Հայաստանի այցեքարտն՝ աշխարհում. Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 100-րդ համերգաշրջանը կմեկնարկի սպասված փառատոնով
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Երևանյան 17-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի բացմամբ սեպտեմբերի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կմեկնարկի 100-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին որպես մենակատար հանդես կգա  համաշխարհային բեմերը նվաճած ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը։ Համերգը կղեկավարի ֆինլանդացի ճանաչված դիրիժոր Պիետարի Ինկինենին։ Կհնչեն հանճարեղ գլուխգործոցներ՝ Յան Սիբելիուսի Ջութակի կոնցերտը, «Ֆինլանդիա» սիմֆոնիկ պոեմը և Գուստավ Մալերի թիվ 1՝ «Տիտան» սիմֆոնիան:
Սեպտեմբերի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը մեկդարյա պատմություն ունեցող նվագախմբի մասին խոսելիս ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը հիշեցրեց, որ 1925 թվականին, երբ աշխարհում աշխարհաքաղաքական խճճված իրավիճակ էր, Երևանի կոնսերվատորիայի տնօրեն Արշակ Ադամյանն ու կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Սպենդիարյանը Հայաստանում հիմնադրեցին նվագախումբը։
«Բարդագույն ժամանակաշրջանում նվագախումբը սկսեց ծավալել բեղուն գործունեություն և մինչ օրս շարունակում է Հայաստանի կատարողական արվեստը ներկայացնել աշխարհում և այցեքարտ է Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար։ Այն ուղղակի միավոր չէ, դպրոց է, կրթական կենտրոն է»,-ասաց փոխնախարարն ու ընդգծեց՝ նվագախումբը ղեկավարել են ականավոր դիրիժորներ Օհան Դուրյանը, Դավիթ Խանջյանը, Լորիս Ճգնավորյանը և այլք։ Արդեն 25 տարի այն ղեկավարում է մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանը։
Ըստ Դանիելյանի՝ նվագախումբը բարձր նշաձող է սահմանել, գեղագիտություն է թելադրում, պահպանում և հանրահռչակում է հայ մշակույթը։
Նա կարևորեց այն փաստը, որ Ֆիլհարմոնիկը մշտապես հյուրընկալում է աշխարհում հեղինակություն վայելող հայ և օտարազգի մենակատարների, որոնցից է Սերգեյ Խաչատրյանը: Այն համերգներով հանդես է գալիս աշխարհի տարբեր երկրներում։
«Այս տարվա հյուրախաղերի, մարզային համերգների, վերաբրենդավորման և այլ միջոցառումների կապակցությամբ ՀՀ կառավարությունն, ի դեմս նախարարության, նվագախմբին հատկացրել է հավելյալ 434 մլն դրամ: Լուսային, ձայնային և այլ տեխնիկա, ինչպես նաև «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի շինարարական աշխատանքների համար հավելյալ տրամադրել է նաև 645 մլն դրամ»,-տեղեկացրեց նա։
Էդուարդ Թոփչյանն էլ խոստովանեց՝ երբ ստանձնել է նվագախմբի ղեկավարումը, մտքով չի անցել, որ այդքան երկար ճանապարհ կանցնի Ֆիլհարմոնիկի հետ։
«Երբ եկա, շատ երիտասարդ էի, մտածում էի՝ կզարգացնեմ նվագացանկը, փորձառություն ձեռք կբերեմ և կգնամ։ Չեմ փոշմանում, որ այսպես է ստացվել։ Մենք միշտ դժվարությունների միջով անցել ենք և անցնում ենք, բայց ունենք նաև ձեռքբերումներ, որոնցից ամենակարևորն ինձ համար նվագախմբի մակարդակն է։ Մեզ հաջողվել է բարձրացնել նվագախմբի երաժշտական մակարդակը։ Ոչ մի բանում այժմ վստահ չեմ. երբեմն տեսնում եմ, որ մարդիկ վատ են նվագում, բայց նրանցից շատ գոհ են: Մտածում եմ՝ գուցե ես էլ չեմ զգում, թե ինչ է կատարվում։ Դժվար է վստահ խոսել արվեստի մասին, որովհետև միշտ ավելի լավը կա և միշտ պետք է ավելիին ձգտել»,-շեշտեց դիրիժորը։
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին՝ Թոփչյանն ասաց՝ ջութակի և այլ երաժշտական գործիքների դպրոցի կարիք կա։ Մտածում են վերականգնել այդ դպրոցը կամ ստեղծել այն։
