Եվրոպական խորհրդարանի նախագահը Գերագույն ռադայում ելույթում խոստացել է հրաժարվել ռուսական գազից և նավթից
Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան առավոտյան ժամանել է Կիև: Ռուսաստանի դեմ պատերազմում զոհված ուկրաինացի զինվորների հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո Մեցոլան ելույթ է ունեցել Գերագույն ռադայում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթի տեսանյութը Մեցոլան տեղադրել է X սոցիալական հարթակի իր էջում։
Ukraine will never walk alone on the path to peace 🇪🇺🇺🇦 https://t.co/a7zBLaRV3q
— Roberta Metsola (@EP_President) September 17, 2025
Մեցոլայի խոսքով՝ Եվրամիությունն Ուկրաինայի համար արդեն հավաքագրել է 169 միլիարդ եվրո, այդ թվում՝ 63 միլիարդ ռազմական աջակցություն, և ավելացնում է ներդրումներն Ուկրաինայի պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում։
Եվրախորհրդարանի նախագահը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է ճնշումը Ռուսաստանի վրա և ակնկալում է Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների 19-րդ փաթեթն ընդունել «շատ շուտով»։
«Մենք սերտորեն համակարգում ենք մեր գործողությունները մեր դաշնակիցների հետ՝ ապահովելու առավելագույն ազդեցություն, և մենք կշարունակենք ավելի արագ հեռանալ ռուսական գազից և ռուսական նավթից», - ասել է Ռոբերտա Մեցոլան։
Կիև ժամանելուց հետո Մեցոլան X-ում գրել էր, որ Ուկրաինա է այցելում Եվրոպական խորհրդարանի «աջակցության ուժեղ ուղերձով»։ Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանն Ուկրաինայի դեմ պատերազմ է ծավալել 1300 օր առաջ։
«Ինչպես մենք կանգնած էինք ձեր կողքին առաջին օրը, մենք կշարունակենք մնալ ձեր կողքին», - հավելել էր նա։
Գերագույն ռադայի նախագահ Ռուսլան Ստեֆանչուկն իր հերթին X-ում գրել է, որ Մեցոլայի այցը «միասնության և Ուկրաինային անսասան աջակցության կարևոր ազդանշան է»։

Председатель Европарламента, выступая в Верховной Раде, пообещала отказаться от российского газа и нефти
Председатель Европарламента Роберта Метсола сегодня утром прибыла в Киев. Отдав дань памяти украинским солдатам, погибшим в войне с Россией, Метсола выступила в Верховной Раде. Как сообщает “Арменпресс”, Метсола опубликовала видеозапись выступления на своей странице в социальной сети X.
Она заявила, что Европейский Союз уже привлек для Украины 169 миллиардов евро, в том числе 63 миллиарда в виде военной помощи, и увеличивает инвестиции в украинский оборонный комплекс.
Председатель Европарламента заметила, что ЕС продолжает оказывать давление на Россию и рассчитывает принять 19-й пакет санкций против Москвы в самое ближайшее время.
“Мы тесно координируем наши действия с нашими союзниками, чтобы обеспечить максимальный эффект, и мы продолжим быстрее отходить от российского газа и российской нефти”, - заявила Роберта Метсола.
По прибытии в Киев Метсола написала в X, что пприехала в Украину с решительным посланием поддержки от Европарламента. Она напомнила, что Россия начала войну против Украины 1300 дней назад.
“Как мы поддержали вас в первый день, так и будем поддерживать вас в дальнейшем”, - добавила она.
Председатель Верховной Рады Руслан Стефанчук написал в X, что визит Метсолы стал “важным сигналом единой и непоколебимой поддержки Украины”.