ՀՀ ՄԻՊ-ն ու Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարը քննարկել են գերիների հարցը
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը սեպտեմբերի 3-ին ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Դաֆնե Մարեին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԻՊ-ի գրասենյակից հայտնում են, որ Պաշտպանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության միջև ձևավորված համագործակցությունը՝ կարևորելով կազմակերպության իրականացրած աշխատանքները և դրանց շարունակականությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ գերիների, անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում համատեղ իրականացվող ծրագրերին:
Իր հերթին Դաֆնե Մարեն շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպանին ընդունելության համար և վերահաստատել ԿԽՄԿ-ի հանձնառությունը համագործակցությունը շարունակելու հարցում։

Ombudsperson, ICRC discuss rights of POWs
Human Rights Defender of Armenia, Anahit Manasyan, has held a meeting with Daphnée Maret, the Head of International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Armenia.
Manasyan lauded the cooperation between her office and the ICRC delegation, attaching importance to the continuity of the ICRC work.
“A number of matters of mutual interest were discussed, including issues pertaining to the rights of the prisoners of war, missing persons and their families. The jointly implemented projects in the area of international humanitarian law were addressed,” Manasyan's office said in a statement.