«Ջութակի դպրոցը պետք է բարելավել, դիրիժորական դպրոց պետք է ստեղծել։ Նախարարության հետ համագործակցությամբ ցանկանում ենք ստեղծել նվագախումբ, որը պետք է դարբնոց դառնա երիտասարդ երաժիշտների և դիրիժորներ համար։ Մենք ընդունակություններ և տաղանդ ունենք, և ես վստահ եմ, որ ճիշտ դաստիարակության դեպքում հայերն իրենց ուժով, ընկալելու ունակությամբ կարող են  շատ բանի հասնել»,-ընդգծեց Էդուարդ Թոփչյանը։
Ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանն ու Գերմանիայի Դետրոյթ քաղաքի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Արամ Բադալյանը մինչ հոբելյանական համերգը լսումներով այցելել են Հայաստանի մարզեր։ Խաչատրյանն էլ, Էդուարդ Թոփչյանի պես, կարծում է, որ երիտասարդ երաժիշտները մեծ պոտենցիալ ունեն։
«Մենք ցանկանում էինք իմանալ, թե Հայաստանի երաժշտական դպրոցների սաներն ինչ ունակություններ ունեն։ Ըստ իս՝ երաժշտական ոլորտում հնարավոր է արմատական փոփոխություն անել՝ սկսելով երաժշտական դպրոցներից։ Շատ հուզիչ էր հանդիպումը երեխաների հետ, որովհետև տեսնում եմ, որ պատրաստ են պարապել 4-5 ժամ։ Պետք է անել հնարավորը, որ նրանք կարողանան ճիշտ կրթություն ստանալ»,-շեշտեց ջութակահարը։
Խաչատրյանը տասը տարեկան է եղել, երբ ծանոթացել է Էդուարդ Թոփչյանի հետ։ Այդ տարիներին Թոփչյանը ջութակ է նվագել։ Գերմանիայում միասին կատարել են Բախի կրկնակի կոնցերտը։
«Միասին մեծ ճանապարհ ենք անցել։ Ամեն անգամ այստեղ գալն ու նվագախմբի, Թոփչյանի հետ աշխատելն ինձ համար մեծ հաճույք է։ Հույս ունեմ, որ մի հարյուր տարի էլ այդպես կաշխատենք»,-եզրափակեց երաժիշտը։
Նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը Ֆիլհարմոնիկը մշակութային բարձր արժեք է համարում, որի կողքին պետք է կանգնել ու նպաստել առաջընթացին։ Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլոր աջակիցներին և կարևորեց փառատոնի անցկացումը՝ նշելով, որ Երևանյան միջազգային երաժշտական փառատոնը երկրի գլխավոր մշակութային իրադարձություններից մեկն է, որի գեղարվեստական ղեկավարներն են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը (Մեծ Բրիտանիա):
Փառատոնի կարևոր համերգներից են սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ անկախության օրվան նվիրված համերգը, որտեղ որպես մենակատարներ հանդես կգան միջազգային ճանաչում ունեցող սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանն ու սիրված դաշնակահար Արմեն Բաբախանյանը: Մեր ժամանակների լավագույն տենորներից Վիտտորիո Գրիգոլոյի մասնակցությամբ շքեղ գալա համերգը, որը տեղի կունենա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, նույնպես փառատոնի կուլմինացիոն կետերից է:
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես կգան աշխարհահռչակ ջութակահարներ Վիլդե Ֆրանգը, Բայբա Սկրիդեն, «Բորոդին» քառյակի ելույթով կնշվի քառյակի 80-ամյակը, կկայանա մեր ժամանակների ամենախորը մտածող ու հոգևոր հարուստ ներաշխարհով կոմպոզիտորներից մեկի` Արվո Պյարտի 90-ամյակին նվիրված հեղինակային համերգ` անվանի երաժիշտներ ջութակահար Անուշ Նիկողոսյանի և Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ և հռչակավոր դիրիժոր Անդրեյ Բորեյկոյի ղեկավարությամբ: Փառատոնի փակման համերգը կնշանավորվի մեկ այլ հայազգի վիրտուզի՝ դաշնակահար Եվա Գևորգյանի ելույթով՝ Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ:
Կարևոր իրադարձություն է նաև Երվանդ Երկանյանի սիմֆոնիկ «Ձոն»-ի համաշխարհային պրեմիերան։ Կոմպոզիտորն այն գրել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակի կապակցությամբ: Երկանյանի խոսքով՝ նվագախումբը կարևորագույն մշակութային ու քաղաքակրթական ձեռքբերում է հայ ազգի համար, և ամեն երկիր չէ, որ 100-այմա նվագախումբ ունի, այն էլ այսպիսի բարձր մակարդակի: Նա նպատակ է ունեցել այս սիմֆոնիկ «Ձոն»-ի միջոցով փոխանցել իր ողջ ցնծությունը, ուրախությունն ու հպարտությունը, որն ապրում է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հոբելյանի առթիվ:
