ԿԳՄՍ նախարարությունը մեկնարկում է «ԱՊՀ 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագիրը
ԱՊՀ ղեկավարների խորհրդի նիստի որոշմամբ` Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքը ճանաչվել է 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ համաձայն «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային ծրագրի կարգի՝ Կապանում 2026 թվականին նախատեսվում է իրականացնել լայնամասշտաբ ծրագրեր: Մասնավորապես՝
- «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի բացում
- ԱՊՀ երիտասարդական ֆորում
- ԱՊՀ երիտասարդական ճամբարներ, դասընթացներ, կլոր սեղաններ
- Երիտասարդներին ուղղված ծրագրերի վերաբերյալ Կապան քաղաքի հնարավորությունների ներկայացում
- ԱՊՀ երիտասարդության հարցերի խորհրդի նիստ
- ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք ծրագրի փակում:
Նախարարությունը որոշել է մեկտեղել «ԱՊՀ 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի և 2026 թ.-ի Հայաստանի երիտասարդական մայրաքաղաք ծրագրի համար նախատեսված ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսները՝ տեղական, հանրապետական և տարածաշրջանային առումով էականորեն մեծացնելով Կապանի՝ որպես ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաքի տեսանելիության բարձրացմանն ուղղված ջանքերի արդյունավետությունը։

Город Капан Сюникской области Армении признан Молодежной столицей СНГ 2026 года
Решением Совета глав государств СНГ город Капан Сюникской области Армении признан Молодежной столицей СНГ 2026 года.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта РА (МОНКС), в соответствии с порядком проведения международной программы «Молодежная столица СНГ» в 2026 году в Капане планируется реализация масштабных программ. В частности:
• Открытие программы «Молодежная столица СНГ»
• Молодежный форум СНГ
• Молодежные лагеря, тренинги, круглые столы СНГ
• Презентация возможностей города Капан в программах, ориентированных на молодежь
• Заседание Совета по делам молодежи СНГ
• Закрытие программы «Молодежная столица СНГ».
МОНКС принял решение объединить финансовые и человеческие ресурсы, предусмотренные для программ «Молодежная столица СНГ 2026» и «Молодежная столица Армении 2026», что значительно повысит эффективность усилий, направленных на повышение узнаваемости Капана как молодежной столицы СНГ на местном, республиканском и региональном уровнях.