Էրդողանը Թրամփի հետ կքննարկի F-35 կործանիչների ձեռքբերման հարցը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցություններ կվարի F-35 կործանիչների ձեռքբերման շուրջ։
«Հենց հիմա մենք պատրաստվում ենք այս հարցի շուրջ բանակցություններ անցկացնել ևս մեկ անգամ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էրդողանն ասել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նա հույս է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգները կանի իրենից պահանջվող ամեն ինչ ինչպես F-35, այնպես էլ F-16 կործանիչների արտադրության, տեխնիկական սպասարկման առումով։
Հունիսի վերջին Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Թոմաս Բարաքը հայտնել էր, որ Անկարան և Վաշինգտոնը կարող են մինչև 2025 թ. վերջը կարգավորել Թուրքիային F-35-ի արտադրության ծրագրից բացառելու հարցը:
Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային ՀՕՊ համակարգերի ձեռք բերումից հետո ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հեռացրել է Թուրքիային ամերիկյան նոր սերնդի Ֆ-35 կործանիչների ծրագրից, քանի որ ԱՄՆ-ն ի սկզբանե պահանջում էր հրաժարվել գործարքից, որը, սակայն, տեղի չունեցավ:

Эрдоган обсудит с Трампом покупку истребителей F-35
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган проведёт переговоры с президентом США Дональдом Трампом о приобретении истребителей F-35.
“Прямо сейчас мы собираемся провести переговоры по этому вопросу еще раз”, - как передает “Арменпресс”, заявил Эрдоган в интервью Fox News.
Он выразил надежду, что Соединённые Штаты сделают всё необходимое для производства и обслуживания истребителей F-35 и F-16.
В конце июня посол США в Турции Томас Баррак заявил, что Анкара и Вашингтон могут решить вопрос об исключении Турции из программы производства F-35 к концу 2025 года.
После покупки Турцией российских зенитно-ракетных комплексов С-400 Министерство обороны США исключило Турцию из американской программы производства истребителей F-35 следующего поколения, поскольку США изначально требовали расторжения сделки, что, однако, не произошло.