Բազմազան է նաև փառատոնի ծրագիրը. կհնչեն Մալերի, Ռիմսկի-Կարսալովի, Ռախմանինովի, Շոստակովիչի, Պրոկոֆևի, Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Բարտոկի, Բրիտենի,  Պյարտի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
Փառատոնն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Այն անցկացվելու է մինչև նոյեմբերի 2-ը և նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների առանցքային իրադարձությունն է։

Визитная карточка Армении в мире: филармонический оркестр откроет 100-й концертный сезон долгожданным фестивалем
Национальный филармонический оркестр Армении начнет свой юбилейный 100-й концертный сезон открытием XVII Ереванского международного музыкального фестиваля 19 сентября в концертном зале имени Арама Хачатуряна.
Как сообщает «Арменпресс», солировать в концерте будет скрипач Сергей Хачатурян, покоривший мировые сцены. Дирижировать концертом будет известный финский дирижёр Питер Инкинен. В программе прозвучат блистательные шедевры: Концерт для скрипки с оркестром Яна Сибелиуса, симфоническая поэма «Финляндия» и Симфония № 1 «Титан» Густава Малера.
Говоря об оркестре с вековой историей, на встрече с журналистами 18 сентября заместитель министра образования, культуры, спорта и науки Республики Армения Даниел Даниелян напомнил, что в 1925 году, когда геополитическая ситуация в мире была сложной, директор Ереванской консерватории Аршак Адамян и композитор Александр Спендиарян основали в Армении оркестр.
«В самый сложный период оркестр начал плодотворную деятельность и по сей день продолжает представлять исполнительское искусство Армении в мире и является визитной карточкой каждого гражданина Армении. Это не просто коллектив, это школа, образовательный центр», — сказал замминистра, подчеркнув, что оркестром руководили выдающиеся дирижёры Оган Дурян, Давид Ханджян, Лорис Чкнаворян и другие. На протяжении 25 лет его возглавляет маэстро Эдуард Топчян.
По словам Даниеляна, оркестр задаёт высокую планку, диктует эстетику, сохраняет и популяризирует армянскую культуру.
Он подчеркнул, что филармония постоянно принимает всемирно известных армянских и зарубежных солистов, в том числе Сергея Хачатряна. Оркестр выступает с концертами в разных странах мира.
«В связи с гастролями этого года, региональными концертами, ребрендингом и другими мероприятиями правительство РА в лице министерства выделило оркестру дополнительно 434 миллиона драмов. Также было выделено дополнительно 645 миллионов драмов на светотехническое, звуковое и другое оборудование, а также на строительные работы концертного зала имени Арама Хачатуряна», — сообщил он.
Эдуард Топчян также признался, что, возглавив оркестр, он и представить себе не мог, что зайдёт с филармонией так далеко.
«Когда я пришёл, был совсем молодым, думал: разовью репертуар, наберусь опыта и уйду. Я не жалею, что всё так сложилось. Мы всегда переживали и переживаем трудности, но есть и достижения, главное из которых для меня — уровень оркестра. Нам удалось поднять музыкальный уровень оркестра. Сейчас я ни в чём не уверен. Иногда я вижу, что люди играют плохо, но они очень довольны. Думаю, может быть, я и сам не чувствую происходящего. Сложно уверенно говорить об искусстве, ведь всегда есть что-то лучшее, и нужно всегда стремиться к большему», — подчеркнул дирижёр.
