Հենց այսօր պատրաստ ենք ապահովել ՀՀ տարածքով բեռնատարների տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ. Փաշինյան
Հայաստանն այսօրվանից պատրաստ է ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և հակառակ ուղղությամբ՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եթե ենթադրենք, որ Թուրքիայից բեռնատար է մոտենում Մարգարա անցագրային կետին՝ ուղևորվելու համար դեպի Ադրբեջան, մենք հենց այսօր կարող ենք ապահովել դա: Մեր ճանապարհները մինչև Գորիս, մինչև Կոռնիձոր գտնվում են լավ վիճակում: Գիտեք, որ Կոռնիձորում էլ որոշակի ենթակառուցվածք մենք ունենք և կարող ենք սպասարկել, այդ թվում՝ հակառակ ուղղությամբ: Այսինքն, եթե Կոռնիձորի կողմից ադրբեջանական բեռնատար մոտենա՝ անցում կատարելու համար դեպի Թուրքիա, մենք հենց այսօր կարող ենք դա իրականացնել»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ սա Ադրբեջանին ուղղված պատասխան քայլ է:
«Ինչպես Ադրբեջանը վերացրել է մեզ համար տարանցման սահմանափակումները, այնպես էլ մենք ենք վերացնում տարանցման սահմանափակումները»,- ասաց Փաշինյանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից հետո երկու երկրների միջև խաղաղությունը հաստատված փաստ է:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է, որ Ադրբեջանը վերացրել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները։ «Ցանկանում եմ նշել, որ Ադրբեջանը վերացրել է բոլոր սահմանափակումները դեպի Հայաստան բեռների տարանցման համար։ Այդպիսի առաջին տարանցումը եղել է ղազախական ցորենի տեղափոխումը Հայաստան։ Կարծում եմ, որ սա նաև լավ ցուցիչ է այն բանի, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունն արդեն ոչ միայն թղթի վրա է, այլ նաև գործնական արտահայտում ունի»,-  Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Իլհամ Ալիևը։

Armenia offers two-way freight transit between Azerbaijan and Türkiye in reciprocal move
Prime Minister Nikol Pashinyan reiterated that Armenia is ready to facilitate the transit of trucks from Türkiye to Azerbaijan and vice versa via the Margara–Yeghegnadzor–Sisian–Goris route, adding that this can begin immediately.
He made the comments during a parliamentary joint committee debate on the government’s 2026 budget bill.
“Let’s say a truck approaches the Margara checkpoint from Türkiye to transit to Azerbaijan — Armenia can facilitate it today. Our roads up to Goris and Kornidzor are in good condition. As you know, we also have certain infrastructure in Kornidzor and can provide services in both directions. In other words, if an Azerbaijani truck approaches from the direction of Kornidzor to transit to Türkiye, we can facilitate it today,” Pashinyan said, describing the move as reciprocal toward Azerbaijan.
“Just as Azerbaijan has lifted the transit restrictions for us, we are lifting the transit restrictions as well,” he added.
Pashinyan also reaffirmed that following the initialing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8, peace between the two countries is an established fact.
Last week, Azerbaijani President Ilham Aliyev announced that his country had lifted all restrictions on the transit of goods to Armenia. The first shipment under the new arrangement was a consignment of Kazakh wheat, a move welcomed by PM Pashinyan.