Եվրոպական Միությունում սկսում է գործել մուտքի/ելքի նոր համակարգ
Եվրոպական Միության կողմից ներդրվում է նոր Մուտքի/ելքի համակարգ (Entry/Exit System – EES), որը կսկսի գործել 2025թ. հոկտեմբերի 12-ից։
Ընդգծվում է, որ նոր համակարգի նպատակն է ամրապնդել Շենգենյան գոտու արտաքին սահմանների վերահսկողությունը, բարձրացնել անվտանգությունը և պարզեցնել գործընթացները ոչ ԵՄ երկրների քաղաքացիների համար։
Ինչ պետք է իմանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները
Ո՞ւմ է վերաբերում - Նոր համակարգը վերաբերում է բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր չեն հանդիսանում ԵՄ կամ Շենգենյան գոտու անդամ պետության քաղաքացի, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիներին։
Ի՞նչ է փոխվում - Սահմանային անցակետերում ԵՄ և Շենգենյան գոտու պետությունները կգրանցեն յուրաքանչյուր մուտք և ելք՝ փոխարինելով ներկայիս անձնագրում դրոշմակնիքների դնելու գործելակերպը։
Գրանցվող տվյալները.
• Անձնական տվյալներ (անուն, ազգանուն, քաղաքացիություն և այլն)
• Ճամփորդական փաստաթղթի տվյալներ
• Մուտքի և ելքի ամսաթիվ ու վայր
• Կենսաչափական տվյալներ՝ մատնահետք և դեմքի լուսանկարում։
Վավերականության վերահսկում - Համակարգը ավտոմատ կերպով կվերահսկի, թե արդյոք թույլատրելի է տվյալ անձի մուտքը, և արդյոք չի գերազանցվել Շենգենյան գոտում կարճաժամկետ մնալու «90 օր՝ յուրաքանչյուր 180 օր ժամանակահատվածում» կանոնը։
Որտե՞ղ է գործելու - Համակարգը կգործի բոլոր արտաքին սահմանային անցակետերում՝ օդանավակայաններում, ծովային նավահանգիստներում և ցամաքային սահմանային անցակետերում։
Ինչպե՞ս պատրաստվել - Ճանապարհորդները պետք է պատրաստ լինեն կենսաչափական տվյալների (մատնահետք, լուսանկարում) տրամադրմանը և սահմանին ստուգման ավելի երկար տևող ժամանակահատվածին՝ հատկապես առաջին անգամ մուտք գործելիս։
EES-ը ԵՄ լայնածավալ թվային սահմանային կառավարման համակարգ է, որը մշակվել է միգրացիոն գործընթացների թափանցիկության և անվտանգության բարձրացման նպատակով։ Համակարգի մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն հասանելի է հետևյալ հղումով.

В Европейском Союзе начинает действовать новая система въезда/выезда
Европейский Союз вводит новую систему въезда/выезда ((Entry/Exit System – EES), которая заработает 12 октября 2025 года.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил МИД Армении.
Подчеркивается, что цель новой системы — усиление контроля за внешними границами Шенгенской зоны, повышение безопасности и упрощение процедур для граждан стран, не входящих в ЕС.
Что следует знать гражданам Республики Армения?
На кого она распространяется? — Новая система распространяется на всех граждан, не являющихся гражданами государств-членов ЕС или Шенгенской зоны, включая граждан Республики Армения.
Что меняется?
На пограничных контрольно-пропускных пунктах страны ЕС и Шенгенской зоны будут регистрировать каждый въезд и выезд, заменив существующую практику проставления штампов в паспортах.
Данные, подлежащие регистрации:
• Персональные данные (имя, фамилия, гражданство и т. д.)
• Данные проездных документов
• Дата и место въезда и выезда
• Биометрические данные: отпечатки пальцев и фотография лица.
Проверка действительности
Система автоматически проверит, разрешен ли въезд лица и не превышен ли срок краткосрочного пребывания в Шенгенской зоне «90 дней в течение любого 180-дневного периода».
Где будет работать?
Система будет работать на всех внешних пунктах пропуска: в аэропортах, морских портах и ​​наземных пунктах пропуска.
Как подготовиться?
Путешественникам следует быть готовыми предоставить биометрические данные (отпечатки пальцев, фотографию) и пройти более длительный пограничный контроль, особенно при первом въезде.
ЕЭС — это общеевропейская цифровая система управления границами, разработанная для повышения прозрачности и безопасности миграционных процессов. Более подробная информация о системе доступна по следующей ссылке.