Касаясь проблем в этой области, Топчян сказал, что нужна школа игры на скрипке и других музыкальных инструментах. Они думают о её восстановлении или создании. «Необходимо совершенствовать школу скрипичного искусства, создать школу дирижирования. Совместно с Министерством мы хотим создать оркестр, который должен стать кузницей молодых музыкантов и дирижёров. У нас есть способности и талант, и я уверен, что при правильном воспитании армяне могут многого добиться благодаря своей силе и способности к восприятию», — подчеркнул Эдуард Топчян.
Скрипач Сергей Хачатрян и профессор Детройтской консерватории (Германия) Арам Бадалян перед юбилейным концертом посетили регионы Армении для прослушиваний. Хачатрян, как и Эдуард Топчян, считает, что у молодых музыкантов большой потенциал.
«Мы хотели узнать, какими способностями обладают ученики музыкальных школ Армении. На мой взгляд, кардинальные изменения в музыкальной сфере можно осуществить, начав именно с музыкальных школ. Встреча с детьми была очень волнительной, потому что я вижу, что они готовы заниматься по 4-5 часов. Мы должны сделать всё возможное, чтобы они получили правильное образование», — подчеркнул скрипач.
Хачатряну было десять лет, когда он познакомился с Эдуардом Топчяном. Топчян играл на скрипке в те годы. В Германии они вместе исполнили Двойной концерт Баха.
«Мы прошли долгий путь вместе. Каждый раз, когда я приезжаю сюда и работаю с оркестром и Топчяном, для меня это огромное удовольствие. Надеюсь, что мы будем работать так ещё сто лет», — заключил музыкант.
Директор оркестра Норайр Назарян считает филармонию высокой культурной ценностью, которую мы должны поддерживать и способствовать её развитию. Он поблагодарил всех, кто её поддержал, и придал важность проведению фестиваля, отметив, что Ереванский международный музыкальный фестиваль, художественными руководителями которого являются художественный руководитель и главный дирижёр Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян и виолончелист Александр Чаушян (Великобритания), -  одно из главных культурных событий страны.
Среди важных концертов фестиваля – концерт, посвященный Дню независимости Республики Армения 20 сентября, где в качестве солистов выступят всемирно известная сопрано Джулиана Григорян и любимый всеми пианист Армен Бабаханян. Роскошный гала-концерт с участием одного из лучших теноров современности Витторио Григоло, который пройдет в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна, также станет одним из кульминационных моментов фестиваля.
В Концертном зале имени Арама Хачатуряна выступят всемирно известные скрипачи Уайльд Франг и Байба Скриде. Будет отмечаться 80-летие квартета имени Бородина. В Концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится концерт, посвященный 90-летию Арво Пярта, одного из самых глубоких мыслителей и духовно богатых композиторов современности. В концерте примут участие известные музыканты, скрипачки Ануш Никогосян и Айк Меликян, под управлением известного дирижёра Андрея Борейко. Заключительный концерт фестиваля под управлением Эдуарда Топчяна ознаменуется выступлением другого армянского виртуоза - пианистки Евы Геворкян.
Ещё одним важным событием станет мировая премьера симфонической музыки Ерванда Ерканяна «Дзон» (Посвящение). Композитор написал её к 100-летию Национального филармонического оркестра Армении. По словам Ерканяна, этот оркестр – важнейшее культурное и цивилизационное достижение для армянского народа, и не в каждой стране есть оркестр со столетней историей, да ещё и такого высокого уровня. В этом симфоническом «Дзоне» он стремился передать всю свою радость, счастье и гордость, которые он испытывает в связи с юбилеем Национального филармонического оркестра Армении.
Программа фестиваля также разнообразна: прозвучат произведения Малера, Римского-Корсакова, Рахманинова, Шостаковича, Прокофьева, Хачатуряна, Бабаджаняна, Бартока, Бриттена, Пярта и других композиторов.
Фестиваль проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения. Он продлится до 2 ноября и станет центральным событием в череде мероприятий, посвященных 100-летию оркестра.