Ռուսաստանում Ասադի թունավորման մասին լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում․ Լավրով
Սիրիայի նախկին ղեկավարին Ռուսաստանում թունավորելու հետ կապված խոսակցություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը, այս մասին արաբական երկրների լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է
«Բաշար Ասադը մեզ մոտ է մարդասիրական պատճառներից ելնելով։ Նրան և նրա ընտանիքին սպառնում էր ֆիզիկական ոչնչացում։ Եվ մենք հումանիտար նկատառումներից ելնելով ապաստան տրամադրեցինք Բաշար Ասադին և նրա ընտանիքին»,- ասել է Լավրովը։
Անդրադառնալով տարածված լուրերին, թե Ռուսաստանի տարածքում Ասադին թունավորել են՝ ՌԴ արտգործնախարարն ասել է․ «Նրա մոտ մեր մայրաքաղաքում բնակվելու հետ կապված որևէ խնդիր չկա։ Որևէ թունավորման դեպք չի եղել։ Նման խոսակցությունները թողնում եմ նրանց խղճին, ովքեր դրանք տարածում են»։
2024 թվականի դեկտեմբերի 8-ին Սիրիայի ընդդիմադիր ուժերը մտան Դամասկոս, և այն ժամանակվա նախագահ Ասադը հրաժարական տվեց, ապա ապաստան ստացավ Ռուսաստանում։

Слухи об отравлении Асада в России не соответствуют действительности: Лавров
Слухи об отравлении бывшего сирийского лидера в России не соответствуют действительности. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом он заявил на встрече с журналистами арабских стран.
“Мы по сугубо гуманитарным соображениям предоставили убежище Баширу Асаду, его семье”, — заявил Лавров.
Комментируя слухи об отравлении Асада на территории России, глава МИД России заявил: “У него нет каких-либо проблем с проживанием в нашей столице, никаких отравлений не происходило. Если такие слухи появляются, я их оставляю на совести тех, кто их распускает”.
8-го декабря 2024 года силы сирийской оппозиции вошли в Дамаск, Башар Асад оставил пост президента Сирии покинул страну и получил убежище в России.