44-օրյա պատերազմի ընթացքում անհայտ կորած զինվորների ծնողները բողոքի ակցիա են իրականացնում ՊՆ-ի դիմաց
44-օրյա պատերազմում անհայտ կորած զինվորների մի խումբ ծնողներ և հարազատներ սեպտեմբերի 29-ին բողոքի ակցիա են անցկացնում Պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրի դիմաց։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նրանք փակել են շենքի մուտքը և հայտարարել, որ չեն թողնի որևէ մեկի դուրս գալ։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպում Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդուարդ Ասրյանի և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ։
Սեպտեմբերի 27-ին՝ 44-օրյա պատերազմի հինգերորդ տարելիցի օրը, նրանք արդեն իսկ ակցիա էին իրականացրել ՊՆ-ի դիմաց և փակել նախարարության մուտքերն ու ելքերը։
Ակցիայի մասնակիցներից Արսեն Ղուկասյանը դեռ շաբաթ օրը հայտարարել էր, որ եթե երկուշաբթի խոստացված հանդիպումը չկայանա, կդիմեն ծայրահեղ քայլերի։ «Թող ժողովուրդը մեզ ների, բայց քաղաքը կոլապսի կենթարկենք՝ փակելով գլխավոր ճանապարհները։ Մենք արդեն հինգ տարի սպասում ենք մեր որդիների մասին որևէ հստակ լուրի»,-նշել էր նա։
ՊՆ-ի մոտ իրավիճակը լարվեց այն բանից հետո, երբ ծնողները հայտարարեցին, որ նախապես իրենց հավաստիացրել էին՝ կկայանա հանդիպում ԶՈՒ ԳՇ պետի և նրա խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ։ Սակայն նրանց տեղեկացվել է, որ հանդիպման պատրաստ է միայն պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը՝ առաջարկելով ընդունել ծնողներից երեքին։ Ակցիայի մասնակիցները նշել են, որ մոտ 30 հոգով եկել են նախարարության շենքի մոտ և չեն ցանկանում հանդիպել փոխնախարարի հետ:
«Նրան արդեն մի քանի անգամ հանդիպել ենք, բայց որևէ դրական տեղաշարժ չի եղել»,-ընդգծեցին նրանք։
Տարածք ժամանած ոստիկանները փորձել են ազատել մուտքի հատվածը, ինչի հետևանքով քաշքշուկ է սկսվել։ Այս ընթացքում ակցիայի մասնակիցներից Արսեն Ղուկասյանի ինքնազգացողությունը վատացել է, ինչի համար դեպքի վայր է ժամանել շտապօգնության բրիգադ։

Родители военнослужащих, пропавших без вести во время 44-дневной войны, проводят акцию протеста перед Министерством обороны
Группа родителей и родных военнослужащих, пропавших без вести в 44-дневной войне, 29 сентября проводит акцию протеста перед административным комплексом Министерства обороны.
Как сообщает “Арменпресс”, они заблокировали вход в здание и заявили, что никого не выпустят.
Участники акции протеста требуют встречи с начальником Генерального штаба Вооружённых сил Эдуардом Асряном и бывшим командующим Армией обороны Нагорного Карабаха, советником начальника Генерального штаба Вооружённых сил Республики Армения Камо Варданяном.
27 сентября, в пятую годовщину 44-дневной войны, они уже проводили акцию протеста перед зданием Министерства обороны, заблокировав входы и выходы.
Один из участников акции протеста Арсен Гукасян заявил в субботу, что, если обещанная встреча в понедельник не состоится, они прибегнут к крайним мерам. “Пусть народ простит нас, но мы подвергнем город коллапсу, перекрыв главные дороги. Мы уже пять лет ждем внятной информации о наших сыновьях”, - подчеркнул он.
Обстановка в Министерстве обороны накалилась после того, как родители заявили, что им ранее обещали встречу с начальником Генерального штаба Вооруженных сил и его советником Камо Варданяном. Однако сообщили, что готов к встрече только заместитель министра обороны Арман Саркисян, который предложил принять троих родителей. Участники акции отметили, что к зданию министерства пришло около 30 человек, и они не хотят встречи с заместителем министра.
“Мы уже несколько раз встречались с ним, но никаких положительных сдвигов не произошло”, - подчеркнули они.
Прибывшие на место сотрудники полиции попытались расчистить вход, что привело к потасовке. Ва это время состояние Арсена Гукасяна, одного из участников акции, ухудшилось, из-за чего на место происшествия прибыла бригада скорой помощи