Պլասիդո Դոմինգոն համերգ կունենա Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օպերային արվեստի լեգենդ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող արտիստ Պլասիդո Դոմինգոն հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ Էդուար Թոփչյանի ղեկավարությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տեղեկատվական բաժնից, մանրամասնելով, որ ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկում՝ Արենա դի Վերոնայում, Սարսուելային նվիրված գալա-համերգի մեծ հաջողությունից հետո Դոմինգոն հանդես կգա Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում՝ հոկտեմբերի 8-ին, ‹‹Արամ Խաչատրյան›› համերգասրահում: Համերգը կկայանա Երևանի քաղաքապետարանի գլխավոր աջակցությամբ։
Երեկոյի ընթացքում Դոմինգոյի կողքին հանդես կգա սրընթաց թափով միջազգային կարիերա կերտող հայազգի սոպրանո, Operalia 2022 համաշխարհային մրցույթի (Operalia 2022 World Opera Competition) առաջին մրցանակակիր Ջուլիանա Գրիգորյանը:
Համերգին կհնչեն արիաներ, դուետներ և նախերգանքներ հայտնի օպերաներից, սարսուելաներից, ինչպես նաև սիրված համաշխարհային մեղեդիներ:
‹‹Հայաստանում բնակվող իմ սիրելի ընկերներ, երջանիկ եմ Ձեր գեղեցիկ երկիր վերադառնալու և Ձեզ համար երգելու յուրահատուկ հնարավորության համար: Այս անգամ հանդես եմ գալու Ջուլիանա Գրիգորյանի՝ հայազգի լավագույն երգչուհիներից մեկի հետ: Անհամբեր սպասում եմ բոլորիդ այս գեղեցիկ երեկոյին, որտեղ կրկին միասին կվայելենք հրաշալի երաժշտություն՝ մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ: Կհանդիպենք շուտով՝ Երևանում››,- իր ուղերձում նշել է Պլասիդո Դոմինգոն:
Էդուարդ Թոփչյանը նշում է, որ նման մեծության աստղի մասնակցությունը Երևանյան 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնին նշանակալի իրադարձություն է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև միջազգային երաժշտական հանրության համար: Նա վստահեցնում է, որ սպասվող համերգն իր վրա է սևեռել հանդիսատեսի ուշադրությունը աշխարհի տարբեր կետերից: Նրա խոսքով Այդ օրն իսկական միջազգային մշակութային հրավառություն է սպասվում:
Սա Պլասիդո Դոմինգոյի երկրորդ այցելությունն է Հայաստան: Առաջին անգամ նա համերգով հանդես է եկել 2010թ.-ի դեկտեմբերի 3-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ՝ «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում: Համերգը կրկին ղեկավարում էր Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:

Plácido Domingo to perform in Yerevan
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. World-renowned opera singer Plácido Domingo will perform with the Armenian National Philharmonic Orchestra, under the baton of Eduard Topchjan in Yerevan, Armenia, the National Philharmonic Orchestra said in a press release.
After the great success of the Gala dedicated to Zarzuela at the Arena di Verona, one of the most prestigious summer festivals, Plácido Domingo will appear with the concert within the framework of the 16th Yerevan International Music Festival, on the 8 of October, at the Aram Khachaturian Concert Hall. Yerevan City Hall is the main sponsor of the concert.
For this unique and special evening, Plácido Domingo will share the stage with Juliana Grigoryan, a young Armenian soprano with a prominent rising international career and first prize winner of the Operalia 2022 World Opera Competition.
The concert program includes arias, duets, and overtures from opera, zarzuela, and melodies from all over the world.
“Dear Friends in Armenia, I’m very happy to come back to sing in your beautiful country this time with one of your best singers Juliana Grigoryan. I wait for all of you for a beautiful evening that celebrates once again our wonderful music together with Maestro Eduard Topchjan. See you very soon in Yerevan!”,- Plácido Domingo.
Eduard Topchjan noted that the participation of such a great star at the 16th Yerevan International Music Festival is a significant event not only for Armenia but also for the international music community. He said that the concert has attracted the attention of the audience from different parts of the world. The concert will become a true international cultural gala night.
This is Plácido Domingo's second visit to Armenia. The first time he performed in Yerevan on 3 of December 2010 with the Armenian National Philharmonic Orchestra, within the framework of the "Yerevan Perspectives" International Music Festival. The concert was conducted by  Eduard Topchjan - the artistic director and principal conductor of the Armenian National Philharmonic.