Հայաստանում կանցկացվի «Կինոյի գիշեր» համառուսաստանյան ակցիան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը, միջոցառումը կազմակերպվել է Ռուսաստանի մշակույթի և արտաքին գործերի նախարարությունների աջակցությամբ։
Ակցիայի օպերատորներն են «Ռոսկինո»-ն և Ռուսաստանի կինոյի ֆոնդը։
«Կինոյի գիշեր» ակցիան նվիրված է Ռուսական կինոյի օրվան, որը նշվում է օգոստոսի 27-ին։
Նշվում է, որ այս տարի հոբելյանական 10-րդ ակցիայի ծրագրում ներառված է 4 ֆիլմ, որոնք անվճար ցուցադրվելու են Երևանում՝ Մոսկվայի տանը։
Օգոստոսի 27-ին, ժամը 16։00-ին կցուցադրվի 2024 թվականի արտադրության «Զմրուխտե քաղաքի կախարդը. դեղին աղյուսից ճանապարհը» ընտանեկան ֆենթեզին։ Նույն օրը ժամը 19։00-ին կցուցադրվի «Մարգարեն. Ալեքսանդր Պուշկինի պատմությունը» երաժշտական կենսագրական ֆիլմը. այն նույնպես 2024 թվականի արտադրության է։
Օգոստոսի 28-ին, ժամը 16։00-ին կցուցադրվի 2025 թվականի արտադրության «Արյան խումբ» պատերազմական դրաման։ Նույն օրը, ժամը 19։00-ին կցուցադրվի 1941 թվականի արտադրության «Կրակն անտառում» հայկական ռազմական դրամայի վերականգնված տարբերակը։

В Армении пройдет всероссийская акция “Ночь кино”
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на сообщение посольства России в Армении, мероприятие организовано при содействии Министерства культуры и Министерства иностранных дел России.
Операторами акции являются “Роскино” и Российский фонд кино.
Акция “Ночь кино” приурочена ко Дню российского кино, который отмечается 27 августа.
Отмечается, что в этом году в программу юбилейной, 10-й акции вошли 4 фильма, которые будут показаны бесплатно в Ереване, в Доме Москвы.
27 августа в 16:00 состоится показ семейного фэнтези “Волшебник Изумрудного города. Дорога из желтого кирпича” 2024 года. В тот же день, в 19:00, состоится показ музыкально-биографического фильма “Пророк. История Александра Пушкина”, также 2024 года.
28 августа в 16:00 состоится показ военной драмы 2025 года “Группа крови”. В тот же день в 19:00 состоится показ отреставрированной версии армянской военной драмы 1941 года “Огонь в лесу”.