Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Ազգային տոնի առթիվ
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Կիպրոսի Հանրապետության անկախության 65-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով:
«Հարգելի՛ դեսպան,
Ձե՛րդ գերազանցություններ,
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք,
Սրտանց շնորհավորում եմ Կիպրոսի Հանրապետության Ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ՝ խաղաղություն ու բարգավաճում ցանկանալով բարեկամ Կիպրոսի ժողովրդին: Այս առանձնահատուկ օրն արժեւորում է Ձեր երկրի ինքնիշխանությունը եւ Կիպրոսի ժողովրդի անսասան ոգին իր ազատությունն ու ժողովրդավարական ձգտումները պաշտպանելու հարցում:
Կիպրոսի հետ հարաբերություններն առանձնակի նշանակություն ունեն մեր ժողովուրդների համար:
Անցած տասնամյակների ընթացքում Հայաստանին եւ Կիպրոսին հաջողվել է զարգացնել ու խորացնել միջպետական հարաբերությունները: Այժմ էլ երկու երկրների միջեւ ընթանում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն` բազմոլորտ երկկողմ օրակարգով:
Հայ-կիպրական հարաբերությունների զարգացումը շարունակական վերընթաց է ապրել, ինչն ընդգծվել է բարձրաստիճան փոխայցելություններով, միջազգային հարթակներում միմյանց աջակցությամբ, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ քաղաքական ու տնտեսական ակտիվ երկխոսությամբ:
Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես աջակցել են միմյանց տարբեր հարցերի շուրջ: Կիպրոսը միշտ կանգնած է եղել Հայաստանի կողքին դժվար պահերին եւ իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին:
Հաջորդ տարի, երբ Կիպրոսը կստանձնի ԵՄ խորհրդի նախագահությունը, Հայաստանը մայիսի սկզբին կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը: Մենք պետք է սերտորեն համագործակցենք մեր ընդհանուր նպատակներն առաջ մղելու համար:
Գոհունակությամբ պետք է արձանագրենք, որ երկու երկրներում ռեզիդենտ դեսպանատների բացումը նշանակալի առաջընթաց է մեր հարաբերություններում, ինչը կնպաստի նոր ձեռքբերումների այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, կրթությունը եւ այլն:
Ջերմ եւ ակտիվ է նաեւ երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը, որի վկայությունն այս տարվա մայիսի 19-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուի եւ իր գլխավորած պատվիրակության Հայաստան այցելությունն էր, միջխորհրդարանական հանձնաժողովների միջեւ առկա ակտիվ երկխոսությունը: Արդյունավետ փոխաջակցություն է ծավալվել նաեւ բազմակողմ ձեւաչափում՝ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակում:
Երկու ժողովուրդների բարեկամության զարգացման գործում բարձր ենք գնահատում Կիպրոսի հայ համայնքի դերը:
Ամփոփելով խոսքս՝ ցանկանում եմ վերահաստատել համատեղ սերտ համագործակցության շահագրգռվածությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ:

Спикер Парламента Армении поздравил Республику Кипр с Национальным праздником
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял участие в торжественном приёме, посвящённом 65-летию независимости Республики Кипр.
Как передает “Арменпресс” об этом сообщает Управление по связям с общественностью и коммуникациям Национального Собрания Республики Армения.
На приеме председатель Парламента Армении выступил с поздравительным посланием. Ниже мы приводим текст послания.
“Уважаемый посол,
Сердечно поздравляю с Национальным праздником Республики Кипр – Днём независимости, желая мира и процветания дружественному народу Кипра. Этот особый день ценен – суверенитетом вашей страны и непоколебимостью духа кипрского народа в защите своей свободы и демократических устремлений.
Отношения с Кипром имеют особое значение для наших народов.
За последние десятилетия Армения и Кипр сумели развить и углубить межгосударственные отношения. И ныне между двумя странами ведётся политический диалог высокого уровня – с многовекторной двусторонней повесткой дня.
Развитие армяно-кипрских отношений в непрерывном подъеме, что подчеркнуто взаимными визитами высокого уровня, содействием на международных площадках, а также активным политическим и экономическим диалогом между двумя странами.
Армения и Кипр всегда поддерживали друг друга по различным вопросам. Кипр всегда содействовал Армении в трудные времена и выражал свою поддержку Армении и армянскому народу.
Уважаемые присутствующие!
В следующем году, когда Кипр будет председательствовать в Совете ЕС, в начале мая Армения примет 8-й саммит Европейского политического сообщества. Мы должны тесно сотрудничать для достижения наших общих целей.
С удовлетворением отмечаем, что открытие постоянных посольств в обеих странах является значительным шагом вперед в наших отношениях, будет способствовать новым достижениям в таких сферах, как экономика, высокие технологии, туризм, образование и др.
Сотрудничество между двумя парламентами также носит теплый и активный характер, о чем свидетельствует визит спикера Палаты представителей Кипра Аниты Димитриу и возглавляемой ею делегации в Армению 19 мая этого года, а также активный диалог межпарламентских комиссий. Эффективная взаимная поддержка также развивается в многостороннем формате – в рамках международных парламентских ассамблей.
Мы высоко ценим роль армянской общины Кипра в развитии дружбы между двумя народами.
В заключение хотел бы подтвердить заинтересованность в тесном совместном сотрудничестве по актуальным вопросам как двусторонней, так и региональной повестки дня.