտեմբերին 9.9 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 2 տրլն 949 մլրդ 405.1 մլն դրամ։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, նվազել է 2 տոկոսով՝ կազմելով 352 մլրդ 916.8 մլն դրամ։ Նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ գրանցվել է 7.9 տոկոսի աճ։
2025 թվականի հունվար- սեպտեմբերին սպառողական գների ինդեքսը 3.3 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, աճել է 0.3, իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ՝ 3.7 տոկոսով։
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը այս տարվա հունվար- սեպտեմբերին 3.1 տոկոսով բարձր է եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, աճել է 0.7, իսկ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ՝ 5.9 տոկոսով։
Այս տարվա առաջին 9 ամիսներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը 4.6 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Արտադրվել է 6 մլրդ 716.4 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա։ Սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ, արտադրությունը նվազել է 10.5 տոկոսով՝ 764.5 մլն կՎտ.ժամ։ Դա 13.2 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա սեպտեմբերի ցուցանիշը:
Ներկայացված ցուցանիշում ներառված չէ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան: Համադրելիության ապահովման նպատակով աճի տեմպերը հաշվարկելիս նախորդ ժամանակաշրջանների համանուն ցուցանիշներում (դեկտեմբեր՝ 894.4, հունվար՝ 879.5, փետրվար՝ 778.7, մարտ՝ 789.2, ապրիլ՝ 667.9, մայիս՝ 634.2, հունիս՝ 605.6, հուլիս՝ 700.4, օգոստոս՝ 755.5, սեպտեմբեր՝ 675.2) այն ևս ներառված չէ:

В Армении индекс экономической активности в январе-сентябре 2025 года вырос на 7,6%
В Армении индекс экономической активности за первые 9 месяцев 2025 года вырос на 7,6% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в очередном сводном обзоре предварительных данных, опубликованном Статистическим комитетом Республики Армения.
В сентябре он был на 9,8% выше показателя предыдущего месяца и на 10,5% больше по сравнению с сентябрем 2024 года.
Объем промышленного производства в январе-сентябре текущего года оказался на 5,7% ниже показателя аналогичного периода 2024 года, составив 2 трлн 55 млрд 912,9 млн драмов. При этом в сентябре за месяц он вырос на 5,1%, оценився в 285 млрд 351,5 млн драмов. А по сравнению с сентябрем прошлого года он увеличился на 10,1%.
Объем валовой продукции сельского хозяйства в январе-сентябре превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 6%, составив 686 млрд 552,8 млн драмов.
В январе-сентябре 2025 года объем строительства превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 20,7%, составив 462 млрд 162 млн драмов. В сентябре по сравнению с августом зафиксирован рост на 6,7%. По сравнению с сентябрем прошлого года рост составил 22%. В сентябре текущего года было осуществлено строительных работ на сумму 87 млрд 308,9 млн драмов.
Торговый оборот в январе-сентябре превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 3,5%, достигнув 4 трлн 724 млрд 122,4 млн драмов. В сентябре по сравнению с августом он снизился на 1,3%, составив 583 млрд 502,8 млн драмов. По сравнению с сентябрем предыдущего года зафиксирован рост на 0,9%.
Объем услуг (без учета торговли) в январе-сентябре текущего года превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 9,9%, составив 2 трлн 949 млрд 405,1 млн драмов. В сентябре по сравнению с августом он снизился на 2%, составив 352 млрд 916,8 млн драмов. По сравнению с сентябрем предыдущего года зафиксирован рост на 7,9%.
В январе-сентябре 2025 года индекс потребительских цен был на 3,3% выше показателя аналогичного периода предыдущего года. В сентябре по сравнению с августом он вырос на 0,3%, а по сравнению с сентябрем предыдущего года – на 3,7%. Индекс цен на промышленную продукцию в январе-сентябре текущего года был на 3,1% выше показателя аналогичного периода предыдущего года. В сентябре по сравнению с августом он увеличился на 0,7%, а по сравнению с сентябрем прошлого года – на 5,9%.
За 9 месяцев текущего года производство электроэнергии превысило показатель аналогичного периода предыдущего года на 4,6%. Выработано 6 млрд 716,4 млн киловатт-часов электроэнергии. В сентябре по сравнению с августом производство снизилось на 10,5% до 764,5 млн кВт-ч. Это на 13,2% больше показателя сентября предыдущего года.
Приведенный показатель не включает электроэнергию, произведенную автономными производителями в части электрообменных потоков. В целях сопоставимости при расчете темпов роста также не учитываются аналогичные показатели предыдущих периодов (декабрь: 894,4, январь: 879,5, февраль: 778,7, март: 789,2, апрель: 667,9, май: 634,2, июнь: 605,6, июль: 700,4, август: 755,5, сентябрь: 675,2).