Ողջունում ենք Մինսկի խումբը լուծարելու գործընթացը․ ԵԱՀԿ գործող նախագահ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը:
«Մենք պարբերաբար նկատել ենք Հայաստանի աջակցությունը խաղաղության օրակարգին՝ անկախ բոլոր մարտահրավերներից: Ինչպես նաև այդ համատեղ դիմումն եմ ես ողջունում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու։ Հուսանք, որ դա տեղի կունենա դեկտեմբերից ոչ ուշ»,-ասաց Վալտոնենը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշեց, որ խաղաղությունը պետք է լինի կայուն, և պատրաստ են աջակցել այդ գործընթացին:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմում էին ստորագրել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը լուծարելու հարցով։  ԵԱՀԿ-ն սեպտեմբերի 1-ին Մինսկի խումբը լուծարելու որոշում էր ընդունել։ ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը հայտարարել էր, որ Մինսկի խմբի վերջնական լուծարումը նախատեսված է 2025 թվականի դեկտեմբերին։ Նա մանրամասնել էր, որ խոսքը վերաբերում է երեք ինստիտուտի՝ Մինսկի խմբի, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի պաշտոնի և բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի աշխատանքի դադարեցմանը:

OSCE welcomes Armenia and Azerbaijan's move to dissolve Minsk Group
The OSCE welcomes the process of dissolving the OSCE Minsk Group initiated by Armenia and Azerbaijan, the OSCE Chairperson-in-Office, Finland’s FM Elina Valtonen said in Yerevan at a joint press conference with Armenian counterpart Ararat Mirzoyan.
“We have consistently observed Armenia’s commitment to the peace agenda, despite all the challenges. I also welcome the joint initiative to dissolve the OSCE Minsk Group structures. We hope this process will be completed no later than December,” Valtonen said.
The OSCE Chairperson-in-Office emphasized that peace must be sustainable and reaffirmed the organization's readiness to support the process.
Armenia and Azerbaijan, during the peace summit on August 8 in Washington brokered by U.S. President Donald Trump, jointly appealed to the OSCE to disband the Minsk Group, which was set up in the 1990s with the stated mission of finding a resolution to the Nagorno-Karabakh conflict.