Լիբիայում հարձակում է տեղի ունեցել ՄԱԿ-ի առաքելության վրա. հրթիռը պայթել է Ջանզուրի համալիրի մոտ
Լիբիայում ՄԱԿ-ի առաքելության գլխամասային գրասենյակի մոտ, որը գտնվում է Ջանզուրի ափամերձ շրջանում՝ մայրաքաղաք Տրիպոլիի հարևանությամբ, հրթիռ է պայթել։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
ՄԱԿ-ի առաքելության տվյալներով՝ միջադեպի արդյունքում զոհեր չեն եղել, և շենքը չի վնասվել։
Միջադեպը համընկել է ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդ Հաննա Թեթեհի Անվտանգության խորհրդում ունեցած ելույթի հետ, որտեղ նա զեկույց էր ներկայացնում Լիբիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Իր ելույթում Թեթեհը ուրվագծել է ճանապարհային քարտեզ, որը ներառում է նոր միասնական կառավարության ստեղծում, թափանցիկ ընտրություններ և երկրում արդյունավետ կառավարման վերականգնում։
Տրիպոլիում գտնվող Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ միջադեպը կարող էր շատ ավելի լուրջ հետևանքներ ունենալ: Հրթիռի արձակման վայրում առգրավվել է Toyota մակնիշի մեքենա, որի մեջ հայտնաբերվել է զինամթերք:

Миссия ООН в Ливии атакована: ракета взорвалась возле комплекса Джанзур
21 августа  рядом с головным офисом миссии ООН в Ливии (UNSMIL), расположенной в прибрежном районе Джанзур, неподалёку от столицы Триполи, взорвалась ракета типа СПГ.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews.
По данным миссии ООН, пострадавших в результате атаки нет, здание не получило повреждений.
Инцидент совпал по времени с выступлением спецпосланницы ООН Ханны Тетте, которая представляла доклад по ситуации в Ливии.
В своей речи Тетте озвучила дорожную карту, предполагающую создание нового объединённого правительства, проведение прозрачных выборов и восстановление эффективного государственного управления в стране.
Министерство внутренних дел правительства, базирующегося в Триполи, заявило, что в случае успеха атака могла привести к серьёзным последствиям. Вблизи предполагаемого места запуска ракеты была обнаружена автомашина марки Toyota, в салоне которой находились ещё два боеприпаса.
Правоохранительные органы начали расследование с целью установления личностей причастных к организации нападения.