Կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Անտոնիու Կոշտայի հեռախոսազրույցը
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Վարչապետը Եվրոպական խորհրդի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանզիմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հաստատված խաղաղությունը ներդրումային նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ օրակարգին վերաբերող, ինչպես նաև 2026 թվականի գարնանը Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպչկան հարցեր։

Prime Minister Nikol Pashinyan spoke by phone on Tuesday with President of the European Council António Costa.
According to a readout issued by Pashinyan’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan, the PM briefed the President of the European Council about the outcomes of the negotiations held on August 8 in Washington, D.C., particularly the initialing of the Armenia-Azerbaijan Agreement on Establishing Peace and Inter-State Relations, the joint application addressed to the OSCE regarding the dissolution of the OSCE Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional connections within the framework of the territorial integrity, sovereignty and jurisdiction of the countries and based on reciprocity, as well as the Trump Route for International Peace and Prosperity project.
“Prime Minister Pashinyan underscored that the established peace opens up new investment opportunities for the expansion of Armenia-EU cooperation,” according to the readout.
The parties also discussed issues pertaining to the Armenia-EU agenda, as well as organizational matters of the European Political Community Summit to be held in Armenia in spring 2026.