Ռյուտեն առաջիկա օրերին հստակություն է սպասում Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հույս է հայտնել, որ Փարիզում «կամեցողների կոալիցիայի» հանդիպումից հետո հստակություն կլինի այն անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ, որոնք աշխարհի մի շարք երկրներ կկարողանան Ուկրաինային տրամադրել Ռուսաստանի հետ հակամարտության ավարտից հետո։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Ես սպասում եմ, որ վաղը կամ դրանից անմիջապես հետո կհաջողվի հստակություն ունենալ այն մասին, թե ինչ կարող ենք անել հավաքական կերպով», - հայտարարել է Մարկ Ռյուտեն սեպտեմբերի 3-ին Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ Բրյուսելում անցկացված համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Ռյուտեի խոսքով՝ սա հնարավորություն կտա հասկանալու, թե ԱՄՆ-ն ինչ կցանկանար անել իր կողմից անվտանգության երաշխիքների շրջանակներում։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ եթե ՌԴ-ի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հանդիպումներ անցկացվեն, հատկապես պետությունների ղեկավարների մակարդակով, ապա չափազանց կարևոր կլինի նախապես հստակություն ունենալ Կիևի համար անվտանգության երաշխիքների հարցի վերաբերյալ։
«Կամեցողների կոալիցիայից» մի շարք եվրոպացի ղեկավարների և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հանդիպումը պլանավորված է սեպտեմբերի 4-ին, Փարիզում: Խառը ձևաչափով՝ անձնական ներկայությամբ և տեսակապով կազմակերպված հանդիպման մասնակիցները «կքննարկեն վերջին շաբաթներին Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վրա կատարված աշխատանքները», - ավելի վաղ հաղորդել էր BFMTV-ն՝ հղում անելով Ելիսեյան պալատին:

Рютте ожидает ясности в вопросе гарантий безопасности Украины в ближайшие дни
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте надеется, что после встречи “коалиции желающих” в Париже появится ясность в отношении гарантий безопасности, которые ряд стран мира смогут предоставить Украине после окончания конфликта с Россией. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на “Интерфакс”.
“Я ожидаю, что завтра или вскоре после этого удастся получить ясность о том, что мы коллективно можем сделать”, - заявил Марк Рютте на совместной пресс-конференции с президентом Эстонии Аларом Карисом в Брюсселе 3 сентября.
Рютте считает, что это даст возможность понять, что США хотели бы сделать в рамках гарантий безопасности.
Генеральный секретарь НАТО отметил, что в случае проведения двусторонних встреч России и Украины, особенно на уровне глав государств, крайне важно заранее внести ясность в вопрос гарантий безопасности для Киева.
Встреча ряда европейских лидеров из “коалиции желающих” с президентом Украины Владимиром Зеленским запланирована на 4 сентября в Париже. Участники встречи, которая пройдет в смешанном формате, очно и в режиме видеоконференции, “обсудят работу над гарантиями безопасности для Украины, проводимую в последние недели”, - сообщал ранее телеканал BFMTV со ссылкой на Елисейский дворец.