Հայտնի են բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի 2025 թվականի դափնեկիրները
Ֆիզիոլոգիայի կամ բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի 2025 թվականի դափնեկիրներն են ամերիկացիներ Մերի Բրունկոուն, Ֆրեդ Ռամսդելը և ճապոնացի Շիմոն Սակագուչին՝ «պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության վերաբերյալ իրենց հայտնագործությունների համար»։
«Այս տարվա մրցանակակիրները հայտնաբերել են, թե ինչպես է վերահսկվում իմունային համակարգի աշխատանքը։ Մարմնի հզոր իմունային համակարգը պետք է կարգավորվի, հակառակ դեպքում այն ​​կարող է հարձակվել մեր իսկ օրգանների վրա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասվում է Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովի հայտարարության մեջ։
Բրունկոուն, Ռամսդելը և Սակագուչին մրցանակը ստացել են իմունային համակարգի կողմից մարմնին վնասելը կանխող պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության հետ կապված նորարարական հայտնագործությունների համար։ Դափնեկիրները նույնականացրել են իմունային համակարգի «անվտանգության պահապաններին»՝ կարգավորող T բջիջները, որոնք կանխում են իմունային բջիջների հարձակումը մարմնի վրա։
Գիտնականների հայտնագործությունները սկիզբ են դրել պերիֆերիկ հանդուրժողականության ոլորտի զարգացմանը՝ խթանելով քաղցկեղի և աուտոիմուն հիվանդությունների բուժման նոր մեթոդների մշակումը, որոնցից մի քանիսն այժմ կլինիկական փորձարկումների փուլում են։
Նոբելյան մրցանակի հանձնաժողովից նշում են, որ սա կարող է հանգեցնել նաև ավելի հաջող փոխպատվաստանյութերի մշակմանը։
Մրցանակը, որը կազմում է 11 մլն շվեդական կրոն (ավելի քան 1 մլն դոլար), հավասարապես կբաշխվի դափնեկիրների միջև։

Объявлены лауреаты Нобелевской премии по медицине 2025 года
Нобелевская премия по медицине 2025 года присуждена американским учёным Мери Брункоу, Фреду Рамсделлу и Симону Сакагути за «открытие механизма периферической иммунологической толерантности».
«Лауреаты этого года открыли, как контролируется иммунная система. Мощная иммунная система организма должна регулироваться, иначе она может атаковать наши собственные органы. Брункоу, Рамсделл и Сакагучи получили Нобелевскую премию по медицине этого года за свои новаторские открытия, касающиеся периферической иммунной толерантности, которая предотвращает нанесение вреда организму иммунной системой», — говорится в заявлении Нобелевского комитета, сообщает Арменпресс.
Лауреаты выявили «охранников» в иммунной системе – регуляторные Т-лимфоциты, которые не позволяют клеткам иммунной системы атаковать их носителя
Открытия учёных положили начало развитию области периферической толерантности, стимулируя разработку методов лечения рака и аутоиммунных заболеваний.
Нобелевский комитет заявил, что это также может привести к более успешной трансплантации. Некоторые из этих методов лечения в настоящее время проходят клинические испытания. Премия в размере 11 миллионов шведских крон (более 1 миллиона долларов США) будет разделена поровну между лауреатами.