Զելենսկին Ուկրաինայում ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ քննարկել են անվտանգության և պատերազմի ավարտի մասին հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին հայտնել է X միկրոբլոգում։
«Այսօր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Ուկրաինայում է։ Մեր հանդիպման ընթացքում նախևառաջ քննարկեցինք մեր հաջորդ համատեղ քայլերը, որոնք կարող են Ուկրաինայում և ամբողջ Եվրոպայում ապահովել ավելի մեծ անվտանգություն և մոտեցնել պատերազմի իրական ավարտը»,- գրել է նա։
Զելենսկին ընդգծել է, որ դա ներառում է Ուկրաինայի դիվանագիտությունը, անվտանգության երաշխիքները և ուկրաինացի զինվորների համար զենքի տրամադրումը։
«Մասնավորապես, PURL ծրագիրն արդեն գործում է, որը հնարավորություն է տալիս գործընկերների ֆինանսավորմամբ գնել ամերիկյան զենք։ Մենք արդեն ունենք 1,5 միլիարդ դոլար եվրոպական երկրներից։ Սա նշանակալի է։ Ես երախտապարտ եմ յուրաքանչյուր գործընկերոջ։ Մենք աշխատում ենք ավելին հավաքագրելու ուղղությամբ։ Մենք մեծապես գնահատում ենք ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի աջակցությունը», - նշել է նա։
Իր հերթին, Մարկ Ռյուտեն Զելենսկու հետ համատեղ ասուլիսում նշել է, որ Ուկրաինան, Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունն աշխատում են այնպիսի անվտանգության երաշխիքների վրա, որպեսզի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երբեք չմտածի Ուկրաինայի վրա հարձակվելու մասին։
«Կարևորն այն է, որ Ուկրաինան, Միացյալ Նահանգները և Եվրոպան համատեղ աշխատում են։ Եվ մենք խոսում ենք անվտանգության երաշխիքների մասին։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ կլինեն երկու շերտ։ Առաջին շերտը կլինի որևէ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը կամ հրադադարի հաստատումը, կամ երկուսի համադրությունը», - Ռյուտեի խոսքերն է մեջբերում «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականը։
Ռյուտեի խոսքով՝ առաջին շերտը կլինի ուկրաինական ուժերի հնարավորինս ուժեղացման նպատակով, որպեսզի նրանք կարողանան դիմակայել ցանկացած դժվարության։
«Եվ երկրորդ շերտն այն է, ինչ կտրամադրեն Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան։ Մենք, ըստ էության, սրա վրա ենք աշխատում», - հավելել է նա։

Зеленский принял в Украине генерального секретаря НАТО
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что обсудил с генеральным секретарём НАТО Марком Рютте вопросы безопасности и завершения войны.
Как передает Арменпресс, об этом Зеленский сообщил в микроблоге X.
Today, NATO Secretary General Mark Rutte is in Ukraine. During our meeting, we discussed, first and foremost, what next joint steps of ours can provide Ukraine and all of Europe with greater security and bring the real end of the war closer.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) August 22, 2025
Most importantly, this includes our… pic.twitter.com/Ve5NrdyQqB
«Сегодня в Украине находится генеральный секретарь НАТО Марк Рютте. В ходе нашей встречи мы обсудили, прежде всего, наши дальнейшие совместные шаги, которые могут обеспечить большую безопасность на Украине и во всей Европе и приблизить реальное окончание войны», — написал он.
Зеленский подчеркнул, что это включает в себя украинскую дипломатию, гарантии безопасности и обеспечение оружием украинских солдат.
«В частности, уже действует программа PURL, которая позволяет партнёрам закупать американское оружие за счёт финансирования. Мы уже получили 1,5 миллиарда долларов от европейских стран. Это значительно. Я благодарен каждому партнёру. Мы работаем над тем, чтобы собрать ещё больше. Мы высоко ценим поддержку генерального секретаря НАТО», — отметил он.
В свою очередь, Марк Рютте на совместной пресс-конференции с Зеленским отметил, что Украина, США и Евросоюз работают над такими гарантиями безопасности, чтобы президент России Владимир Путин и не подумал напасть на Украину.
«Главное, что Украина, США и Европа работают вместе. И речь идёт о гарантиях безопасности. Мы договорились, что будет два уровня. Первым уровнем станет заключение какого-либо мирного соглашения или установление режима прекращения огня, или сочетание того и другого», — цитирует Рютте газета «РБК-Украина».
По словам Рютте, первым уровнем станет максимальное укрепление украинских сил, чтобы они могли противостоять любым трудностям.