Ողջունում ենք Մինսկի խումբը լուծարելու գործընթացը․ ԵԱՀԿ գործող նախագահ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը:
«Մենք պարբերաբար նկատել ենք Հայաստանի աջակցությունը խաղաղության օրակարգին՝ անկախ բոլոր մարտահրավերներից: Ինչպես նաև այդ համատեղ դիմումն եմ ես ողջունում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու։ Հուսանք, որ դա տեղի կունենա դեկտեմբերից ոչ ուշ»,-ասաց Վալտոնենը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշեց, որ խաղաղությունը պետք է լինի կայուն, և պատրաստ են աջակցել այդ գործընթացին:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։  ԵԱՀԿ-ն սեպտեմբերի 1-ին Մինսկի խումբը լուծարելու որոշում էր ընդունել։ ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը հայտարարել էր, որ Մինսկի խմբի վերջնական լուծարումը նախատեսված է 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Նա մանրամասնել էր, որ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտի՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը:

Приветствуем процесс роспуска Минской группы ОБСЕ: действующий председатель ОБСЕ
Как сообщает “Арменпресс”, это заявила действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
“Мы регулярно отмечали приверженность Армении мирной повестке, несмотря на все вызовы. Я также приветствую совместное заявление о роспуске Минской группы ОБСЕ. Будем надеяться, что это произойдет не позднее декабря”, — заявила Валтонен.
Действующий председатель ОБСЕ отметила, что мир должен быть устойчивым, и она готова поддержать этот процесс.
8 августа в Вашингтоне Армения и Азербайджан подписали совместное заявление в ОБСЕ по вопросу роспуска Минской группы ОБСЕ. ОБСЕ приняла решение о роспуске Минской группы 1 сентября. Представитель России в ОБСЕ Александр Лукашевич сообщил, что окончательный роспуск Минской группы запланирован на декабрь 2025 года. Он уточнил, что речь идет о прекращении деятельности трех институтов: Минской группы, должности личного представителя действующего председателя ОБСЕ и группы планирования высокого уровня.