«ԴիջիԹեք 2025»-ին մի շարք նորույթներ են նախատեսվում. կազմակերպիչները մանրամասներ ներկայացրեցին
Կանխատեսվում է, որ հոկտեմբերի 10-12-ը նախատեսվող «ԴիջիԹեք 2025»-ին կմասնակցի շուրջ 40 հազար այցելու աշխարհի 20 երկրից, ինչպես նաև համաշխարհային համբավ վայելող ավելի քան 100 տեխնոլոգիական առաջնորդ և 250 առաջատար ընկերություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տարվա կարևորագույն տեխնոլոգիական իրադարձությունը համարվող «ԴիջիԹեք»-ին ընդառաջ՝ այս մասին հայտնեցին կազմակերպիչները։
Այս տարի Երևանի քաղաքապետարանը ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել միջոցառմանը, այլ նաև տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին կմասնակցի առանձին տաղավարով։
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանի համոզմամբ՝ «ԴիջիԹեք»-ի մեկնարկն ազդարարում է, որ Երևանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքը՝ որպես տեխնոլոգիական առաջատար կենտրոն տարածաշրջանում։
«Քաղաքապետարանի համար կարևորագույն ռազմավարական ուղղություններից մեկը Երևանը ժամանակակից, նորարար և տեխնոլոգիապես հարուստ քաղաք դարձնելն է։
Դրա դրսևորումներից է նաև «ԴիջիԹեք»-ը։ Այս տարի մենք առաջին անգամ ֆինանսական աջակցություն ենք ցուցաբերել այս խոշոր նախաձեռնությանը, ինչպես նաև ունենալու ենք «Երևան» տաղավար, որտեղ կներկայացնենք մեր քաղաքում իրականացվող տեխնոլոգիական և խելացի լուծումները։
«ԴիջիԹեք»-ը եզակի հարթակներից է, որտեղ խաչվում են տեղական նախաձեռնություններն ու գլոբալ փորձը, ստեղծվում համագործակցության նոր կամուրջներ, ձևավորվում տեսլականներ, որոնք վեր են անցնում ցուցահանդեսային ֆորմատից։ Սա տնտեսության ակտիվացման, տուրիզմի խթանման և քաղաքային միջավայրի վերարժևորման իրական հնարավորություններից է»,-ասաց փոխքաղաքապետը՝ հավելելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է՝ շարունակել համագործակցությունը ոլորտի մասնագետների և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նպաստելով նորարար միջավայրի ամրապնդմանը։
Արդեն 20-րդ անգամ անցկացվող «ԴիջիԹեք»-ի կազմակերպիչն Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է։
Միության տնօրեն Սարգիս Կարապետյանն ասաց, որ միջոցառումները կտևեն երեք օր և երկու գիշեր՝ 24- ժամյա ռեժիմով, ինչն, ըստ նրա, աննախադեպ ձևաչափ է։
««ԴիջիԹեք»-ը միշտ եղել է նոր մտքեր, ինովացիաներ թեստավորելու, հաճախորդներից արձագանքներ ստանալու, ներդրումներ և հաճախորդներ ներգրավելու  հարթակ։ Տարիների ընթացքում բազմաթիվ են պատմությունները, երբ մարդիկ, նույնիսկ ընկերություն չունենալով, «ԴիջիԹեք»-ում տաղավար են վերցրել, ներկայացրել իրենց գաղափարը և այնքան հաճախորդներ ու ներդրումներ են ունեցել, որ գրանցվել են որպես ընկերություն»,-նշեց Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ այս տարի միջոցառման ընթացքում նախատեսվում են ինչպես ավանդական դարձած տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը, կոնֆերանսը՝  արհեստական բանականության, ներդրումների, ստարտափների և միջազգային աճի թեմաներով, այլ նաև կկազմակեպվեն նոր ձևաչափով միջոցառումներ, մասնավորապես, մասնագիտական դասընթաց-աշխատարաններ ավելի նեղ լսարանի համար։ Բացի այդ, բազմաթիվ ստարտափներ հնարավորություն կունենան ներկայանալու «Ստարտափ-ճեմուղի»-ում։
Նախատեսվում են նաև մարզական ու տեխնոլոգիական լուծումներով երաժշտական միջոցառումներ և այլն։
«Այս ամբողջն արվել է ցույց տալու համար, թե ինչպես է Երևանն ընդունում տեխնոլոգիական մարդկանց և ինչպիսի տեսք ունի կյանքը տեխնոլոգիական մարդու համար Երևանում»,-ասաց Կարապետյանը։
Միջոցառման հիմնական աջակիցներն են ՀՀ կառավարությունը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը  և Երևանի քաղաքապետարանը։

На выставке DigiTech 2025 предусмотрен ряд новинок: организаторы представили подробности
Ожидается, что в выставке DigiTech 2025, которая пройдет с 10 по 12 октября, примут участие около 40 000 посетителей из 20 стран мира, а также более 100 всемирно известных технологических лидеров и 250 ведущих компаний.
Как сообщает Арменпресс, организаторы объявили об этом в преддверии DigiTech, которая считается важнейшим технологическим событием года.
В этом году мэрия Еревана не только оказала финансовую поддержку мероприятию, но и представит в выставке технологий отдельный павильон.
По словам заместителя мэра Еревана Левона Ованнисяна, запуск DigiTech свидетельствует о том, что Ереван продолжает укреплять свои позиции в качестве ведущего технологического центра в регионе.
«Одним из важнейших стратегических направлений для мэрии является превращение Еревана в современный, инновационный и технологически насыщенный город.
Одним из её проявлений является выставка «DigiTech». В этом году мы впервые оказали финансовую поддержку этой масштабной инициативе, а также у нас будет павильон «Ереван», где мы представим технологические и интеллектуальные решения, реализованные в нашем городе.
«DigiTech — одна из уникальных площадок, где пересекаются локальные инициативы и мировой опыт, создаются новые мосты сотрудничества и формируются концепции, выходящие за рамки выставочного формата. Это реальная возможность активизировать экономику, развивать туризм и переосмыслить городскую среду», — отметил заместитель мэра, добавив, что мэрия Еревана готова продолжать сотрудничество со специалистами в этой области и международными организациями, способствуя укреплению инновационной среды.
Организатором выставки «DigiTech», которая проводится уже в 20-й раз, является Союз предприятий передовых технологий.
Директор Союза Саргис Карапетян сообщил, что мероприятия продлятся три дня и две ночи в круглосуточном режиме, что, по его словам, является беспрецедентным форматом.
«DigiTech всегда была площадкой для тестирования новых идей, инноваций, получения обратной связи от клиентов, привлечения инвестиций и заказчиков. За эти годы было множество историй, когда люди, даже не имея компании, занимали стенд на DigiTech, представляли свою идею и получали столько клиентов и инвестиций, что регистрировались как компания», — отметил Карапетян.
По его словам, в этом году в рамках мероприятия пройдет не только традиционная выставка технологий, но и конференция, посвященная искусственному интеллекту, инвестициям, стартапам и международному росту. Также будут организованы мероприятия нового формата, в частности, профессиональные обучающие семинары для более узкой аудитории. Кроме того, многие стартапы получат возможность представить себя на Startup-Path.
Также запланированы спортивные и музыкальные мероприятия, посвященные технологическим решениям, и другие мероприятия. «Всё это было сделано для того, чтобы показать, как Ереван радушно принимает технологов и какова жизнь технолога в Ереване», — сказал Карапетян.
Основными спонсорами мероприятия являются правительство Армении, Министерство промышленности высоких технологий и мэрия Еревана.