Պլասիդո Դոմինգոն համերգ կունենա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օպերային արվեստի լեգենդ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող արտիստ Պլասիդո Դոմինգոն հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Էդուար Թոփչյանի ղեկավարությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տեղեկատվական բաժնից, մանրամասնելով, որ ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկում՝ Արենա դի Վերոնայում, Սարսուելային նվիրված գալա-համերգի մեծ հաջողությունից հետո Դոմինգոն հանդես կգա Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում՝ հոկտեմբերի 8-ին, ‹‹Արամ Խաչատրյան›› համերգասրահում: Համերգը կկայանա Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր աջակցությամբ։
Երեկոյի ընթացքում Դոմինգոյի կողքին հանդես կգա սրընթաց թափով միջազգային կարիերա կերտող հայազգի սոպրանո, Operalia 2022 համաշխարհային մրցույթի (Operalia 2022 World Opera Competition) առաջին մրցանակակիր Ջուլիանա Գրիգորյանը:
Համերգին կհնչեն արիաներ, դուետներ և նախերգանքներ հայտնի օպերաներից, սարսուելաներից, ինչպես նաև սիրված համաշխարհային մեղեդիներ:
‹‹Հայաստանում բնակվող իմ սիրելի ընկերներ, երջանիկ եմ Ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և Ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար: Այս անգամ հանդես եմ գալու Ջուլիանա Գրիգորյանի՝ հայազգի լավագույն երգչուհիներից մեկի հետ: Անհամբեր սպասում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ երեկոյին, որտեղ կրկին միասին կվայելենք հրաշալի երաժշտություն՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Կհանդիպենք շուտով՝ Երևանում››,- իր ուղերձում նշել է Պլասիդո Դոմինգոն:
Էդուարդ Թոփչյանը նշում է, որ նման մեծության աստղի մասնակցությունը Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին նշանակալի իրադարձություն է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև միջազգային երաժշտական հանրության համար: Նա վստահեցնում է, որ սպասվող համերգն իր վրա է սևեռել հանդիսատեսի ուշադրությունը աշխարհի տարբեր կետերից: Նրա խոսքով Այդ օրն իսկական միջազգային մշակութային հրավառություն է սպասվում:
Սա Պլասիդո Դոմինգոյի երկրորդ այցելությունն է Հայաստան: Առաջին անգամ նա համերգով հանդես է եկել 2010թ.-ի դեկտեմբերի 3-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում: Համերգը կրկին ղեկավարում էր Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:

Пласидо Доминго выступит в Ереване
Пласидо Доминго, легенда оперного искусства выступит в Ереване с Национальным филармоническим оркестром Армении под руководством Эдуара Топчяна.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в отделе информации Национального филармонического оркестра Армении, уточнив, что после большого гала-концерта на одном из самых престижных фестивалей Arena di Verona, Доминго выступит на 16-м Ереванском международном фестивале 8 октября, в концертном зале “Арам Хачатрян”. Концерт организован при содействии мэрии Еревана.
Вместе с Доминго также выступит сопрано Юлиана Григорян - лауреат первой премии Всемирного оперного конкурса “Опералия 2022”.
Прозвучат арии, дуэты и прелюдии из известных опер.
“Мои дорогие друзья, живущие в Армении, я рад уникальной возможности вернуться в вашу прекрасную страну и спеть для вас. На этот раз я выступлю с Юлианой Григорян, одной из лучших певиц армянского народа. Я с нетерпением жду для всех вас на этом прекрасном вечере, где мы еще раз насладимся прекрасной музыкой под руководством маэстро Эдуарда Топчяна. Скоро встретимся в Ереване”, - написал Пласидо Доминго.
Эдуард Топчян отметил, что участие такой великой звезды на 16-м Ереванском международном музыкальном фестивале является значимым событием не только для Армении, но и для международного музыкального сообщества. Он уверен, что предстоящий концерт привлечет внимание зрителей из разных уголков мира. По его словам, в этот день ожидается настоящий международный культурный фейерверк.
Это второй приезд Пласидо Доминго в Армению. Впервые он выступил здесь 3 декабря 2010 года с Национальным филармоническим оркестром Армении в рамках международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”. Концерт также вел Эдуард Топчян, художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра.