«Թրամփի ուղի» նախագիծը կարող է միմյանց հետ խնդիրներ ունեցող երկրներին գործակցելու հնարավորություն տալ ՀՀ-ում և Հարավային Կովկասում. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հնչող մտահոգություններին, թե Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի ստորագրած համատեղ հռչակագրով ստեղծվելիք Թրամփի ուղին կհարվածի տարածաշրջանում Ռուսաստանի և Իրանի առևտրային և լոգիստիկ շահերին, ինչպես նաև Ասիայից դեպի Եվրոպա կարևոր առևտրային հոսքերի մեջ կնվազեցնի Չինաստանի հետագա դերակատարումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է, թե ինչ կարող է փոխել Թրամփի ուղու ստեղծման նախագիծը Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում։
«Գիտեք, օրինակ, ի՞նչ կարող է փոխել այս նախագիծը Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում։ Այս նախագծով Հայաստանը Ռուսաստանի հետ երկաթուղային կապ է ստանում, որը մենք 30 տարի չունենք։ Այս տրամաբանության մեջ այդ երկաթուղային կապը մենք կարող ենք ստանալ և Թրամփի ուղով և առանց դրա, որովհետև այդ երկաթուղային կապը կարող է լինել Վրաստան-Ադրբեջան երթուղով։ Էլ չեմ ասում, որ կարող է լինել երկաթուղային կապ ինչ-որ մի այլ սցենարով։ Եկեք չմոռանանք, որ Հայաստանի երկաթուղիները գտնվում են Ռուսաստանի կառավարման ներքո և, գուցե, Ռուսաստանի համար հետաքրքրություն առաջանա ներդրում անել Իջևան-Հրազդան երկաթուղին վերականգնելու համար, Իջևան-Ղազախ երկաթուղին վերականգնելու, իհարկե, այստեղ անհրաժեշտ կլինի նաև Ադրբեջանի համաձայնությունը»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանն այդ նախագծով երկաթուղային կապ է ստանում նաև Իրանի հետ, որը էլի շատ կարևոր է։
«Մենք երկաթուղային կապ ենք ստանում Կենտրոնական Ասիայի հետ, իհարկե, նաև լաստանավային սցենարով։ Այդ թվում Չինաստանն է ստանում երկաթուղային նոր ճանապարհ դեպի Արևմուտք, որն այս պահին գոյություն չունի։ Հետևաբար, շատ կարևոր է դիտանկյունի հարցը։ Այո, կա այդ մեկնաբանությունը, որ դա խնդիրներ է առաջացնում Ռուսաստանի կամ Իրանի շահերի համար, բայց եկեք այլ դիտանկյունից նայենք, իսկ միգուցե, այս նախագիծը կարող է լավ հնարավորություն դառնալ, որպեսզի տնտեսական համագործակցություն սկսվի Իրանի և Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև։ Եկեք չմոռանանք, որ իրանական ընկերությունը իրականացնում է Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցումը, առաջիկայում մենք կսկսենք երկաթուղու կառուցումը Մեղրիի հատվածում, և դա կարող է նաև գործակցության կարևոր հնարավորություն բացել, Երասխ-Ախուրիկ երկաթուղու վերագործարկման հնարավորություն կարող է բացվել։ Ես նկատի ունեմ, որ այս նախագիծը կարող է նաև որոշակի անսպասելի, բայց պոզիտիվ գործընկերության տեղ դառնալ, և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը սրանով կարդարանա, որովհետև այն երկրները, որոնք, գուցե, խնդիրներ ունեն, ստանում են այս հնարավորությունը՝ գործակցելու Հայաստանում և Հարավային Կովկասում։

Проект «Дорога Трампа» может предоставить возможность странам, имеющим проблемы в отношениях, сотрудничать в Армении и на Южном Кавказе - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся обеспокоенностей тем, что «Дорога Трампа», которая будет создана в соответствии с совместной декларацией, подписанной Арменией, Азербайджаном и США, нанесет ущерб торговым и логистическим интересам России и Ирана в регионе, а также снизит будущую роль Китая в важных торговых потоках из Азии в Европу.
Как сообщает «Арменпресс», премьер-министр Никол Пашинян представил, как проект «Дорога Трампа» может изменить отношения между Арменией и Россией.
«Знаете, например, что этот проект может изменить в армяно-российских отношениях? Благодаря этому проекту Армения получает железнодорожное сообщение с Россией, которого у нас не было 30 лет. По этой логике, мы можем получить это железнодорожное сообщение как через «Дорогу Трампа», так и без нее, потому что это железнодорожное сообщение может быть по маршруту Грузия-Азербайджан. Не говоря уже о том, что железнодорожное сообщение может быть и в каком-то другом сценарии. Не будем забывать, что железные дороги Армении находятся под контролем России, и, возможно, Россия будет заинтересована в инвестировании в восстановление железной дороги Иджеван-Раздан, восстановление железной дороги Иджеван-Казах, конечно, здесь также потребуется согласие Азербайджана», — отметил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что благодаря этому проекту Армения также получает железнодорожное сообщение с Ираном, что тоже очень важно:
«Мы получаем железнодорожное сообщение с Центральной Азией, в том числе и через паромную переправу. Кроме того, Китай получает новый железнодорожный маршрут на Запад, которого сейчас нет. Поэтому очень важен вопрос ракурса. Да, есть такая интерпретация, что это создаёт проблемы для интересов России или Ирана, но давайте посмотрим на это с другой точки зрения: а, возможно, этот проект может стать хорошей возможностью для начала экономического сотрудничества между Ираном и США, Россией и США. Не будем забывать, что иранская компания строит автомагистраль «Север-Юг», в ближайшее время мы начнём строительство железной дороги на участке Мегри, и это также может открыть важную возможность для сотрудничества, может открыться возможность возобновления железной дороги Ерасх-Ахурик. То есть, этот проект также может стать площадкой для каких-то неожиданных, но позитивных партнёрских отношений, и «Перекрёсток мира» будет этим оправдан, потому что те страны, у которых могут возникнуть проблемы, получат эту возможность для сотрудничества в Армении и на Южном Кавказе».